Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Konkursi komisjon valis Raeküla, kesklinna, Ülejõe ja Rääma linnaosast välja kokku kolm väikeelamut, Paikuse osavallast kaks ning Audru osavallast ühe väikeelamu, parima heakorrastusega korruselamu ning parima heakorrastusega teenindusettevõtte.

Pildid (Fotode autor: Haide Rannakivi)
Selgusid Pärnu linna kauneimad kodud (Pärnu Postimees, 22.09.2023)

Parima heakorrastusega väikeelamud:
• Kesklinna linnaosas - Karja 5
• Rääma ja Ülejõe linnaosas - Lille 9a
• Raeküla linnaosas - Vambola 5
• Paikuse osavallas - Jõekalda tee 63b, Pääsukese pst 8
• Audru osavallas - Elu tee 17

Parima heakorrastusega korruselamu
• KÜ Kuuse 4

Parima heakorraga teenindusettevõte
• Reiu puhkekeskus


Linnaaednik Anu Nurmesalu kommentaarid:

Jõekalda tee 63b
(Paikuse osavald)
Varjuline männimetsaalune aiaruum sulandub ühte ümbritseva loodusega ning istutustena on kasutatud mitmeid erinevaid okaspuude vorme, mis vaheldumisi õitsvate rododendronite, hortensiate ja värviliste püsikulaikudega mõjuvad oma lopsakusega suursuguselt. Jõekalda 63b aiakujunduses on loodusel «juhtiv osa» ning aiaruumis ringi liikudes saab nautida liikumist ka väljapoole aeda mööda silda jõeäärsesse rohelusse. Pererahva sõnul on aed aastatega loodud ja – nagu aiapidajad armastavad öelda – aed on saanud «täiskasvanuks». See pakub ruumi nii sõpruskonna võõrustamiseks, aeda külastavate lindude ja loomade vaatlemiseks-kuulamiseks kui ka lihtsalt teraapiliseks puhkamiseks.

Pääsukese pst 8 (Paikuse osavald)
Möödujate tähelepanu on püütud vahva konteinermajakesega ning lilleilu rajamisega tänavaalal, mida pererahvas usinasti hooldab. Aiaruumi kaunistavad värvikalt kujundatud aiaäärsed voolujoonelised istutusalad madalatest okaspuuvormidest, õitsvatest põõsasvormidest, kõrgetest püsikulaikudest, mis on just pilkupüüdvaks visiitkaardiks igal aastaajal. Aed on väga lapsesõbralik, kõike, mis peenral, võib ka suhu pista, ning lastel on oma kahekordne mängumaja ja koerapoiss Mäkil oma mängunurk. Kõik aias nähtu ja rajatu, olgu see siis peenraäärised, nii kivist kui puidust, kõrgustes lastemaja, istutusalas olev veesilm, võreseinad ja lillekastid, on perenaise maitse järgi peremehe kätetöö tulemus.

Elu tee 17 (Audru osavald)
Aeda ümbritsev foon on roheline ning aiaruumi valitud vormi hoidvad ja pügatud okaspuud ja -põõsad heledas killustikus segamini eriilmeliste püsikute ning õitsvate lehtpõõsastega mõjuvad lihtsalt ja modernselt. Aiaruumi taha jääv tiik on nagu suur peegeldus ning tiigi keskel olev saareke avardab visuaali aiast veelgi. Elamu, aiaehitiste ja taimmaterjali materjalide värvitoonide valik on kooskõlas ning mõjub soojalt.

Lille 9a (Rääma ja Ülejõe linnaosa)
Lille 9a aed on vabakujuline, murupõhjaline ning aias on tunda nii Jaapani stiili meeleolusid kui Hiina aiakunsti detaile. Avaras aiaruumis leiame nii oskuslikult vormi pügatud lehtpuid ja põõsaid vaheldumisi kiviteedega, loomakujukestega, haljastusega kaunistatud kaevu, voolava veesilma sillakesega kui ka aiapaviljoni. Kõik aias loodu on pererahva omalooming, mõtetena kaasa toodud välisreisidelt. Eeskujulikult korras maja huvitavate ornamentidega ja avar aed moodustavad ühtse terviku ning kõik ehitised, taimmaterjali pügamiskunst ning ka ehitiste siseviimistlus on peremehe kätetöö.

Vambola 5 (Raeküla linnaosa)
Raeküla linnaosa vaikse kõrvaltänava maja ees- ja tagaaeda kaunistavad väikesed istutusalad suurtest ja madalatest pügatud okaspuudest, õitsvatest põõsasvormidest, kõrgetest püsikulaikudest, mis on pilkupüüdvad igal aastaajal. Aia avarus ja rohelus on väga lapsesõbralik. On piisavalt muruala trallimiseks, koertega mängimiseks, kiikumiseks ning puude vahele on ehitatud lastele oma «heade mõtete koht». Hobiaednikust perenaine on tegusalt külalislahke ning õunapuudealune istumiskoht koos puidust terassiga on vastu võtnud seal nii mitmeid esinejaid kui ka neid vaatama tulnud kuulajaid.

Karja 5 (kesklinna linnaosa)
Karja 5 maja asub kesklinnas ning püüab möödujate pilke kevadeti maja ees õitsevate rododendronite riviga. Maja sisehoov on nagu vaikne roheline oaas keset kesklinna linnamelu, kus vana väärikas maja uues lihtsas kuues on kooskõlas aiaruumi lahendusega. Selles aias kasvab palju maitsetaimi ning tarbeaia taimmaterjal valik on oskuslikult segatud õitsvate püsikutega ja viljapuudega. Viinamarjad majaseinal, roosid peenardes, lehtkapsas, paprika, basiilik, mungalill, tageetes taimekastides mõjuvad looduslähedaselt ja mis peamine – nad kõik on kasvatatud looduslikult ilma taimekaitsevahenditet

KÜ Kuuse 4
Välisruumi liigendatus ning kaasaegsete materjalide kasutus ja innovatiivsus on väga heaks eeskujuks teistele korteriühistutele. Hooviala on avatud ja läbikäidav, tegevusi ja silmailu leiab seal igas vanuses majaelanikele ja ka möödakäijatele. Komisjoni tähelepanu pälvis rohetava murukivikattega parkimisala, kuhu oli paigaldatud laadija elektriautodele.

Reiu puhkekeskus
Puhkekülast avanev looduslik vaade Reiu jõele on kaugeleulatuvalt avar ning sulandub ühtseks hooldatud murualaga, kus on hea puhata, võrkpalli mängida või lihtsalt lesida. Taimmaterjali valik on minimalistlik ning tunda on maakodu lihtsust ja hõngu. Puhkeküla ees olev lasteatraktsioon koos taimmaterjaliga sobitub hästi kogu üldise kontseptsiooniga ning on külalistele mõnusalt kutsuv.

Komisjon hindas haljastuse tervikilmet ja haljastuse kooskõla elamu, piirde ning tänavailmega. Kauni kodu tiitli andmisel on väga suur tähtsus just hooldusel ja hoolduse järjepidevusel. Tänavuste nominentide seas on majad kus haljastus lihtne samas moderne, veidi juhusliku joonega ja oma aia aedniku nägu.

Ka hooldatud roheline muruala mõnusa terassiga maja ümber annab kauni kodu tunde ja väga tunnustame aiaomanikke kes hooldusega on laienenud maja ümber linnamaale.

Tunnustus tehtud töö eest on alati meeldiv ja annab indu oma aias tegutsemiseks ka teistele kaaslinnlastele.

Parima heakorrastusega väikeelamud:
• Kesklinna linnaosas - Mere pst 3 
• Kesklinna linnaosas - Kastani 2/2a 
• Vana-Pärnu ja Ülejõe linnaosas - Kitse 7/7a 
• Rääma linnaosas - Tamme 11 
• Paikuse osavallas - Pihlaka 1 
• Audru osavallas - Aia 3 

Parima heakorrastusega korruselamu
• KÜ Mai 15a

Parima heakorraga teenindusettevõte
• Tamme Aiandustalu


Kastani 2/2a  (Kesklinna linnaosa)
Kastani 2/2a eramust avanev looduslik vaade Pärnu jõele on kaugele ulatuvalt avar ning sulandub ühtseks maja ja aiaruumiga kus ülekaalus rohkem hooldatud muruala kus hea joosta ja lihtsalt lesida. Haljastuslahendus ja taimmaterjali valik on minimalistik ning tunda on maakodu lihtsust ja hõngu. Aia külje peale jääva sissesõidutee suurem kiviala koos taimmaterjaliga sobitub hästi kogu üldise kontseptsiooniga ning on mõnusaks peatuspaigaks pererahvale kui ka külalistele.

Mere pst 3 (Kesklinna linnaosa)
Mere pst.3 maja asub kesklinnas teel randa ning püüab möödujate pilke avatud eesaiaga. Vana väärikas maja uues kuues ja stiilne lahendus vaheldumisi oskuslikult valitud taimmaterjaliga mõjub modernselt ning lihtsalt.

Tamme 11 (Rääma linnaosa)
Tamme 11 aiaruumis kasutatud mänguliselt palju erinevaid materjale ning istutusaladele okaspuuvormide vahel kujukesed ja puude otsas linnumajakesed püüvad möödakäijate, eriti laste tänulikke pilke. Kõik aiaruumis loodu on pererahva omalooming ja peremehe kätetöö ning eeskujulikult korras maja ja aed moodustavad ühtse terviku.
Kaunis kodu 2022. Tamme 11


Kitse 7/7a (Vana-Pärnu ja Ülejõe linnaosa)
Perenaise sõnul on aia loomisega tegelenud palju aastaid ja lähtutud on mõttest, et kogu kevad-suvi-sügisperioodil oleks aias õieilu. Aeda ümbritsev foon on roheline ja aiaruumi valitud taimede kõrgusemõõde on oskuslikult pügatud okaspuud mis liigendavad aiaruumi nii, tuues sinna erinevaid tegevusi. Aia keskele aksendiks jääv veesilm on ääristatud värvi andvate eriilmeliste püsikute ja õitsvate lehtpõõsastega ning läheb sujuvalt üle avatud terassi alale mida kaunistab konteinerhaljastus ja rippamplid õitsvate suvelilledega.
Kaunis kodu 2022. Kitse 7

Kaunis kodu 2022. Kitse 7

Pihlaka 1 (Paikuse osavald)
Pererahva sõnul on aed aastatega loodud ning pakub ruumi sõpruskonna võõrustamiseks, perega lauamänguõhtute korraldamiseks, aeda külastavate lindude/loomade vaatlemiseks ja lihtsalt puhkamiseks. Varjuline aiaruum sulandub ühte ümbritseva loodusega ning aiakujunduses kasutatud okaspuu püramiidvormid mis vaheldumisi õitsvate lehtpõõsaste ja püsikulaikudega mõjuvad oma lopsakusega suursuguselt. Hobiaednikust perenaine on suure praktilise kogemusega nii taimaterjali paljundamisel kui ka hooldamisel. Peretütre idee tuua rohelusse värvi on leidnud aiaruumis kasutust istumisnurga katuse kui ka aiamööbli istumisalustena
Kaunis kodu 2022. Pihlaka 1

Kaunis kodu 2022. Pihlaka 1

Kaunis kodu 2022. Pihlaka 1


Aia 3 (Audru osavald)
Aia tn. 3 aed Audru osavallas on mitmeid aastaid möödujate tähelepanu püüdnud maja ette tänavaalale rajatud lilleniiduga mida pererahvas ka hooldab. Maja eesaeda kaunistavad värvikalt kujundatud voolujoonelised istutusalad madalatest okaspuuvormidest, õitsvad põõsasvormidest, kõrgetest püsikulaikudest mis on just pilkupüüdvaks „ visiitkaardiks“ igal aastaajal. Aed on väga lapsesõbralik, kõik mis peenral võib ka suhu pista ja kevadel valminud laste mängumaja oma värvigammaga sobiks igale vanusele „unistuste majaks“ .
Kaunis kodu 2022. Aia 3

Kaunis kodu 2022. Aia 3

Kaunis kodu 2022. Aia 3


KÜ Mai 15a
Kauni kodu tiitli andmisel on väga suur tähtsus just hooldusel ja hoolduse järjepidevusel Komisjon hindab haljastuse tervikilmet ja haljastuse kooskõla elamu, piirde ning tänavailmega. KÜ Mai 15a on hea eeskuju teistele korteriühistutele. Lilleamplid suvel ja tähed valguslahendusena majaesiste postide otsas talvel on lihtne ja ilus.
Kaunis kodu 2022. Metsa 15a

Tamme aiandustalu
Tamme aiandustalu kollektsioonaias kasvab palju põnevaid ravim- ja ilutaimi ning müügiplatsil jalutamine on nagu teraapia, sest nii palju erinevad värve, maitseid kui ka aroome annab külastajale kogemuse omaette. Hooajal on talu hoovialal avatud hubane aiakohvik, mis on maitsetest tulvil ning talupood kust kõik kasvatatu kaasa pakitakse.
Kaunis kodu 2022. Tamme Aiandustalu

Kaunis kodu 2022. Tamme Aiandustalu

Kaunis kodu 2022. Tamme Aiandustalu

Kaunis kodu 2022. Tamme Aiandustalu

Konkursi eesmärgiks on väärtustada inimeste tööd oma koduümbruse kaunimaks muutmisel. 

Konkursile esitatud kodude hulgast valitakse välja parima heakorrastusega väikeelamud igast linnaosast (Raeküla, kesklinn, Ülejõe, Vana- Pärnu) ja igast osavallast (Audru, Paikuse, Tõstamaa). Lisaks valitakse üks parima heakorrastusega korruselamu ja üks parima heakorrastusega teenindusettevõte. 

Kaunis kodu 2023
Kaunis kodu 2022
Kaunis kodu 2021
• Kaunis kodu 2020
 Kaunis kodu 2019
• Kaunis kodu 2018
• Kaunis kodu 2017
• Kaunis kodu 2016
• Kaunis kodu 2015


Eesti kaunis kodu 

Konkurss "Eesti kaunis kodu" hõlmab traditsioonilisi kodusid/objekte – valitakse välja igast (maakonnast) 3 kaunimat kodu, kohalikke omavalitsusi ning alljärgnevaid eriobjekte: 
• parim tööstusmaastik 
• parim tervisespordikeskus 
• kaunis muinsuskaitse objekt (koostöös Muinsuskaitseametiga) 
• kauneim kortermaja (koostöös Korteriomanike Liiduga)

Konkurss „Energiasäästlik kaunis kodu“ toimub 3 kategoorias – eramu, korteriühistu ja ühiskondlik hoone.

Oma piirkonna kaunimad kodud valib välja iga omavalitsus ning esitab need piirkondlikule konkursile. Nende hulgast valivad piirkondlikud hindamiskomisjonid koduaedu külastades ja vastavalt EKKÜ Volinike Kogu koordineeritud hindamiskriteeriumitele välja parimad, mis esitatakse autasustamiseks Vabariigi Presidendile.

Konkursi „Eesti kaunis kodu“ kohta rohkem infot Eesti Kodukaunistamise Ühenduse kodulehel.

Parima heakorrastusega väikeelamu:
» Kesklinna linnaosa - Aisa 63
» Ülejõe ja Rääma linnaosa - Lina 8a
» Vana-Pärnu linnaosa - Luha 26
» Raeküla linnaosa - Järva 5a
» Paikuse osavallas - Haigru 29
» Audru osavallas - Kiisapoja talu Papsaare külas

Parima heakorrastusega korruselamu:
» KÜ Mai 105 (Pärnu)

Parima heakorrastusega teenindusettevõte:
» Kohvik Põks (Ranna pst 11a, Pärnu)


Aisa 63 Pärnus
Aisa 63 PärnusAisa 63 Pärnus


Lina 8a Pärnus
Lina 8a PärnusLina 8a Pärnus


Luha 26 Pärnus
Luha 26 Pärnus


Järva 5a Pärnus
Järva 5a Pärnus


Haigru 29 Paikuse osavallas
Haigru 29 Paikuse osavallas
Haigru 29 Paikuse osavallas

Kiisapoja talu Papsaare külas Audru osavallas
Kiisapoja talu Papsaare külas Audru osavallas
Kiisapoja talu Papsaare külas Audru osavallas

Parima heakorrastusega väikeelamu:
» Kesklinna linnaosa - Seedri 1b
» Ülejõe ja Rääma linnaosa - Hobuse 32
» Vana-Pärnu linnaosa - Merekalda 29
» Raeküla linnaosa - Karu 1
» Paikuse osavallas - Lagle 11 
» Audru osavallas - Meremetsa tee 6

Parima heakorrastusega korruselamu:
» KÜ Maa Sool, Lihula mnt 14,  Audrus

Parima heakorrastusega teenindusettevõte:
» Café Grand, Kuninga 25

Meremetsa tee 6 Audru osavallas (Foto: Pärnu linnavalitsus)
Meremetsa tee 6
Lagle 11 Paikuse osavallas (Fotod: Meili Käärats)
Lagle 11    Lagle 11
KÜ Maa Sool, Lihula mnt 14 Audrus (Foto: Pärnu linnavalitsus)
KYMaaSool
Café Grand, Kuninga 25 Pärnus (Fotod: Pärnu linnavalitsus)
CafeGrand   Cafe Grand
Café Grand, Kuninga 25 Pärnus (Foto: Inga Lindmaa)
Cafe GrandHobuse 32 Pärnus (Foto: Pärnu linnavalitsus)
Hobuse 32

Parima heakorrastusega väikeelamu:
» Kesklinna linnaosa - Esplanaadi 30
» Ülejõe ja Rääma linnaosa - Jaani 12a
» Vana-Pärnu linnaosa - Jüri 13
» Raeküla linnaosa - Uku pst 4
» Paikuse osavallas Västriku 17 
» Audru osavallas Aroonia 42 

Parima heakorrastusega korruselamu:
» Kitse 18a

Parima heakorrastusega teenindusettevõte:
» Estonia Resort Hotel ja Spa


Jaani 12a
Jaani 12 a

Jüri 13
Jüri tn.13

Västriku 17
Västriku 17

Aroonia 42
Aroonia 42 Audru


Estonia Resort Hotel ja Spa
estonia

Parima heakorrastusega väikeelamud:
- Kesklinna linnaosa - Aisa 41 
- Rääma linnaosa - Ilvese 2 
- Ülejõe ja Vana-Pärnu linnaosa - Emajõe 12 
- Raeküla linnaosa - Käo 39 

Parima heakorrastusega korruselamu:
- Pardi 26

Parima heakorraga teenindusettevõte:
- Frost külalistemaja

Aisa 41
kauniskodu2017Aisa41 2

Ilvese 2
kauniskodu2017Ilvese2

Emajõe 12
kauniskodu2017Emajoe12

Käo 39 
kauniskodu2017K2o39

Frost Boutigue Hotel
kauniskodu2017Frost kylalistemaja2

Parima heakorrastusega väikeelamu:
· Kesklinna linnaosa - A. Adamsoni 2
· Rääma linnaosa - Madara 9
· Ülejõe – Vana-Pärnu linnaosa - Suur-Toome 8
· Raeküla linnaosa - Hirve 31

Parima heakorrastusega korruselamu
- KÜ Villa tn 1

Parima heakorrastusega teenindusettevõtte:
- Hotell Legend


A. Adamsoni 2
Adamasoni2

 
Madara 9
Madara9 2


Suur-Toome 8
Suur Toome8 2 


Hirve 31
Hirve31 2


Hotell Legend
Hotell Legend2

Parima heakorrastusega väikeelamud:
- Kesklinna linnaosas - Mere pst 1
- Rääma linnaosas - Vana-Rääma 16
- Ülejõe – Vana-Pärnu linnaosas - Kesk 30
- Raeküla linnaosas - Tarva 27

Parima heakorrastusega korruselamu:
- KÜ Mai 23

Parima heakorraga teenindusettevõte:
- Aleksandri Pubi ja Külalistemaja

Mere pst 1
Merepst 1

Kesk 30
Kesk 30 2

Tarva 27
Tarva 27 2

Aleksandri Pubi
Aleksandri pubi

KÜ Mai 23
Mai 23


Parima heakorrastusega väikeelamud:
- Kesklinna linnaosas - Pardi 2d
- Rääma linnaosas - Humala 10
- Ülejõe – Vana-Pärnu linnaosas - Suur-Toome 5
- Raeküla linnaosas - Männimetsa 8

Parima heakorrastusega korruselamu:
- Roosi 8

Parima heakorraga teenindusettevõte:
- Hedon SPA&Hotel


Hedon SPA&Hotel

2015Hedon SPAHotel

Humala 10
Humala 10

Männimetsa 8
Männimetsa tee 8

Pardi 2d
Pardi 2d

Suur-Toome 5
Suur-Toome 5

Pane tähele!

Pärnu linna aukodanik (ettepanekute esitamine kuni 15.12.23)
Pärnu linna vapimärk (ettepanekute esitamine kuni 15.12.23)

Pärnu aasta tegu 2023 (hääletus kuni 10.12.23 kl 23.59)
• Jõulukaunistuste konkurss (ettepanekute esitamine kuni 13.12.23)
Kaasav eelarve 2023 (hääletus kuni 31.12.23 kl 23.59)

 Köögi- ja sööklajäätmete kompostimisest teatamine
Biojäätmete konteinerite soodusmüük

• Ettevõtjale: Kohaliku tooraine kasutamine Pärnumaa turismiettevõtetes (küsitlusele vastamine kuni 12.12.23)
• Pärnu Vallikääru kontsertpaiga arhitektuurivõistlus (ideekavandite esitamine kuni 01.02.24 kl 16)

Linnavalitsus ja linnavolikogu

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Tööaeg: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200 (linnavalitsus)
• 444 8103 (volikogu)
• linnavalitsus[at]parnu.ee

Kõik kontaktid, vastuvõtud
Broneeri aeg
• Anna teada

Nädala eelinfo
Linnavalitsuse istungid
Linnavolikogu istungid

Pärnu kultuurikalender - Vaata, kuhu minna, mida teha

Audru osavalla veebileht audru.ee
Paikuse osavalla veebileht paikuse.ee
Tõstamaa osavalla veebileht tostamaa.ee
Pärnu linna kaardikogu
visitparnu.ee

parnumaa.ee

Veebilehel kasutatakse küpsiseid