Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

GALERIID


AUDRU AJALUGU


Audru ajalugu ulatub kaugetesse aegadesse, mille kohta puuduvad igasugused kirjalikud teated, kuid seniseks tähtsamaks teabeallikaks saab pidada Lemmetsa küla rohkeid leide – luutükke, kivikirveid, savinõukilde, rahaleide jne., mis lubavad järeldada, et Audru jõe kaldal elasid inimesed juba 4000 aastat tagasi tegeledes kalanduse, küttimise ja korilusega. Merepiir ulatus Audru koolimajani ja kulges piki Kihlepa liivakõrgendikku Potsepa karjääri kaudu mereni. Esimesi kirjalikke vihjeid same lugeda Läti Hendriku kroonikast.

Muinasajal kuulus Audru Soontagana muinaskihelkonda. 13. sajandil, mil Saksa ristisõdijad tungisid Eestimaale, algas Audru muinaskihelkonna ajalugu, kihelkonna keskuseks sai praegune Sarvi (Suorbe), siia ehitati St. Martinuse kabel ja Liu külasse Liu Kirik. Esimesed kirjalikud teated Audrust pärinevad aastatest 1449, mil Audrut märgitakse esmakordselt piiskopimõisana. Peale Poola-Liivi sõda 1617. aastal algas Audrus nn "Rootsi" aeg, mil Audru piiskopimõisast sai Pärnu Krahvkonna peamõis, mille omanikuks oli rootsi päritolu Krahv von Thurn.

Audru kihelkond

Omaaegne Audru kihelkond kattub kahe kolmandiku ulatuses praeguse Audru valla maadega ja erinevused on vaid hõredalt asustatud äärealadel. Esimene Eesti Rahva Muuseumi vanavarakorjaja Hans Ritson käis vanavara korjamismatkal Audru kihelkonnas 1920. aastal. Ta kirjutab oma päevikus: „Läbi sai käidud kõik talud, kus vähetegi teada oli vanavara, kuid tihti salati ära, ehk lihtsalt ei näidatud midagi. Kõigi takistuste peale vaatamata, leidus inimesi, kes muuseumi tööst said huvitatud ja kaasakistud, ise hää meelega annetasid ehk juhatust andsid oma ümbruskonna kohta."

Sellelt korjamismatkalt pärineb ka suur osa Audru muuseumi kogudes olevaid esemeid ja eelkõige rahvariideid Audru kihelkonnast. Hoolimata sellest, et vanavarakoguja sõnade järgi inimesed oskasid vanu riideid hinnata ja tahtsid neid lastelastele hoida selle asemel, et muuseumile anda.  

Audru kiriku ehitamise alustamine 1636. aastal omas olulist tähtsust Audru ajaloole, sest aastat 1661 võib haldusjaotuse alusel pidada Audru Kirikukihelkonna alguseks. Sagedaste sõdade tõttu eestimaal iseloomustab ka Audru ajalugu pidev võimu ja mõisaomanike vahetumine. Mõisat on korduvalt müüdud, panditud, kingitud. Näib, et kõige stabiilsem aeg oli 1805–1920, mil Audru mõisa omanikuks oli perekond Pilar von Pilchau. Viimaseid mäletatakse kui edumeelseid ja haritud inimesi. Talurahvas kogus jõukust ja elu kulges tõusujoones. Pöörati suurt tähelepanu hariduselu edendamisele, loodi rohkesti mitmesuguseid ühinguid ja seltse. 

Audru alevik
Audru alevik asub Pärnu maakonnas Audru (Kirbu) jõe alamjooksul, Pärnu-Haapsalu maantee ääres Tõstamaa teeristil. Audru ümbrus oli asustatud juba muinasajal. Audru kihelkond hõlmas nüüdse Audru valla ning osa Koonga ja Sauga vallast. Kuulus arvatavasti 13. sajandi alguses Läänemaa Soontaga kihelkonda, 13. sajandi keskpaigast Liivi sõjani aga Saare-Lääne piiskopkonda. 1451. a. mainitud Audru ametkond jagunes metsa- ja rannavakuseks. 1625. a läänistati Audru eravaldusse ning oli mõisade reduktsioonini Pärnu krahvkonnaks nimetatud mõisavalduste keskus.
Loe lisaks...

Audru mõis 

Keskajast pärinevat Audru mõisat (saksa k Audern) on esmamainitud 1449. aastal. Tollal oli ta Saare-Lääne piiskopkonnale kuulunud piiskopimõis. Liivi sõja järgselt ehk Poola ajal oli mõis riigi omanduses. Rootsi ajal kinkid kuningas Gustav II Adolf mõisa 1627. aastal von Thurnidele, kuid sama sajandi lõpul läks ta de la Gardie'de aadliperekonna kätte.  

Mõisa ümbritseb kaunis park, kus saad nautida rohelust ja Audru jõge selle nelja sillaga. Park asub Aleviku südames kokku 9,7 hektaril ning selle eripäraks on jõesaari ühendavad rippsillad. Pargis paikneb rahvapidude tarbeks ehitatud vabaõhulava koos istekohtadega.
Loe lisaks...

Audru rahvarõivad

Audru kihelkonnas kantud rahvarõivad kuuluvad üldiste tunnuste järgi Pärnumaa rahvarõivarühma. Naiste rõivatagavarasse kuulus mitmesuguseid esemeid. Särgid, seelikud, peakatted, põll (abielunaistel), vööd, rätte mitmest materjalist ja mitmeks otstarbeks (kaela ja pähe sidumiseks). Loomulikult ei tuldud toime ka soojaandvete rõivasteta: villased õlakatted, pealisrõivaid (villane kampsun e vamps ja pikk-kuub, lambanahkne kasukas). Rohkesti kulus jalakatteid - sukki, sokke, sukapaelu, aasta jooksul vähemalt 2-3 paari kindaid. Aegade jooksul muutusid rõivamoed. Siin kirjeldatud rõivamood oli kandmisel 1870. aastatel.
 Loe lisaks...

Audru sild

20. sajandi esimesel kümnendil hakati Eesti sillaehituses puidult ja kivilt tasahilju üle minema raudbetoonile. Esimeseks ja tähelepanuväärseimaks raudbetoonsillaks Eestis on 1904. aastal valminud Kasari sild. Eesti Liivimaa osa üks vanemaid ja silmapaistvamaid raudbetoonsildu on aga Audru sild Pärnumaal.

Raudkivisammastele ehitatud silla kogupikkus on 43 m, laius 7,05 m, sõidutee laius 4,55 m. Audru silla projekteeris ja ehitas Liivimaa maakultuuribüroo (Lifländische Landeskulturbureau) inseneride A. Werneri ja K. Engeli juhtimisel. 
•  Loe lisaks...

Audru osavalla põhimäärus 
Haldusreform 

• Osavalla tegevust korraldab ning avalikke teenuseid osutab ja haldab osavallakeskus, mis on on Pärnu linnavalitsuse struktuuriüksus
• Osavalla elanike esinduskoguks on Audru osavallakogu
• Rahvaarv 01.01.2020 seisuga: 5970 (sh Audru alevikus 1506 ja Lavassaare alevis 454)

• Pindala: 389 km²
• Audru osavalla territooriumi moodustavad Audru alevik, Lavassaare alev ja 25 küla - Ahaste, Aruvälja, Eassalu, Jõõpre, Kabriste, Kihlepa, Kõima, Kärbu, Lemmetsa, Liiva, Lindi, Liu, Malda, Marksa, Oara, Papsaare, Põhara, Põldeotsa, Ridalepa, Saari, Saulepa, Soeva, Soomra, Tuuraste ja Valgeranna küla

Vaata lisaks:
Külad ja elanikud
Asukoht ja tutvustus


Audru osavalla kaart

Ava kaardirakendus uues aknas


• Audru osavalla põhimäärus 
• Osavalla elanike esinduskoguks on osavallakogu
• Osavallakogu otsustab osavalla territooriumi puudutavaid küsimusi,  mis talle on õigusaktidega pandud. 
• Kogul on õigus avaldada arvamusi ja teha ettepanekuid kõigis osavalla territooriumil linna toimimist või kohalikku elukorraldust puudutavates küsimustes.

• Audru osavallakogu on 15-liikmeline
• Osavallakogusse kuuluvad valimistel kandideerinud isikud, kes ei osutunud valituks volikogusse, vastavalt saadud häälte arvule.
• Osavallakogu liikmeks võib olla isik, kelle püsiv elukoht on volikogu valimispäeval rahvastikuregistri järgi osavalla territooriumil.
• Osavallakogu tööd korraldab ja juhib osavallakogu esimees
• Osavallakogu töövorm on koosolek, mille kutsub kokku osavallakogu esimees
(Osavallakogu moodustamine ja pädevus on detailselt kirjeldatud osavalla põhimääruses)

Osavallakogu koosseisu ja asendusliikmed kinnitab linnavalitsuse poolt moodustatud osavallakogu valimiskomisjon
Osavallakogu valimiskomisjoni otsused
Osavallakogu valimiskomisjoni protokollid

Osavallakogu volitused lõppevad samal ajal volikogu volituste lõppemisega
• Pärnu linnavolikogu 1. koosseisu valimised toimusid 15. oktoobril 2017, volitused kestsid 01.11.2017–09.11.2021
• Pärnu linnavolikogu 2. koosseisu valimised toimusid 17. oktoobril 2021, volitused algasid 10. novembril 2021
• Vaata lähemalt: Pärnu linnavolikogu ja Kohalikud valimised 17. oktoobril 2021

Koosseis: 

• Esimees: Jaanus Põldmaa, aseesimees Kai Oraste 
• Liikmed: Jana Ristimets, Viktor Iljin, Martin Koppel, Marge Tuul, Ado Kirsi, Katariina Tomson, Kaja Grak, Rita Kurgu, Merle Lillak, Ülle Runnel, Siim Saareoja, Sirje Suurevälja, Tiina Kalda

Osavallakogu koosolekuprotokollid
• Osavallakogu tegevusaruanded: 2018 ; 2019 ; 2020 ; 2021 ; 2022


Audru perearstikeskus

Pärna allee 7, 88301 Audru alevik, Pärnu linn

Perearst Ülle Runnel
446 5036
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Avatud: E 12–18 ; T, K, N, R 12–15

Vastuvõtt Audrus:
Dr Ülle Runnel: E 14–18 ; T, K, N, R 9–13
Pereõde Estelle Kants: E 12–18 ; T, K, N, R 8–15

Vastuvõtt Lavassaares:
Raba 1, 87001 Lavassaare alev, Pärnu linn
Dr Ülle Runnel: E 8–12 ; K 14–18

Perearst Madis Veskimägi
Audrus võtab vastu pereõde Kaire Nõmm, arst nõustab videokõne teel

Pereõe vastuvõtt:
Registreerumine vastuvõtule: 446 4190
Avatud E, T, K, R 9–15 ; N 12–18

Tammiste hooldekodu Jõõpre kodu

88303 Jõõpre küla, Pärnu linn
446 5531 
Vaata lähemalt...



Pane tähele!

Pärnu linna aukodanik (ettepanekute esitamine kuni 15.12.23)
Pärnu linna vapimärk (ettepanekute esitamine kuni 15.12.23)

Pärnu aasta tegu 2023 (hääletus kuni 10.12.23 kl 23.59)
• Jõulukaunistuste konkurss (ettepanekute esitamine kuni 13.12.23)
Kaasav eelarve 2023 (hääletus kuni 31.12.23 kl 23.59)

 Köögi- ja sööklajäätmete kompostimisest teatamine
Biojäätmete konteinerite soodusmüük

• Ettevõtjale: Kohaliku tooraine kasutamine Pärnumaa turismiettevõtetes (küsitlusele vastamine kuni 12.12.23)
• Pärnu Vallikääru kontsertpaiga arhitektuurivõistlus (ideekavandite esitamine kuni 01.02.24 kl 16)

Linnavalitsus ja linnavolikogu

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Tööaeg: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200 (linnavalitsus)
• 444 8103 (volikogu)
• linnavalitsus[at]parnu.ee

Kõik kontaktid, vastuvõtud
Broneeri aeg
• Anna teada

Nädala eelinfo
Linnavalitsuse istungid
Linnavolikogu istungid

Pärnu kultuurikalender - Vaata, kuhu minna, mida teha

Audru osavalla veebileht audru.ee
Paikuse osavalla veebileht paikuse.ee
Tõstamaa osavalla veebileht tostamaa.ee
Pärnu linna kaardikogu
visitparnu.ee

parnumaa.ee

Veebilehel kasutatakse küpsiseid