Jäta menüü vahele

kriis.ee4

112
Hädaabinumber politsei, päästjate või kiirabi kutsumiseks
1247
Häirekeskuse riigiinfo telefon 
» www.112.ee
» Päästekomandode kaart 

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn

444 8200 • 15505 (lisainfo)
linnavalitsus[at]parnu.ee

02.04.2020

Pärnu avatud noortekeskused on eriolukorra tõttu oma uksed sulgenud ning tegevus laste ja noortega toimub kaugtöö vormis. Virtuaalse noorsootöö toimimiseks on noorsootöötajad koondanud oma tegevuse erinevatesse veebikeskkondadesse, pakkudes seal noortele vajalikku suhtlemist, moraalset tuge ja tegevusi.

Pärnu linnavalitsuse haridusosakonna noorsootöönõuniku Reine Tapi sõnutsi on eriolukorras eriti oluline, et noored ei jääks märkamata ja et neil säiliks võimalus suhelda, mistõttu on noortekeskuste töö jätkumine väga tarvilik. Kontaktivaba noorsootöö võimaldamise vajalikkust rõhutab ka haridus- ja teadusministeerium.

Pärnu noortekeskused on suutnud oma tegevuse muutunud oludes ruttu ümber korraldada. Ükski keskus ei ole jäänud käed rüpes istuma, vaid on leitud võimalused ja kanalid, kuidas laste ja noorte jaoks endiselt olemas olla.

„Eriolukord ei tähenda ju seda, et tavapärane elu jääks pausile – selle jaoks tuleb leida lihtsalt teistsugused vahendid,“ räägib Tapp. „Noorsootöö toimub nüüd nutikalt ja kontaktivabalt, kuid see tõesti toimub. Paljud Pärnu keskuslinna ja osavaldade noored, kes varem kohalikus noortekeskuses ei käinud, on nüüd kodus olles kohaliku noortekeskuse sotsiaalmeediast üles leidnud ja jälgivad aktiivselt, milliseid tegevusi noorsootöötajad neile sealt kaudu pakuvad.“

Näiteks Paikuse noortekeskus PaNoKe suhtleb igapäevaselt vähemalt 30-35 noorega. Nagu keskuse töötajad ise ütlevad: töö ei ole seiskunud, lihtsalt töövorm ja -keskkond on teine. Keskus jagab regulaarselt asjakohaseid postitusi, üleskutseid, infot konkursside ja muu kohta. Toimuvad veebipõhised seminarid ja kirjutatakse projekte.

Pärnu noorte vabaajakeskuses, mille hulka kuulub ka Audru noortekeskus, on sama lugu: käib tihe nutinoorsootöö. Raeküla Vanakooli keskuse avatud noortekeskuse noorsootöötaja avas eriolukorra ajal virtuaalse noortekeskuse e-keskkonnas Roblox. Selles peamiselt 7-13 aastastele lastele ja noortele mõeldud digikeskkonnas saavad lapsed videomänge mängida ja neid ka ise luua, suhelda noorsootöötajaga ning kohtuda sõpradega virtuaalselt. e-noortekeskuses toimuvatel tegevustel saavad lapsevanemadki silma peal hoida.

Tõstamaa noortekeskuse noorsootöötajad jagavad kohalikele noortele jooksvalt teavet, viivad läbi küsitlusi, korraldavad virtuaalseid kokandusringe ja võistlusi. 

Eriolukorranädalatel on Raba 5 noortekeskuse Facebooki ja Instagrami kontod ning postitused saanud juurde hulgaliselt uusi jälgijaid ja jagajaid. Osaletakse Kendama-võistlusel, õhtuti kuulatakse Harry Potteri raamatute ette lugemist, rääkimata igapäevastest jutuajamisest keskuse töötajatega sotsiaalkanalites.

Tänavu Eesti aasta ja mullu Pärnu aasta noorsootöötajaks valitud Pärnu noorte vabaajakeskuse noorsootöötaja Triin Mäger lävib praegu noortega läbi sotsiaalmeedia rohkemgi kui enne. Lisaks lastele ja noortele peab Mäger ühendust ka lapsevanematega.

„Päevas suhtlen keskmiselt 10-16 noorega. Tõenäoliselt on mul, võrreldes kolleegidega, kõige keerukam ja arvukam kontingent. Olen ju pihiemaks neile noortelegi, kelle vanemad on kodust välja visanud või kes on sealt ise vägivalla, tülide ja sõltuvusprobleemide tõttu ära jooksnud. Mul on ka mõned kindlad noored, kelle puhul hoian õppimisasjadel silma peal ja utsitan neid koduseid ülesandeid tegema. On ka neid noori, kellega vestlen pigem spordi teemadel. Pea igapäevaselt teen noortele selgitustööd ses osas, miks on oluline kodus viibida,“ kirjeldab Mäger.

Tööülesanded ja tegemised on Mägeri hinnangul talle jõukohased. „Otseselt ei ole toimetamistes midagi uut: endistviisi suhtlen sotsiaalmeedias noortega ja lapsevanematega, vastan kirjadele, teen vabaajakeskuse Facebooki ja Instagrami postitusi ja vastan seal kommentaaridele, kujundan plakateid, sisestan tekste ning jagan noorteinfot nii nagu ennegi. Kohati on töid ja tegemisi isegi rohkem,“ tõdeb Mäger.


Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


 

Veebilehel kasutatakse küpsiseid