blue flag rgb1Sinilipp on rahvusvaheliselt tunnustatud kvaliteedimärk väikesadamale või rannale, samas ka tunnustus kohalikule omavalitsusele ja kogukonnale.

Kui rannale või väikesadamale on antud sinilipp, siis on seal kvaliteetne vesi, rand on puhas ja koristatud, seal on turvaline ning võimalik on kasutada puhast joogivett. Kui neid nõudeid ei täideta, siis on võimalik lipu kasutamise õigus ära võtta.

Sinilipp antakse üheks hooajaks, lipp heisatakse üle Euroopa 5. juunil, maailma keskkonnakaitse päeval. Hooaeg kestab 1. juunist 31. augustini. Sinilipu tingimuste täitmist kontrollitakse igal kevadel uuesti.

Sinilipu liikumine sai alguse 1987. aastal Prantsusmaal. Eestis heisati esimesed sinilipud 1994. aastal Pärnu jahtklubis ja Tallinna Pirita sadamas.  

Suvepealinn oli pärispealinnast veidi kiirem - Pärnus heisati sinilipp 24. mail 1994 ja seda esimesena mitte ainult Eestis, vaid esimesena ka Baltikumis ja teadaolevalt kogu Ida-Euroopas. Lipp tõmmati jahisadamas vardasse purjetamishooaja avatseremoonial. 1997. aastal tunnistati Pärnu jahtklubi sadam Eesti parimaks väikesadamaks. Viimast korda lehvis sinilipp jahtklubi sadamas 2006. aastal. 

Aastatel 2001–2005 tunnistati sinilipu vääriliseks ka Pärnu supelrand. Pärast 12-aastast pausi heisati Pärnu supelrannas sinilipp taas 1. juunil 2017. Sealt edasi on suvepealinn saanud igal suvel sinilipu õiguse.

Keskkonna hoidmisel ja sinilipu saamisel on oluline iga inimese panus. Kui oled ranna või sadama külastaja, saad end ümbritseva looduse hoidmisele kaasa aidata sellega, et sorteerid prügi õigesse konteinerisse, kasutad ametlikke tualette ning pesemisvõimalusi ning säästad puhast vett.

Sinilippu annab välja Foundation for Environmental Education (FEE)  

Vaata lisaks: Blue Flag

Veebilehel kasutatakse küpsiseid