LVA Jelgava COALäti Vabariik
http://www.jelgava.lv/

Suhted Pärnuga 1957. aastast.

Jelgava asub Läti Vabariigi keskosas, 41 kilomeetri kaugusel pealinnast Riiast. Linn on asutatud Lielupe jõe kaldale. Linn on merepinnast vaid 3,5 meetrit kõrgemal, mis tähendab, et suurvee ajal on üleujutused linnas sagedased. Linn on oma nimegi saanud madala asukoha tõttu: Jelgava on tulnud liivikeelsest sõnast jelgab, mille tähendus on madal koht/ala.

Jelgava on ajalooliselt tähtis linn, seda teatakse kui kunagist Kuramaa hertsogiriigi pealinna. Pikka aega oli Jelgava oluline kaubandus- ja majanduskeskus. Teise Maailmasõja käigus kandis linn suuri kahjusid, ligikaudu 90% linnast hävis ning ka linna elanikkond vähenes märgatavalt.

Tänapäeval on Jelgavas domineeriv nõukogude aegne arhitektuur. Õnneks on linnas säilinud Jelgava loss, mis on silmapaistva Itaalia arhitekt Franchesco Bartolomeo Rastrelli töö ning koopia Talvepaleest. Tänaseks on lossis Läti Põllumajandusülikool. Kunagi toodeti Jelgavas RAF- mikrobusse, kahjuks on see tehas juba paar aastat kinni.

Jelgavast on pärit ansambli Brainstrom laulja Renārs Kaupers. Brainstormi laul My Star hullutas paar aastat tagasi paljusid noori fänne. Eurovisioonilt tõi see lugu 2000. aastal Lätile kolmanda koha.

Pärnu ja Jelgava suhted said alguse juba 1957. aastal. Kõige tihedamaks saab nimetada koostööd kultuuri alal. Toimunud on Pärnu - Jelgava - Šiauliai kunstnike ühisnäitused, skulptorid on osa võtnud Jelgava kuulsast jääskulptuuride festivalist. Jelgavat, Šiauliaid ja Pärnut ühendab märksõna B3. See kombinatsioon tähistab rahvusvahelist kolme linna vahelist kunstinäitust, mis igal aastal toimub erinevas linnas. Pärnu poolelt koordineerib B3 kunstinäitust Alar Raudoja.

Lisaks aktiivsele kultuurialasele koostööle suheldakse omavahel ka hariduse alal. Jelgava Linnavolikogu erinevad komisjonid on külastanud Pärnut ning tutvunud siinsete linnajuhtimist puudutavate küsimustega.