251px Södertälje vapen.svgRootsi Kuningriik
http://www.sodertalje.se/

Södertälje asub Rootsi kaguosas, 30 kilomeetrit pealinnast Stockholmist lõuna pool. Södertälje on väga mitmerahvuseline linn- koguni 40% elanikest pärineb mujalt. Södertälje on vastu võtnud rohkem Iraagi pagulasi kui Ameerika Ühendriigid ja Kanada kokku. Võrreldes Södertäljet teiste euroopa linnadega on seal suurim süürlaste kogukond- 35 % kogu elanikkonnast.

Rootsi ja inglise keelele lisaks kuuleb Södertäljes rohkelt süüria, araabia, türgi ning lisaks ka soome ja serbia keelt. Seal asub ka kaks väga suurt ettevõtet - Scania ning AstraZeneca. Lisaks on linnas loomulikult ka rohkesti väiksemaid pereettevõtteid, mis kuuluvad immigrantide peredele. Södertäljele on kuuslust toonud ka sealt pärit sportlased. Linnal on tugev jäähoki meeskond ja tenniselegend Björn Borg on pärit Södertäljest.

Kui Södertäljesse minna, siis tasuks kindalsti külastada Tom Tits`i eksperimentide muuseumi, mis pakub avastamisrõõmu nii noortele kui vanadele. Seal saab tutvuda üle neljasaja teaduseksperimendiga ning saab ka mitmed ekperimdendi ise läbi proovida.

Suhted Pärnu ja Södertälje vahel olid aktiivsed 1990ndate algul, kui tehti väga tihedalt koostööd kultuuri vallas. Koos korraldati rock-seminare, kus ka Pärnu noored muusikud said kätt harjutada. Rootsi poolt toodi siia tehnika, mida siin veel nähtud polnud ning tavaliselt oli kaasas ka seal maal nimekas muusik. Iga seminar tipnes kontserdiga. Aktiivselt vahetati näitusi. Lisaks suhtlesid omavahel aktiivselt ka turismivaldkonna esindajad. Koostööd tegid omavahel AS Tootsi turvas ja Söderenergi AB.

Paariks aastataks sõpruslinnade aktiivne suhtlus aeglustus. Alates 2006. aastast suheldakse taas aktiivsemalt. Kui 2006. aasta mais Pärnu Linnavalitsuse esindajad sõpruslinnas Södertäljes visiidil olid, pandi alus 2008 aasta kevadel toimunud noortevahetuse projektile "Euroopa uute ja vanade riikide mitmekesisus- tee tugeva demokraatia poole", mida toetas Pärnu Linnavalitsus ja Euroopa Ühenduse programm Euroopa Noored.

31. märtsist kuni 6. aprillini viibisid sõpruslinna Södertälje viisteist noort Pärnus demokraatia ja sallivuse teemalisel noortekohtumisel. Rootsi gruppi kuulusid noored erinevatest rahvustest, mis oli kultuuride vahelise dialoogi arendamiseks sobivalt kirju. Projekti seminarides ja töötubades avastasid Eesti ja Rootsi noorted nii enda kui teiste identiteeti, arenguvõimalusi ja kaasaja väljakutseid laienenud Euroopa Liidus.

Lisaks arutleti diskrimineerimise ja selle vastu võitlemise teemal. Märkimata ei saa jätta, et käesolev aasta on Euroopa kultuuridevahelise dialoogi aasta. Projektile plaaniti ka kohe jätkuprojekt ning tänase seisuga on rahastustaotlus ootamas oma vastust.


Visiidid:
28.-30. jaanuar 2009 Protokolli-, välis- ja avalike suhte teenistuse juhataja Ela Tomson ja välissuhete nõunik Anu Juurma-Saks. Södertälje, Rootsi Kuningriik.
Eesmärk: Osalemine mais toimuva Euroopa päeva ühise tähistamise töökoosolekul