Omavalitsus Pärnu linn

Pärnu linn on avalik-õiguslik juriidiline isik, keda esindavad Pärnu linnavolikogu, volikogu esimees, Pärnu linnavalitsus ning linnapea või nende poolt volitatud esindajad. Volikogu on kohaliku omavalitsusüksuse esinduskogu, valitsus volikogu poolt moodustatav täitevorgan.

1. novembril 2017 jõustus Audru valla, Paikuse valla, Pärnu linna ja Tõstamaa valla ühinemine ning moodustus uus omavalitsusüksus Pärnu linn.
» Linna koosseisus on moodustatud kolm osavalda: Audru osavald, Paikuse osavald ja Tõstamaa osavald.
» Omavalitsus tegutseb Pärnu linna põhimääruse alusel 
» Omavalitsuse sümboolikana on kasutusel Pärnu linna sümboolika

» Õigusaktid (korrad, eeskirjad jne) kehtivad uute, ühtsete õigusaktide vastuvõtmiseni edasi sellel territooriumil, kus nad olid enne ühinemist kehtestatud (nt Audru valla õigusaktid Audru osavalla territooriumil, Pärnu linna õigusaktid Pärnu territooriumil jne). St, et õigusaktid on seotud valla/linna kui territooriumiga, mitte valla/linnavalitsuse kui asutusega. 

» Üleminekuperiood. Ühinemisele järgneb üleminekuperiood, mil kujundatakse välja uus valitsemis- ja haldamiskorraldus. Muudatused viiakse sisse sammhaaval, ümberkorraldusteks on aega 2021. aasta kohaliku omavalitsuse volikogu valimisteni.


Raeküla Vanakooli Keskus/MTÜ Selts Raeküla
PRESSITEADE
8. augustil 2018


Juba eeloleval reedel toimub Pärnu Raeküla linnaosas esmakordselt tänavafestival Augustijäljed.

Sündmuseks korraldatakse osaliselt ümber liiklus Lembitu ja Käo tänaval alates kella 15st kuni 22ni. Festivali tegevused tänavatel toimuvad kella 18st kuni 21:30ni, kuid täiendavat festivalivälist aega vajatakse eelkõige ettevalmistavateks ja lõpetatavateks tegevusteks.

Augustijäljed on Pärnu Raeküla linnaosas esmakordselt toimuv tänavafestival, mis on saanud inspiratsiooni erinevate linnade ja külade sarnastest sündmustest ning loomulikult vabariiklikult tuntud ja legendaarseks saanud Augustiunetuselt. Samas andis viimase tõuke juba eelmisel aastal alustatud Kodanikuühiskonna Sihtkapitali poolt rahastatud EV100 sünnipäevakingitus "Kes need jäljed siia jättis, kes neid jälgi mööda käis?", milleks on projekt, kus Pärnu erinevates linnaosades (Vana-Pärnu, Rääma, Ülejõe, Raeküla) kaardistatakse tuntud ja olulised inimesed/paigad ja valmistatakse ette interaktiivsed matkarajad, mis võimaldavad nii linnaosade elanikel kui ka külalistel konkreetseid paikkondi paremini tundma õppida.

Festivalil avavad oma koduaia- ja tänavakohvikuid mitmed raekülalased, lastealal kauplevad noored nii linnaosast kuid ka kaugemalt. Kultuuriprogrammi jagub kolmele lavale (Kao ja Lembitu tänava lava ning Riia mnt lava), ühte aeda - Käo tn alguses paiknevasse jaapani aeda, ja alates õhtul kella 10st on kõigil tantsuhuvilistel võimalus minna end Vanakooli keskuse aulasse oimetuks tantsima, sest tantsumuusikat teevad nii kohalikud pillimehed kui ka külalisbänd Tõstamaalt. Spordiprogramm on mitmekesine ning see toimub samaaegselt Raeküla staadionil ja Lembitu tänaval. Nimelt korraldab jalgpalliklubi Poseidon sportlikke ja lõbusaid mänge nii lastele, noortele kui ka kogu perele staadionil ning Vanakooli keskuse hobipinksiklubi liikmed viivad Lembitu ja Käo tänava ristumisläheduses läbi Raeküla linnaosa I amatööride lauatenniseturniiri. Omanäoliseks liikumistegevuseks on orienteerumine linnaosas "Kes need jäljed siia jättis, kes neid jälgi mööda käib?".

Kaugeltkandi külalisi on kolm. Nimelt tuleb 5minuti djembetunde tegema Anu Tähemaa, kes on tuntud kui tsirkusefestivali Hoog korraldaja. Jaapani tänava alguses paiknevas jaapani aias astuvad lavale jaapanlanna Mizuki Shindo, kellega Vanakooli keskust seob juba pikaajaline sõprus, mis sai alguse teemanädalast Jaapani nädal Pärnus ning jaapani aia peremehe poolt on erikülalisena lavale astumas ka Kreet Rosin-Pindmaa, kes mängib harfil omaloomingulist muusikat.

Pärnumaa omavalitsuste liit korraldab festivali territooriumil arutelusid teemal, kuidas kogukonnad saavad kaasa aidata erinevate kogukondlike teenuste pakkumisel ja arendamisel. Arutelugruppi juhib liidu juht Eeri Tammik.

Festivaliprogramm on tihe ja vastavalt vajadusele on korraldajad valmis sisse viima ka täiendavaid muudatusi. Kindlasti tuleb arvestada ilmastikuoludega, kuid korraldajad loodavad parimat ehk siis mitte väga kuuma ega ka mitte vihmast ilma. Loodetavasti on festival menukas ja on põhjust juba järgmisel aastal korrata.

Augustijälgede läbiviimist toetavad Pärnu Linnavalitsus, Pärnumaa Omavalitsuste Liit (Kohaliku omaalgatuse programm), jalgpalliklubi Poseidon, Raeküla staadion, OÜ Kodu Kuubis ja paljud vabatahtlikud linnaosast ja kaugemalt.

Lisainfo on kättesaadav www.raekylavanakool.ee ja Raeküla Vanakooli Keskuse Facebooki leheküljel. Küsimustele vastuste saamiseks ja lihtsalt lisainfoks kirjutage See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või helistage 55671766.

Liiklusskeem

Piia Karro-Selg
Juhataja/Juhatuse liige
Raeküla Vanakooli Keskus/MTÜ Selts Raeküla
5845 3331

pindalakokku
Omavalitsuse territoorium

Uue omavalitsuse territoorium moodustub Audru, Paikuse ja Tõstamaa valla ning Pärnu linna territooriumide summana ja piir kulgeb mööda ühinenud omavalitsuste välispiiri. 

Omavalitsuse, mille nimi on PÄRNU LINN, pindala on 858,07 km2
» Pärnu linna kui asula suurus ei muutu, selle pindala on endiselt 33,15 km2

Omavalitsuse koosseisu kuuluvad asulad

1 linn: Pärnu linn
2 alevikku: Audru ja Tõstamaa
2 alevit: Paikuse ja Lavassaare
49 küla, sh Manija saar

Külad:
» Audru osavallas: Ahaste, Aruvälja, Eassalu, Jõõpre, Kabriste, Kihlepa, Kõima, Kärbu, Lemmetsa, Liiva, Lindi, Liu, Malda, Marksa, Oara, Papsaare, Põhara, Põldeotsa, Ridalepa, Saari, Saulepa, Soeva, Soomra, Tuuraste ja Valgeranna küla
» Paikuse osavallas: Põlendmaa, Seljametsa, Silla, Tammuru ja Vaskrääma küla
» Tõstamaa osavallas: Alu, Ermistu, Kastna, Kavaru, Kiraste, Kõpu, Lao, Lõuka, Manija, Männikuste, Peerni, Pootsi, Päraküla, Rammuka, Ranniku, Seliste, Tõhela, Tõlli ja Värati küla

Omavalitsuses elanikke 51 272

02.01.2019 *
» Pärnu linnas 40 136
» Audru osavallas 5 920 (sh Audru alevikus 3053 ja Lavassare alevis 458)
» Paikuse osavallas 3 955 (sh Paikuse alevis 1491)
» Tõstamaa osavallas 1 261 (sh Tõstamaa alevikus 461)

01.01.2019 - 51 883
» Pärnu linnas 40 747
» Audru osavallas 5 919 (sh Audru alevikus 3055 ja Lavassare alevis 458)
» Paikuse osavallas 3 955 (sh Paikuse alevis 1491)
» Tõstamaa osavallas 1 262 (sh Tõstamaa alevikus 463)

* 1. ja 2. jaanuari 2019 seisuga andmete erinevus tuleneb 02.01.19 jõustunud rahvastikuregistri seaduse § 110-st, mis muutis rahvastikuregistris kehtetuks isikute elukoha aadressid, kes olid registrisse kantud KOV-täpsusega.

01.01.2018 - 51 649
» Pärnu linnas: 40 664
» Audru osavallas 5 796 (sh Audru alevikus 1 443 ja Lavassare alevis 450)
» Paikuse osavallas 3 914 (sh Paikuse alevis 3 007)
» Tõstamaa osavallas 1 287 (sh Tõstamaa alevikus 474)

Elanike arv ühinemisel 31.10.2017 -  51 655
» Audru vallas 5 861
» Paikuse vallas 3 938
» Pärnu linnas 40 558
» Tõstamaa vallas 1 298 

Vaata lisaks: 
» Pärnu linna elanike arv
» Seoses ühinemisega muutusid postiaadressid.