Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

21.06.2018

Pärnu linnavolikogu kehtestas uued linnabussipiletite hinnad, mis muudavad bussisõidu Pärnus odavamaks kõigile Pärnu ja osavaldade elanikele. Kui maanteeamet Pärnumaa Ühistranspordikeskuse ettepanekuga nõustub, laienevad samad hinnad ja sõidusoodustused kõigile linna ja maakonna elanikele nii maakonna- kui linnaliinidel sõitmiseks.

Pärnumaa omavalitsusjuhtide ees oli kaks valikut: kas pärnumaalased saavad maaliinidel sõita tasuta ja Pärnus kallima hinna eest või õnnestub Pärnumaal kehtestada ühtne piletisüsteem, kus nii maakonna- kui linnaliinidel kehtivad samad, senisest soodsamad hinnad. Riik oli küll valmis tasuma maaliinide piletite eest, kuid prii sõidu eest Pärnu linnas pidanuks Pärnu maksumaksjad kulutama lisaks 2,5 miljoni eurosele linna dotatsioonile ligi 880 000 eurot aastas. Kokku kulutab Pärnu linn igal aastal ühistranspordi tööshoidmiseks 3,4 miljonit eurot ja tulevikus kasvab linna kulu veelgi.

Pärnu linnavalitsus leidis, et 880 000 eurot kuluks pigem ära lasteaiaõpetajate, kultuuritöötajate, sotsiaaltöötajate jt palkade tõstmiseks ning teisteks hädavajalikeks kulutusteks. Ka teised Eesti suuremad linnad, kes linnaliine üleval peavad, on eelistanud oma elanikke kas tasuta (Tallinn) või odavamalt (Narva) sõidutada, külalistelt aga küsitakse täishinda. Tartus ja Viljandis saavad tasuta sõita vaid omavalitsusse sisse kirjutud pensionärid.

Linna- ja maaliinid on Pärnumaal tihedalt seotud. Võimaldades maaliinidel tasuta sõita, oleks näiteks tekkinud olukord, kus Sinti sõitvad nr 40 bussid olnuks rahvast pungil, ent Riia maanteel sõitvad linnaliinid oleks hakanud kiratsema. Inimesed oleksid hakanud nõudma Sindi bussi sõidugraafiku tihendamist, linnavalitsusel tulnuks liinivõrku sõitjate nappuse tõttu kärpida. Seetõttu tegid kõik esmaspäeval Pärnumaa Ühistranspordikeskuse nõukogu koosolekule kogunenud omavalitsusjuhid maanteeametile ettepaneku kehtestada maaliinidel samasugused hinnad ja sõidusoodustused, mis täna Pärnu linnavolikogus vastu võeti. Maanteeamet pole otsust veel langetanud, Pärnu linnavolikogu saab piletihindu ja sõidusoodustusi kehtestada ainult Pärnu territooriumil.

Pärnu linnavolikogus vastu võetud määruse kohaselt võivad linnaliinidel 1. juulist tasuta sõita 65 aastased ja vanemad isikud, vanadus- ja töövõimetuspensionärid, õpilased, üliõpilased, nelja- ja enamalapselise pere liikmed, puuduva töövõimega ja eestkoste all olevad isikud, kes on Pärnu linna või osavalda sisse kirjutatud. Kui maanteeamet ühtse piletisüsteemiga nõustub, on tasuta sõidu õigus nii linna- kui maaliinidel ka kõigil maakonna õpilastel, pensionäridel jt linnas tasuta sõitvatel isikutel.

Väljaspool Pärnumaad sisse kirjutatud õpilased, üliõpilased, pensionärid, puudega isikud ja puuduva töövõimega isikud saavad Pärnu linnaliinidel sõitmiseks osta tavahinnast odavama 25 eurot maksva kuukaardi. Kaitseväe ajateenijatele, kelle sõitu riik linnaliinidel ei kompenseeri, teeb Pärnu linn sõidu välja.

Ülejäänud Pärnu (või ka Pärnumaa) elanikel on kõige odavam osta kümme eurot maksev kuukaart. Sõltuvalt maanteeameti otsusest saaks sellega sõita kas ainult Pärnus või nii linna- kui maaliinidel. Kes harvemini sõidab, võib valida üheeurose tunnipileti, kolmeeurose päevapileti ja viieeurose viie päeva pileti vahel.

Soodushinnad kehtivad ainult Pärnu (või ka Pärnumaa) elanikele, nende kasutamiseks tuleb Ühiskaart isikustada. Linna külalistele kehtestas volikogu kaheeurose tunnipileti, viieeurose päevapileti, 15 eurose viie päeva pileti ja kuukaardi hinnaga 45 eurot.

Kõige kallim on osta bussijuhilt kolmeeurone tunnipilet, sest bussijuhilt piletit ostes tekib probleeme sõidugraafikust kinnipidamisel ja tekib täiendav turvarisk.

Harva sõitjatel on kasulik hankida endale Ühiskaart, laadida sellele raha ning sõita sama kaardiga Pärnus, Tallinnas, Tartus ja teistes Eesti linnades, kus see kehtib. Kellel on Tallinna, Tartu või mõne teise linna Ühiskaardile raha laetud, võib oma linna kaarti Pärnus bussipileti ostmiseks kasutada.

Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
444 8272, 510 3444
teet.roosaar[at]parnu.ee


Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid