Teenistujatega suhtlemine seoses koroonaviiruse levikuga

 Ametiruumidesse sissepääs suletud
Teenistujatega palume suhelda telefoni või kirja teel, võimalusel kasutada elektroonilisi kanaleid
 Kui kohtumine teenistujaga on vältimatu, tuleb vastuvõtt eelnevalt kokku leppida! 
 Eelneva kokkuleppe alusel toimuvad ka abielude registreerimised ja tutvumine detailplaneeringutega.
 Kohtumisel tuleb kanda maski (maskid saadaval kohapeal)
• Jälgi ka koroonakriisi infolehte kriis.ee

PRESSITEATED, UUDISED

05.02.2021


Head Pärnu linna elanikud!

Kuigi Eestis ei ole seoses COVID-19 levikuga kehtestatud nii karme piiranguid kui teistes Euroopa riikides, on Eesti nakatumise kordaja jätkuvalt väga kõrge ja ohustab meid kõiki. 4. veebruaril oli Eesti nakatumise kordaja 100 000 elaniku kohta 536. Näiteks võib tuua nakatumiskordaja läinud nädalal Soomes, mis oli 72 või Norra, kus näitaja oli 105. Eestiga sama hullus seisus on Läti (595) ja Leedu (598).

Paraku on murekohaks Eestis kujunenud Pärnumaa ja Pärnu. Kui veel eelmise aasta lõpus oli Pärnumaa üks turvalisemaid piirkondi ja nakatumisnäitajate poolest nimekirjas viimaste seas, siis jaanuaris on Pärnumaa nakatumise näitajad väga kiiresti tõusnud ning maakondadest jagame, pärast Ida-Virumaad, teist-kolmandat kohta Võru maakonnaga.

28. jaanuari seisuga oli Pärnu linna nakatumise näitaja 100 000 elaniku kohta 672, Saarde vallas 710, Tori vallas 770, Häädemeeste vallas 684 ja Põhja-Pärnumaa vallas 525. Kogu maakonna suhtarv oli 654,4. Meist kõrgem oli see näitaja vaid Ida-Virumaal (778,3) ja kolmandal kohal Võrumaal (573,2).

Üks põhjusi, miks viirus maakonda räsima pääses, oli arvatavasti Põhja-Eesti sulgemine, mis tõi sealsed elanikud jõulupõhi ja aastavahetust pidama Pärnusse ja Pärnumaale. Hetkel aga peaks keskenduma sellele, kuidas viiruse levikule Pärnumaal võimalikult kiiresti piir panna.

Kuidas ennast, oma pere ja sõpru kõige paremini viiruse eest kaitsta? Esmalt peame kõik endale tunnistama, et oht nakatuda on igal pool ja mõtlema sellele, kuidas ennast nakatumise eest tõhusalt kaitsta.

Selle viiruse puhul peab tahaplaanile jääma seisukoht, et tugeva tervisega inimesele haigus külge ei hakka. Ei tasu luua ka võltsettekujutust, et osavallas elavad inimesed rohkem hajutatult ja seetõttu viirust osavallas pole. Tegelikult levib viirus väga laialdaselt ka osavaldades, sest inimesed käivad tööl, poes, kasutavad ühistransporti, lapsed käivad iga päev koolis ja trennis ning saavad nendes kohtades kokku inimestega teistest piirkondadest, kus nakatumine kõrgem.

28. jaanuaril positiivse viirusetesti andnud elanikest elas 56 Pärnu keskuslinnas ja 22 Pärnu osavaldades. Ehk ligi kolmandik positiivsete testide andjatest olid osavaldade elanikud.

Vähemalt veebruarikuu lõpuni peaks vältima avalike ürituste külastamist niipalju, kui see võimalik. Söögikohas sõpradega einestamine oleks väga tore ettevõtmine ja kuigi sõbrad kinnitavad, et nad on terved, oleks praegu mõistlik kõik koosviibimised veebruari lõpuni edasi lükata.

Viirusekandajal ei pruugi haigusjuhud esimestel päevadel esineda ja väga lihtne on pealtnäha täiesti tervelt inimeselt nakkus ikkagi saada. Samuti ei maksaks minna kontsertidele ja teatrietendustele, sest viimasel ajal väljaselgitatud juhtumid näitavad, et ka sealt on inimesed nakkuse saanud või pidanud positiivse testi saanud külastaja tõttu karantiini jääma.

Mõistlik on teha sel kuul paus sõprade küllakutsumise osas ja külastada oma kodukauplust või teenindusasutust vaid korraliku maskiga, kuna mask vähendab oluliselt nakatumise riski. Heameel on tõdeda, et enamus inimesi ikkagi kannab ühistranspordis ja kauplustes maski.

Koolivaheaeg sai jaanuari alguses läbi ja viirus on hakanud intensiivsemalt levima koolides, huvikoolides ja lasteaedades. Soovime, et koolid oleksid avatud ja seetõttu on koolid ka ise võtnud tarvitusele meetmed viiruse leviku pidurdamiseks, kuid risk nakatuda on siiski seal olemas. Riskikohad on vahetunnid, kus lapsed paratamatult näost-näkku suhtlevad ja huvitegevus, kus lapsed tulevad kokku erinevatest koolidest. Kui üks neist on viiruse kandja, võib viirus levida kõigi huviringis viibinud laste kaudu nende koolidesse.

Sama on täiskasvanute ja laste treeningutega. Kuigi trennis käies on lubatud kuni kümneliikmelised rühmad ja palju tehakse treeninguid õues, vahetatakse riideid riietusruumis ikka treeningukaaslastega koos ja kui üks neist on viiruse kandja, võib viirus riietusruumist kaasa minna.

Need ei ole vaid teoreetilised näited viiruse leviku teekonna kohta, vaid terviseameti ametnikud on tuvastanud sellised viiruse leviku teekonnad haigusjuhtude kaardistamistega. Seetõttu peaks iga lapsevanem oma pere turvalisuse huvides tõsiselt kaaluma, kas lapse huvitegevuses ja treeningutes oleks mõistlik veebruaris teha väikene paus.

Kolmas suurem viiruse leviku ala on töökohad. Arusaadav, et inimesed käivad tööl ja pere sissetulek tuleb enamusel töökohast. Paljud ettevõtted on võtnud kasutusele ennetavad meetmed viiruse leviku takistamiseks, kuid suurim probleem on töötajad, kes haigustunnustega tulevad siiski tööle ja seeläbi nakatuvad teised isikud kollektiivis.

Terviseameti andmed näitavad, et viirusesse nakatunul võib olla kerge kurguvalu, väike nohu või muud tavalised külmetusnähtused ja nakatunud isik võib seetõttu oma tervislikku olukorda hinnata heaks. Et vältida kogu kollektiivi nakatumist tööl, peaks iga väiksemagi sümptomi puhul esialgu koju jääma ja ennast testima. Positiivse testi saanud või nakatunuga lähikontaktis olnud inimene peab aga kindlasti koju jääma.

Kogu riigis on alanud vaktsineerimine ja mida aeg edasi, seda rohkem tekkib COVID-19 suhtes immuunseid inimesi. Palun kõigil käituda mõistlikult ja tunnistada endale jätkuvalt viiruse ohtu, mis varitseb meid paraku kõikjal tööl, koolis ja avalikes asutustes.

Andes endale aru viirusest tingitud ohtudest ja käitudes ettevaatlikult, peame vastu ning saame loodetavasti Pärnus ja Pärnumaal kõrged nakatumisnäitajad langema. Võttes eesmärgiks nõnda käituda vähemalt veebruarikuu lõpuni, on see eesmärk täiesti saavutatav!Rahulikku meelt ja püsigem terved!

Romek Kosenkranius
Pärnu linna kriisikomisjoni esimees


Koroonaviiruse levikuga seotud teated

YP2035ideekorje koduka banner

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid