Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

10.09.2020

Sügiseti on paljud aiaomanikud hädas suure õunasaagiga, mida ei jõuta ise ära tarbida ega ka laiali jagada. Mädanenud, ussitanud, pooltoorete või ka lihtsalt üleliigsete õunte käitlemiseks on mitmeid mõistlikke viise, kuid vaatama sellele leidub ikka ja jälle aiapidajaid, kes proovivad õuntest vabaneda väljaspool oma koduaeda – sokutades ubinad linnamaale.

Pärnu keskuslinnas kerkib see probleem esile igal sügisel. On tekkinud kindlad paigad, kuhu inimesed õunad toovad. Vana-Pärnus on selleks kohaks Metsapark ning Raekülas Kalevi puiesteega piirnev metsaala, mis asub Pärnu rannaniidu looduskaitsealal.

Pärnu linnavalitsuse keskkonna ja heakorra peaspetsialisti Marve Virunurme sõnul on ükskõik milliste aiasaaduste avalikule alale kokku kuhjamine taunimisväärne. „Õunad, pirnid, kreegid, ploomid või ka puulehed on küll kõik biolagunevad jäätmed, aga neid ei tohi oma aiast ära parki või muule avalikule haljasalale tuua. Kuigi need on looduslikud ja biolagunevad, on need siiski jäätmed, mille koht ei ole pargimurul ega metsa all. Mädanevate õunte kuhilad Vana-Pärnu Metsapargis või Raeküla rannametsas on väga ebaesteetiline vaatepilt,“ märgib Virunurm.

Tülikatest õunavissidest vabanemiseks soovitab Virunurm kasutada rohelisi biolagunevaid kilekotte. „Puulehti, niidetud muru, umbrohtu ja muid haljastusjäätmeid on Pärnu aiapidajad juba harjunud biolagunevatesse kottidesse panema, aga neid kotte saab kasutada ka muude aiajäätmete, seal hulgas õunte jaoks,“ ütleb Virunurm.

Rohelistesse biolagunevatesse kottidesse pakendatud õunad veab Pärnu keskuslinnas tasuta ära AS Ragn-Sells. Kotte saab osta Pärnu Haldusteenuste kontorist Suur-Sepa 16 ja Pakendikeskusest Pae 1. Oluline on, et kotis olekski ainult aiajäätmed, mitte aga õunad läbisegi olmejäätmetega. Samas võib kotti panna korraga mitmeid aiajäätmeid: puuelehed, aiajäätmed, õunad jms.

Aia- ja haljastusjäätmete tasuta vedu saab tellida telefoninumbril 606 0439 või e-posti teel parnu[at]ragnsells.ee. Pärast tellimuse esitamist teatab Ragn-Sells päeva, millal vedu toimub. Soovi korral on aias tekkinud biolagunevaid jäätmeid võimalik ka ise OÜ Paikre prügila kompostimisplatsile viia. Aiajäätmeid võetakse vastu aastaringselt, aga tegemist on tasulise teenusega.

Kõige keskkonnasõbralikum on õunad oma aias ise ära kompostida. See on aedniku jaoks odavaim, ent samas ka ökoloogiliselt puhtaim viis haljastusjäätmetest ja aiasaadustest vabanemiseks. 

Alati tasub ka oma rikkalikku õunasaaki kaaskodanikega jagada. „Kui omal on õunu-pirne ülearu, siis küll leidub inimesi, kel värskeid vilju käepärast ei ole. Väikese korvi või kastiga aia äärde pandud puuviljad leiavad kindlasti tänulikud tarbijad, kes möödaminnes õuna või paar kaasa haaravad,“ leiab Virunurm.

Vaata lisaks: Biolagunevad jäätmed


Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


Veebilehel kasutatakse küpsiseid