Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Ilmaohud - kuidas käituda, abi ja info

! Keskkonnaagentuuri juhised 
! Päästeameti juhised 
! Jääohutus
! Siseveekogude jääolude kaart
! Merejää kaart

Riiklik abi ja info
! 1247 Riigiinfo telefon (kriisiabi ja info, teede ja keskkonnaga seotud teated, abi jmt)
! Elektrikatkestustest teata Eesti Energia rikketelefonil 1343. Maha langenud liinidest teavita ka häirekeskust telefonil 112.
! Inimvigastuste ning otsese ohu korral helista hädaabinumbril 112.
! Elektrikatkestusest või ohtlikust olukorrast saab teada anda ka veebirakenduses MARU
! Veebilehelt olevalmis.ee ja mobiilirakendusest „Ole valmis!“ leiab käitumisjuhised erinevateks kriisiolukordadeks


Lume- ja jääprobleemidest teatamine

Pärnu keskuslinna teede lume ja jääga seotud probleemidest palume teada anda infotelefonile 15505 
• E–N 8–17 ; R 8–16 (töövälisel ajal automaatvastaja)
• NB! Kõnehind sõltub kõnepaketist. Olenevalt operaatorist võib lühinumbrile helistades kõnehinnale lisanduda eritariif.
• Teatada võib ka e-posti aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Osavaldade teedega seotud probleemidega pöörduge palun piirkonna hooldajate poole:
• Audru osavald
• Paikuse osavald
• Tõstamaa osavald


Heakorranõuded Pärnu linnas

Pärnu linna heakorraeeskiri
Heakorranõuded Pärnu linnas

Kinnistuomaniku kohustused:

• kinnistuomanikul on kohustus hooldada krundiga vahetult piirnevaid kõnniteid, teha talvisel ajal lume- ning libedustõrjet
• libeduse tõrjeks on soovitatav kasutada liiva või kuni 6mm läbimõõduga graniitsõelmeid
• lumi, jää ja jääpurikad tuleb katustelt eemaldada

Erakinnistuga piirneval kõnniteel tuleb teha lume- ja libedusetõrjet
 


Päästeamet: Külmal ajal väldi ülekütmist ja järgi ohutusreegleid

Päästeamet
06. jaanuar 2023

Keskkonnaagentuuri ilmateenistus prognoosib nädalavahetuseks korralikku talvekülma – kohati võivad õhutemperatuurid langeda alla 20 külmakraadi ning kargeid kraade jagub mitmeks päevaks. Külmal ajal on oluline pidada meeles tuleohutust ning vältida ülekütmist.

Loe edasi...


TTJA: Hoonete katuseid tuleb regulaarselt lumest ja jääst puhastada!

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA)
09.12.2022

Üha talvisemaks muutuvate ilmastikuoludega seoses tuletab Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet (TTJA) hooneomanikele meelde, et nii katustele kogunev raske lumi ja jää kui ka katuseräästas olevad purikad võivad kujutada endast ohtu katuste all liikuvatele inimestele ja nende varale. Võimaliku ohu puhul tuleb piirata inimeste ligipääsu räästa alusele alale ning puhastada koheselt nii katus kui ka räästad.

„Ametile laekub iga-aastaselt erinevaid teateid jää ja lume tõttu kahjustatud autodest ning pihta saanud inimestest, mis on põhjustatud hoone omanikukohustuste rikkumistest. Kõnniteede ja teiste avalikult käidavate kohtade äärsed katused (sh katuseräästad) ei tohi kujutada ohtu seal all liikuvatele inimestele või seal all viibivale varale,“ selgitas TTJA ehitus- ja raudteeosakonna juhataja Priit Pallu.

Liigne lumekoormus ohustab eriti teras- ja puitkonstruktsioonidega kergehitisi või ehitiste osasid (varjualused, varikatused, karniisid), lameda katusega või väikese katusekaldega ehitisi (bensiinijaamad, spordirajatised, angaarid, estakaadid) ning vanemaid amortiseerunud ehitisi. Pallu lisas, et katuselt üleliigse lume ja jää eemaldamisel tuleb paralleelselt jälgida, et see ei tekita ajutist lisakoormust (nt ajal, mil enne lume alla viskamist kogutakse lumi kokku ühte katuse serva).

Lume ja jää eemaldamisel soovitab TTJA järgida järgmisi nõudeid:
- katusel liikudes tuleb kasutada turvavarustust ning end kindlalt konstruktsiooni külge kinnitada;
- kui hoone omanikul puudub nõuetekohane turvavarustus ja muud tööohutuse tagamiseks vajalikud vahendid, siis tellida katuse lumekoristustööd sellele spetsialiseerunud ettevõttelt;
- katusele minnes arvestada ilmastikutingimustega, sest jää, tugev lumesadu ja tuul võivad alla kukkumise riski oluliselt suurendada;
- lund ei tohi visata hoone kõrgemalt osalt madalamale osale, kuna nii võib tekkida liigne koormus hoone madalamale osale ning põhjustada selle varingut;
- kui lund visatakse inimeste ja sõidukite liikumistsooni, tuleb eelnevalt piirata inimeste ligipääs antud tsooni;
- ohutuks liikumiseks on soovitav paigaldada katusele katusesillad ja -redelid;
- lume ja jää katuselt varisemise takistamiseks paigaldada katusele lumetõke;
- lume ja jää sulatamisel vältida keemilisi aineid ja tehnoloogiaid, mis võivad kahjustada katusekatet või sadeveesüsteeme, samuti vältida jää lõhkumisel teravaid esemeid, mis võivad katusekatet vigastada;
- lume ja jää mehaanilisel eemaldamisel kasutada õigeid vahendeid, et vältida külmaga rabedaks muutunud katuse või selle katte lõhkumist.

TTJA paneb südamele, et katuseräästad peavad olema ohutud igal ajahetkel. Majaomaniku kohustus on jälgida lumeperioodil katusele kogunevat lume ja jää seisukorda. Ehitise omaniku kohustuste eiramine on rahaliselt karistatav. Varalise kahju tekkimisel vastutab omanik tsiviilkorras, teisele inimesele tervisekahjustuse põhjustamisel võib järgneda omaniku vastutus karistusseadustiku alusel.

TTJA: Hoonete katuseid tuleb regulaarselt lumest ja jääst puhastada!
• TTJA: Крыши домов необходимо регулярно очищать от снега и льда!


 

Veebilehel kasutatakse küpsiseid