Jäta menüü vahele

Tagasi esilehele


Kodused varud

Mõelge läbi, mida vajab teie pere selleks, et iseseisvalt ühe nädala jooksul hakkama saada. Arvestage võimalusega, et hädaolukorra tõttu ei saa te kodust lahkuda, kaubad ei ole kauplustest kättesaadavad või eluliselt tähtsad teenused (elekter, veevarustus jm) ei toimi.

Joogivesi
 Hoidke kodus ühe nädala joogivee varu, kui teil pole veekatkestuse korral muid puhta vee saamise võimalusi.
Iga inimese kohta peaks olema arvestatud kaks liitrit päevas, lisaks üks liiter inimese kohta toidu valmistamiseks.
Säilitage joogivett suletud klaas- või plastpakendis jahedas ja pimedas ruumis, ostetud joogivee puhul jälgige säilivustähtaegu.

Toit
• 
Arvestage pere vähemalt ühe nädala toiduvaru hankimisel kõigi pereliikmete vajaduste (allergia, toidutalumatus, väikelaste toit jmt) ja mitmekesise toitumisega (piisavalt süsivesikuid, rasvu, valke ja kiudaineid).
Jälgige, et pool toiduvarudest ei vajaks valmistamist (konservid, kuivikud, küpsised, pähklid, kuivatatud puuviljad, müslibatoonid, maiustused jne), varuge toiduaineid, mida saab säilitada toatemperatuuril.
Eelistage toitu, mille säilivusaeg on vähemalt kuus kuud, hoidke varusid kuivas kohas jälgides, et pakendid oleksid tugevad ja niiskuskindlad.
Igale inimesele peab hädaolukorras jätkuma energiat 1900 kcal ööpäevas, kuni kahe-aastastel lastel 1000 kcal ööpäevas. Organismi veevajadus on 28-35 ml iga kehakaalu kilogrammi kohta.
Täiskasvanute toiduks on soovitatav varuda erinevaid konserve (liha-, kala-, segu- ja kaunviljakonservid), pakisuppe, püreepulbreid, helbeid, valmis makaroni-, köögivilja-, teravilja- või kaunviljaroogi lihaga (mida saab süüa ka kuumutamata), teraviljatooteid (kuivikleib, soolase või neutraalse maitsega küpsis), süsivesikuterikkaid tooteid (magusad küpsised, karamellid, konserveeritud ja kuivatatud puuviljad, halvaa, mesi, kondenspiim).

Esmaabitarbed ja ravimid, hügieenivahendid
Hoidke kodus esmaabivahendeid ja selliseid ravimeid, mida oskate ise kasutada.
• Ostke retseptiravimeid ja muid regulaarselt tarvitatavaid ravimeid nii, et oleks vähemalt ühe nädala varu.
Ravimeid varudes mõelge, mida võib vaja minna ootamatu haigestumise puhul (valuvaigistid, palavikualandajad, seedehäirete ravimid, külmetus- ja allergiavastased ravimid, põletusvastased vahendid jne).
Kontrollige regulaarselt ravimite aegumistähtaegu.
Seep, niisked puhastuslapid, desinfitseerimisvahendid, tualett- ja majapidamispaber, 50 liitrised suured prügikotid jne.

Elektrist sõltumatud seadmed, töö- ja söögiriistad
Patareitoitel raadio ja varupatareid (ärge hoidke patareisid sees, kui te ei kasuta raadiot regulaarselt), taskulamp ja selle varupatareid, patareidega töötav lamp või latern, akupank mobiilsete seadmete laadimiseks, tikud ja küünlad, küünlalatern, priimus, gaasiga matkapliit või väligrill. Soetage vaid seda, mis sobib teie kodus kasutamiseks.
Konserviavaja, ühekordsed toidunõud, taskunuga, käärid, kleeplint ja kile.

Muud varud
Mask hingamisteede kaitseks (näiteks tolmumask), ühe nädala sularahavaru, tulekustuti ja –tekk, lemmikloomatoit, autokütus (hoidke kütusepaak alati vähemalt pooltäis), muud teie pere jaoks vajalikud varud ja vahendid.
Osa evakueerumiseks vajalikke vahendeid on mõistlik hoida autos, näiteks mobiiltelefoni akulaadijat, teedeatlast, lumelabidat jmt.

Veebilehel kasutatakse küpsiseid