Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Arhitektuurivõistluse eesmärgiks oli leida Pärnu Rail Baltic reisijate terminali ja selle vahetu ümbruse parim terviklik ruumiline lahendus. Tegemist oli rahvusvahelise võistlusega, kuhu esitati kokku 31 nõuetele vastavat tööd. Võistluse preemiafond oli 22 000 eurot, sellest esimese koha auhind oli 8 000 eurot.

- Võistluse eeskiri, ülesanne
- Ideekavandite pakendite avamise protokoll

Arhitektuurikonkursi võitis ideekavand pealkirjaga Water Strider, mille autoriteks on Indrek Allmann, Jaan Jagomägi, Gunnar Kurusk, Tanno Tammesson ja Holden Vides arhitektuuribüroost Pluss OÜ.

Auhinnalistele kohtadele jõudsid veel projektid:
2. Komeet (OÜ b210)
3. Hirv (Tari AS)
4./5. Roheline värav (Aasoja Projekt OÜ) ja Vaatepunkt (Sweco Projekt AS koostöös Hispaania arhitektibürooga BAKPAK S.C.)

Võidutöö puhul tõsis žürii esile selle efektset ja eksimatult raudteearhitektuuriga seonduvat välisilmet ning head funktsionaalsust, mis tagab reisijate mugavuse näiteks halbade ilmastikutingimuste korral.

„Võidutöö on väga julge ja omapärane, see jääb silma. Futuristlik lahendus viib meid ajas ette ja kinnitab sõnumit, et Pärnu on arenev ja tulevikku vaatav linn – taolise emotsiooni tekitamine oli ka üks projekti eesmärke,“ sõnas žürii esimees, Pärnu abilinnapea Romek Kosekranius. „Eriskummaline jaamahoone kuju ja paigutus tekitavad kindlasti huvi selle hoone vastu nii autoga kui rongiga möödasõitjal. Kujutan juba vaimusilmas ette, milliseid valgusmänge moodustavad jaamahoone fassaadil möödasõitvate autode tuled. Hoone on samas praktiline kui ka dünaamiline. Üle teede ulatuvad klaasgaleriid laiendavad jaama elegantselt üle taksituste ja tekitavad sissepääsud ka teisele poole Via Baltica maanteed.“

„Water Strider eristus teistest eelkõige julge ja sihikindla üldise hoiakuga. Jaamahoone on tugeva identiteediga, äratuntav maamärk, millest kahtlemata on oodata tõelist arhitektuuri vaatamisväärsust,“ selgitas žürii liige, endine Soome Arhitektide Assotsiatsiooni (SAFA) president Rainer Mahlamäki. „Projekt haakub kontekstiga suurepäraselt, nii ülesande tausta kui asukoha endaga. See on õhuline, tulevikule orienteeritud ja kindlasti moodne hoone elava liikluse keskel. Lisaks üldisele arhitektuuri kvaliteedile on tegu toimiva lahendusega, kus reisijate mugavus on suurepäraselt tagatud – rongi saab oodata siseruumides, ilmastikuolude eest kaitstult. Jaamakeskuse ootealasid saab kavandada mitmel eri viisil ning kogu ala avaneb horisondile muljetavaldaval moel. Ideekavand on väga hästi arendatav ja selle väikesed puudused edasise töö käigus lihtsasti kõrvaldatavad.“

„Pikemas perspektiivis loodan, et ideelahendus aitab muuta Pärnut märgatavamaks nii pärnakale endale kui külalistele,“ rääkis Romek Kosekranius. „Ühtlasi loodan, et terminali ümbrus muutub kohaks, kuhu inimestele meeldib tulla niisama puhkama ja jõekaldal olevat metsa nautima. Tulevikus peaks terminali ja selle ümbruse ruumiprogramm kindlasti tekitama lisaväärtust ka näiteks kaubanduse ja toitlustuse sektoris, et inimestel oleks seal mugav ning turvaline aega veeta ja rongi oodata, rongilt lahkuda. Kindlasti peab olema terminaalis mugav sidusus teiste transpordiliikidega nagu jalgratas-rong, rong-buss või rong-auto.“

Water Strideri loonud meeskonnalt soovitakse tellida reaalse terminali ja selle vahetu ümbruse ehitusprojekt, ühtlasi kaasatakse võitjad üldise piirkonna detailplaneeringu koostamisse.

Lisainfo:
Ingrid Mald-Villand
Eesti Arhitektide Liit / Union of Estonian Architects
Direktor / Managing Director
(+372) 511 0571 / 611 7435


Võidutöö "Water Strider"
strider
strider2

2. koht "Komeet"
komeet

3. koht "Hirv"
hirv

Arhitektuurivõistlused ja ideekonkursid


Ranna puiestee 7 krundi arhitektuurikonkurss

Karusselli 20 arhitektuurivõistlusPapiniidu 50 arhitektuurikonkurss 
Pärnu Pika, Pargi, Laia ja Aia tänavate vahelise kvartali arhitektuurivõistlus
Pärnu keskväljaku ja Pika tänava avaliku ruumi arhitektuurivõistlus

Masinatehase territooriumi (Seileri Kvartali) arhitektuurivõistlus
Karja tn 97, 99 ja Villa tn 2a kinnistute elamupiirkonna arhitektuurivõistlus
Audru keskväljaku piirkonna ja selle mõjuala arhitektuurivõistlus 
Pärnu Raba-Lai tänava silla arhitektuurivõistlus 
Lai 15a krundi hoonestamise arhitektuurikonkurss

Pärnu kunstihoone ja lähiümbruse arhitektuurivõistlus
 
Lai 15 krundi hoonestamise arhitektuurikonkurss
Pärnu Ranna pst 9 hotelli arhitektuurivõistlus 
Pärnu reisisadama ala arhitektuurivõistlus
Ühistranspordi Pärnu keskterminali arhitektuurivõistlus
Pikk 12 Rimi kaubandushoone arhitektuurivõistlus
Aida 10 ja galerii ideplaneeringu arhitektuurivõistlus
Pärnu tennisekeskuse juurdeehituse arhitektuurivõistlus
Rail Baltic Pärnu reisijate terminali arhitektuurivõistlus

Ideekonkursid

Pärnu rannaala visioonivõistlus 
Jannseni Rimi arhitektuurse ideekavandi konkurss
Pärnu staadioni tribüünihoone ideekonkurss
Eesti Vabariigi loojatele pühendatud mälestusmärgi ideekonkurss
Iseseisvuse väljakuulutamise mälestusmärgi ideekonkurss

Olev Siinmaa mälestusmärgi ideekonkurss
Rüütli platsi ja selle lähiümbruse avaliku ruumi kujundusvõistlus

Pärnu linnaliinibusside väliskujunduse kavandite ideekonkurss

Ideekorjed

Ideekorje Pärnu linna üldplaneeringu lähteseisukohtadele 
Ideekorje Pärnu Keskväljaku ja Pika tänava ümberkujundamisek

Veebilehel kasutatakse küpsiseid