Jäta menüü vahele

Pärnu Päev

Esmakordselt toimus Pärnu päev 2011. aasta 24. aprillil ning sellega tähistati linna 760. sünnipäeva. Kahel esimesel aastal oli Pärnu päev ülestõusmispühal, sest just siis, aastal 1265, andis Saksa ordu Liivimaa haru meister Conrad v. Mandern välja privileegi, millega kinkis linnale maa lossi ees jõest mereni, kuni Reiu suudmeni. Alates 2014. aastast on Pärnu päev 5. aprillil. Kui 5. aprill langeb argipäevale, siis tähistatakse linna päeva sellele järgneval nädalavahetusel. 

Loe lisaks
• Pärnu päev - mis ja milleks? (Aldur Vunk, 2011)
• Pärnu ajalugu



Pärnu Päev 1. aprillil 2023



Lavastuse „25 °C ja päike“ esietendus

kl 19 Endla teatris
Loe lähemalt


Pärnu linnaorkester: Pärnu levimuusikapäev

kl 19 Pärnu kontserdimajas
Pärnu linnaorkester esitab koos parimate solistide ja bändidega ainukordse valiku levimuusika loomingust. Piletiga
Loe lähemalt


Pärnu levimuusikapäeva aftekas

kl 20 Wunderbaaris
Wunderbaari pidu jätk kontserdimajas toimuvale Pärnu linnaorkestri korraldatavale Pärnu levimuusikapäevale. Üles astub vaid üheks õhtuks kokku tulnud Pärnu Unistuste bänd. Unelmate grupi liikmeteks on Pärnuga seotud tuntud muusikud. Laval on ka Pärnu coolimad DJ-d: DJ Meri, Dj P. Julm, Eduardovits, Sinise Aura Laura. Kohal on ka Pärnu plaadilaat Pärnu muusikute mussi ja merchiga. Piletiga.
Facebooki üritus


Maarja-Magdaleena Gildi liikmete ühisnäitus "Inspiratsioon Pärnu"

kl 15 avamine Gildi maja ärklisaalis 
Facebook


Näitus linnaruumis: "Pärnu kuurort 185"

• 12 paika ja lugu linnaruumis
1830ndatel sai Pärnu kui merelinna olemust ning kuvandit mõjusalt muutvaks märksõnaks kuurort. Kuurordi tekkeks on eelkõige vaja soodsat asukohta, looduslikke tingimusi ja kindlasti ka ettevõtlikke inimesi. Kuid kuurordielu tõeliseks käivitajaks olid, on ja jäävad suvitajad-supelsaksad. Kuurort ongi eelkõige kohaliku kogukonna ja suvitajate-supelsakste ühiselt loodud romantiline ideaalmaastik. Pärnu kindluslinnast avatud ja „rohelusse uppuvaks” mereäärseks kuurordiks kujunemise toovad otse linnaruumis teieni 12 paika ja lugu.  Head avastamist!


Rattaretk. Kevadkruiis 2023

kl 14 kogunemine Port Arturi parkimismaja katusel
Liigume mõnusa kulgemisega u 12 km. Sõidu lõpetame Huubis (Akadeemia 5), kus vaatame üheskoos filmi nimega "Motherload", mis räägib uue ema püüdlustest mõista ja edendada kaubaratta liikumist, digitaalses ja jagatud maailmas. Nagu alati – ratastele tuled ja kellad peale ning veendume, et kõige pisemad sõitjad tulevad rajale kiiver peas ja saatja valvsa silma all! 
Facebooki üritus 


Fotoorienteerumine 

Fotoorienteerumisel saavad nii suured kui ka väikesed avastada Pärnut fotode abil. Orienteerumine ei ole kiiruse peale - võib valida enda ja seltskonna jaoks sobivaima aja. Põhirõhk on liikumisel ja kodulinna avastamisel.
Orienteerumiskaart
• Paberil orienteerumiskaarte saab Pärnu päeval ka Pärnu muuseumist (Aida 3)


Pärnu Päev muuseumis

• Pärnu Päeval on Pärnu muuseumi, Koidula muuseumi ja Punase Torni piletid poole hinnaga!
• Pärnu muuseum

kl 13 trükiste „Elavad vanalinnad. Pärnu“ ja „Pärnu – Eesti suvepealinn“ esitlus

Osalemine muuseumipiletiga!

• "Elavad vanalinnad. Pärnu"
Tegemist on Muinsuskaitseameti ning Norra Kultuuripärandiameti koostööprojekti „Ajalooliste linnasüdamete elavdamine ja kohalik areng kultuuripärandi kaudu“ raames ilmunud trükisega. See on teos kollektsioonist, mis avab üheksa Eesti linna – Haapsalu, Kuressaare, Lihula, Paide, Pärnu, Rakvere, Valga, Viljandi ja Võru – muinsuskaitseala loo kohalike inimeste vaatenurgast. Eesti väikelinnade linnasüdameid mõjutavad nii hooajalisus kui ka rahvastiku vähenemine. Samal ajal on need kogukonnakeskused, kus koostöös ja inspireerituna headest praktikatest leitakse tühjadele hoonetele põnevaid uusi kasutusvõimalusi. Nii tekib vaheldusrikas ruum, kus on kõrvuti vana ja uus. Seekord esitleme Teile Pärnu vanalinna lugu käsitlevat trükist.

• "Pärnu – Eesti suvepealinn"
19. sajandil sai Pärnu olemust ja kuvandit mõjusalt muutvaks märksõnaks kuurort. Kuurort on eelkõige kohaliku kogukonna ja suvitajate-supelsakste poolt 185 aasta jooksul ühiselt loodud atraktiivne ning romantiline ideaalmaastik. Pärnu muuseumi ja Jaan Moigi kogust pärit fotodega illustreeritud trükis annab lühiülevaate Pärnu kuurordi sünni- ja arenguloost eesti, inglise, saksa, soome, rootsi, läti ja vene keeles. Pärnu linna tellimusel valminud trükise koostas Tiit Kask, kujundas Indrek Aija ning tekstid toimetas ja tõlkis Avatar OÜ.

kl 14 Pärnu Päeva mälumäng
Ootame kõiki mälumängusõpru! Pane kokku 4–5-liikmeline meeskond ning saa osa aja- ja kultuuriloost pakatavast mälumängust!
Pärnu päeva puhul on kõik küsimused mõistagi seotud Pärnu linna minevikuga alates linna tekkest kuni 20. sajandi lõpuni. Eesti ühe vanima linna ajalugu on olnud pikk ja sündmusterohke ning põnevaid küsimusi jätkub kuhjaga. Tule ja võta sõbrad-tuttavad kaasa ning äkki on just sinu meeskond kõige parem Pärnu ajaloo tundja. Ja isegi kui sa ei võida, siis tarkust ja uusi teadmisi saad juurde kuhjaga.
• Osalemiseks soeta 10 eurone meeskonnapilet


Pärnu Päeva viktoriin

kl 7–22 veebikeskkonnas Quizizz 
Pärnu linna Noortekogu Pärnu Päeva viktoriin. Viktoriini teemaks on sel aastal "Liikuv Pärnu". Tasub osaleda, sest teadmised ja Pärnu ettevõtete välja pandud auhinnad on magusad!
Facebooki üritus


Õpirännak Pernova loodusmajas

kl 12–14 Pärnu päeval saab tulla tutvuma nii loodusmaja kui siin pakutava õppeprogrammiga.
Esmakordselt on täiskasvanutel võimalik osa saada tänapäevasest õppeprotsessist ning kogeda seda, millest õpilased loodusmajas vaimustuvad! Toimub keemia STEAM näidisprogramm ehk saab osaleda interaktiivses ja praktiliseses keemiatunnis, kuhu on kaasatud planetaariumi põnevad võimalused. Üritus algab majaekskursiooniga, kus giidide saatel saab loodusmajast parima ülevaate.
• Üritus on eelregistreerimisega: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud., 5551 0207


Pärnu Päev Uue Kunsti Muuseumis

kl 11–18 Avatud
Märgusõnaga "Pärnu päev" sissepääs -50%
UKM (mona.ee)


Pärnu Päeva tasuta giidituurid

kl 11 Pärnu kadunud vaated. Giid Eili Menšikov
Algus Pärnu muuseumi eest (Aida 3)

kl 12 Austame ausambaid ja nende autoreid. Giid Imbi Vesik
Algus Iseseisvuse väljakult (Rüütli 42)

kl 13 Teritame pilku: puit- ja kivipitsiga hooned. Giid Eve Sass
Algus raekoja eest (Uus 4)

kl 14 Muusikaline giidituur “Raekoda eile ja täna”. Giid Elo Kesküla
Algus raekoja eest (Uus 4)

kl 16 Tisleripojast linnaarhitektiks. Giid Heli Tooman
Algus Olev Siinmaa mälestusmärgi juurest (Rüütli 1a)

kl 12.55–13.53 Giidituur linnaliinibussiga nr 17
Kodulinna kaks palet: romantiline rand ja tarmukas tööstus. Giid Rita Tammela
Algus ja lõpp Pärnu bussijaama peatuses


Veebilehel kasutatakse küpsiseid