Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele


1878. aasta novembris valisid Pärnu kinnisvaraomanikest maksumaksjad eneste seast linna uue võimuorgani - linnavolikogu. Balti aladel kehtestatud Vene linnaseaduse alusel astus volikogu senini kohalikku võimu teostanud rae asemele.

26. jaanuaril 1879 kogunes Pärnu linnavolikogu oma esimesele istungile ning valis moodustatava linnaameti etteotsa linnapea. Selleks sai jurist Oscar Alexander Brackmann, kes oli üle 30 aasta Pärnu linnapea ja linna arendaja. Uus etapp Pärnu omavalitsuse ja linna ajaloos oli alanud.

Omavalitsuse taastamine aastal 1989
10. detsembril 1989 toimusid uue saadikutekogu valimised ning 22. detsembril 1989 toimunud istungil valiti linnavolikogu esimeheks Margus Tammekivi. 5 päeva hiljem toimus linnavolikogu 1. istungjärgu 2. istung ja volikogu seadis sisse linnapea ameti ning linnapeaks valiti Jaak Saarniit. 5. jaanuaril 1990 toimus Pärnu Linna RSN Täitevkomitee istung, kus tollane täitevkomitee esimees Valeri Dejev andis võimu üle uuele linnapeale ning 19. jaanuaril nimetati täitevkomitee ümber linnavalitsuseks.

Vaata lähemalt:
Linnavolikogu juhatajad ja esimehed
Linnavalitsuste koosseisud
Pärnu linnapead

Loe lisaks:
Kuidas Pärnu sai linnapea (Hilja Treuberg)
Kui Pärnu sai omale linnapea (Olaf Esna, Pärnu Postimees 27.01.2009)
Oscar Alexander Brackmann. Fakte, meenutusi, mälestusi

Veebilehel kasutatakse küpsiseid