Hansalinn Pärnu

Kaasaegne hansaliikumine

980. aastal algatasid Hollandi linnad jälle hansapäevade traditsiooni. Zwollesse kutsuti kokku linna 750. aastapäeva puhul endised hansalinnad. Esimese kokkusaamisele tulid 43 hansalinna esindajad, kes taastasid hansa idee kaasaegsel kujul.

Kaasaegse hansaliikumise eesmärgiks on:
* taaselustada piireületava hansamõtte ja ajaloolise kogemuse alusel Euroopa linnade mõte ja vaim;
* toetada hansalinnade iseteadlikkust ja arendada koostööd nende linnade vahel eesmärgiga anda panus Euroopa kultuurilisele, sotsiaalsele ja riiklikule ühinemisele ning selle kaudu tugevdada linnade eneseteadvust;
* propageerida hansalinnade ühiseid jooni, edastada informatsiooni;
* tugevdada majandus- ja kaubanduskontakte;
* korraldada teadmiste ja kultuurivahetust;
* arendada turismi.

Kaasaegse hansaliikumisega on tänaseks ühinenud ajaloolisse Hansa Liitu kuulunud hansalinnad, hansakontorid ja hansa kaubahoovid. Kord aastas saadakse kokku ühisel hansapäeval. Hansaliikumise keskuseks on Lübeck. Hansa liidu kõrgeimaks organiks on hansalinnade delegaatide aastakoosolek. 2001.a. on moodustati Saksamaa, Rootsi, Belgia, Hollandi, Eesti, Läti, Soome, Norra, Poola ja Venemaa esindajatest komisjon, kes organiseerib kaasaegse hansaliidu tööd aastakoosolekute vahepeal. 2005-2010 esindas Eestit komisjonis Pärnu.

1998. a hansapäevadel Visbys otsustasid hansalinnade noored luua oma ühenduse Youth Hansa, mille eesmärgiks tõhustada 16 kuni 25 aastaste noorte omavahelist suhtlemist ühisprojektide, kogemuste vahetamise ja sõprussuhete kaudu. Hansapäevadel erinevates linnades on käinud linnavolikogu saadikud, mitmed kultuurikollektiivid jpt. Eriliseks ülesandeks hansapäevadel on Pärnu linna tutvustamine, olgu selleks siis infobrošüürid erinevates keeltes, käsitöö, rahvamuusika ja -tants, ning Pärnule omane atribuutika.

Pärnu on hansaliikumises osalenud alates 1988. aastast. 30. Rahvusvahelised Hansapäevad toimusid Pärnus 2010. aastal.

Rohkem infot kaasaegsest hansaliikumisest: http://www.hanse.org/

Parnu kindluslinn EAA-copy

Kindluslinn Rootsi arhiiv

Tallinna v2rav Liina Hansen
Tallinna värav (Foto: Liina Hansen)

Punane Torn Tarvi SitsPunane Torn (Foto: Tarvi Sits)

Mudaravila Margit Kurvits
Mudaravila (Foto: Margit Kurvits)


Veebilehel kasutatakse küpsiseid