Jäta menüü vahele
Facebook Logo

Pärnu Päev

Esmakordselt toimus Pärnu päev 2011. aasta 24. aprillil ning sellega tähistati linna 760. sünnipäeva. Kahel esimesel aastal oli Pärnu päev ülestõusmispühal, sest just siis, aastal 1265, andis Saksa ordu Liivimaa haru meister Conrad v. Mandern välja privileegi, millega kinkis linnale maa lossi ees jõest mereni, kuni Reiu suudmeni. Alates 2014. aastast on Pärnu päev 5. aprillil. Kui 5. aprill langeb argipäevale, siis tähistatakse linna päeva sellele järgneval nädalavahetusel. 

Loe lisaks
» Pärnu päev - mis ja milleks? (Aldur Vunk, 2011)
» Pärnu 770 (Aldur Vunk, 2021)
» Pärnu ajaluguKogumik "Pärnu Eesti kunstis"

e-esitlus 10. aprill 2021


Pärnu Muuseum, Pärnu linnavalitsus ja LVM Kinnisvara annavad koos välja teise köite „Pärnu Eesti kunstis“. 

Kogumikus reprodutseeritud pildid pärinevad erinevate Eesti muuseumite kogudest, samuti LVM Kinnisvara täienenud kunstikollektsioonist ning Pärnu Linnavalitsuse kunstikogust. Lisaks mitmetest erakogudest ja praegu tegutsevate kunstnike isiklikest kogudest. Kaasaegsemast kunstist annab albumisse tõhuse panuse ka enam kui kümnel aastal toimunud Pärnu Linnamaalijate Sümpoosioni käigus valminud looming.

Kogumiku koostas Indrek Aija (Pärnu Muuseum), maalidel kujutatu tõlgendas pildiallkirjadesse ajaloolane Aldur Vunk ja eessõnaga juhatab albumi sisse kunstiloolane Marian Kivila.

Kogumiku trükiarv on piiratud, eksemplari soetamiseks palume huvilistel kontakteeruda meilitsi Pärnu Muuseumi poe juhatajaga aadressil maarja.tohv[at]pernau.ee


Näitus Pärnu linnaruumis

Avatud 25. aprillini 2021

Tänavu möödub sada aastat esimesest suuremast Eesti kunstnike ühisnäitusest Pärnus, kui 1921. jaanuaris avati raekoja saalis enam kui sadat teost esitlev kunstinäitus. Mitmed sel näitusel esindatud autorid on esindatud ka uues kunstikogumikus "Pärnu Eesti kunstis 2".

Et tänasel päeval on kehtivate piirangute tõttu nii näitusesaalid kui muuseumid suletud, siis kogumiku avalikku esitlust ega sellega kaasnevat näitust avaliku üritusena korraldada pole võimalik. Küll aga on avatud eksklusiivne välinäitus Pärnu linnaruumis - kuraditosin valitud teost on reproduktsioonidena paigaldatud paikadesse, kus avanevad need vaated, mida kunstnikud kujutanud on. 


Näituse kaart (väljaprinditav)

ParnuEestiKunstis kaart

fb 70x70

4. aprillil 2020 - Pärnu Päev kodus


Armsad Pärnu inimesed!

Täna tähistame Pärnu linna sünnipäeva. See on meie kalli kodulinna sünnipäev, mille puhul oleme harjunud saama kokku ja tegema miskit lahedat: võtma näiteks ette fototuuri mööda käänulisi Pärnu tänavaid, külastama üle linna erinevaid üritusi, näitusi, töötube ja kontserte, pedaalima kevadkruiisil ning elama kaasa Sinilillejooksule.

Pärnu päevast on saanud sündmusterohke, pärnakaid liitev ühisüritus. Seda päeva oodatakse ja see meeldib inimestele. Täpselt sellisena – mõnusa kevadise rõõmusündmusena – me Pärnu päeva 2011. aastal korraldama asudes näha lootsimegi. Tänavu möödub Pärnu päev eriolukorra tõttu küll kardinaalselt teisiti – täiesti tubaselt.

Kui me vaatame tagasi meie kodulinna sajanditepikkusele ajaloole, siis näeme, et Pärnu on möödanikus elanud üle hullematki: meie kodutanumatest on korduvalt käinud üle sõjad ja taudid, kuid linn on ikka püsima jäänud. Eks rannarahvas olegi väga visa ja seisa sitkelt kui rannamänd – painutagu tormid ja tuuled nii kuis jaksavad. Seetõttu ma usun, kallid kaaslinlased, et me seljatame ka praeguse koroonakriisi.

Oleme seekord Pärnu päeval kodus, tähistame sünnipäeva mõttes ja südames ning mis kõige olulisem – hoolime üksteisest. Pärnu linn on eeskätt ikka Pärnu inimesed, mitte ainult majad, pargid ja tänavad. Soovides pikka iga sünnipäevalapsele Pärnu linnale, soovime seda tegelikult ju meile, pärnakatele!

Romek Kosenkranius
Pärnu linnapea

💙 Pärnu!

Vaata ka Facebook-i

Pärnu Päev

Esmakordselt toimus Pärnu päev 2011. aasta 24. aprillil ning sellega tähistati linna 760. sünnipäeva. Kahel esimesel aastal oli Pärnu päev ülestõusmispühal, sest just siis, aastal 1265, andis Saksa ordu Liivimaa haru meister Conrad v. Mandern välja privileegi, millega kinkis linnale maa lossi ees jõest mereni, kuni Reiu suudmeni. Alates 2014. aastast on Pärnu päev 5. aprillil. Kui 5. aprill langeb argipäevale, siis tähistatakse linna päeva sellele järgneval nädalavahetusel. 

Loe lisaks
» Pärnu päev - mis ja milleks? (Aldur Vunk, 2011)
» Pärnu 770 (Aldur Vunk, 2021)
» Pärnu ajalugufb 70x7010. aprillil 2021 - Pärnu Päev!

Armsad Pärnu inimesed!

Laupäeval, 10. aprillil tähistame Pärnu linna sünnipäeva. Meie kodulinna sünnipäeval saame tavaliselt linnaruumis kokku, käime vanalinna avastamas, kuulame kontserti, anname üle linna teenetemärke, osaleme linnaosade mälumängus ja teeme sel päeval üheskoos muud vahvat. Pärnu päevast on saanud sündmusterohke, pärnakaid liitev ühisüritus. Seda päeva oodatakse ja see meeldib inimestele.

Läinud kevadel möödus me kodulinna sünnipäev eriolukorra tõttu kardinaalselt teisiti – täiesti tubaselt. Ega me toona uskunus, et kui jõuab kätte 2021. aasta kevad ja Pärnul tiksub täis 770aastat, ning kordub - pandeemia tõttu - enamvähem sama olukord. Kurb, aga eelmise aasta kevad kordub ka sellel aastal ja suuremad üritused linnaruumis jäävad nüüdki ära.

Kuigi ka seekord oleme sunnitud tähistama Pärnu päeva väiksemalt ja vaiksemalt, jäävad tänavust juubelisündmust veel pikaks ajaks meenutama kaks uhket kingitust Pärnule ja pärnakatele. 

Täpselt Pärnu päeval laseb Eesti Pank ringlusse hansalinn Pärnule pühendatud hõbedast meenemündi. Eriti tore, et hõbemündi on kujundanud meie kaaslinlane, graafiline disainer Aidi Mesi. Mündi kujunduseks sai ta inspiratsiooni omaaegsest Hansa Liidust ning meenemündil on ka kujutatud üht suvepealinna olulisemat sümbolit – merd.

10. aprill anno Domini 2021 on väljalaske kuupäevaks veel teiselegi kõnekale Pärnuga seotud tööle. Siis ilmub trükist raamat „Pärnu Eesti kunstis“, mille on kokku pannud Pärnu muuseumi kunsti- ja fotokoguhoidja Indrek Aija, ajaloolane Aldur Vunk ning kunstiloolane Marian Kivila.

Kahtlemata mõtestavad need väiksemad sündmused ja kingitused Pärnu päeva suure juubeli vääriliselt ning pärandavad midagi tähendusrikast järeltulevatele põlvedelegi. Siit ongi hea edasi mõelda milline võiks Pärnu olla 780., 790. või 800. verstapostini jõudes ning mida mina oma kodulinna hüvanguks saan ära teha.

Tulevik on meie endi kätes ja Pärnu tulevik on nagu Pärnu suvi – seda tasub oodata.

Palju õnne, kallis Pärnu ja palju õnne, head pärnakad!


Romek Kosenkranius
Pärnu linnapeaPärnu Päeva viktoriin
6.00–23.00 Quizizz keskkonnas 
Pärnu linna Noortekogu ja Pärnu Muuseumi koostööl toimub traditsiooniline Pärnu Päeva viktoriin
Viktoriin toimub Quizizz keskkonnas. Link avaldatakse Facebookis ürituse lehel 


Hansalinn Pärnule pühendatud hõbedast meenemündi esitlus
10. aprillil laseb Eesti Pank ringlusse hansalinn Pärnule pühendatud hõbedast meenemündi.  Tegemist on kolmanda mündiga Eesti hansalinnadele pühendatud mündisarjast. Loe lisaks...
Meenemündi esitlus toimub Facebookis


Kogumik ja näitus "Pärnu Eesti kunstis"
Kogumiku e-esitlus 10. aprillil, näitus linnaruumis avatud 25. aprillini
Pärnu Muuseum, Pärnu Linnavalitsus ja LVM Kinnisvaraga annavad koos välja teise köite „Pärnu Eesti kunstis“.  Kogumiku avalikku esitlust ega sellega kaasnevat näitust avaliku üritusena korraldada pole võimalik. Küll aga on avatud eksklusiivne välinäitus Pärnu linnaruumis - kuraditosin valitud teost on reproduktsioonidena paigaldatud paikadesse, kus avanevad need vaated, mida kunstnikud kujutanud on. Vaata lähemalt...


Fotoorienteerumine
Osalema ootame nii suuri kui ka väikeseid - avastamis- ja äratundmisrõõmu on varuks igale vanusele. Orienteerumine ei ole kiiruse peale - võib valida enda ja seltskonna jaoks sobivaima aja. Põhirõhk on liikumisel, linna avastamisel/ taasavastamisel, kvaliteetajal ja koostööl.
Orienteerumiskaart

Alamkategooriaid

Pärnu linnavalitsus
Suur-Sepa 16

80098 Pärnu linn, Pärnu linn

444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee
Kõik kontaktid

Sisukord

Otsing
Facebook

Veebilehel kasutatakse küpsiseid