Jäta menüü vahele
Facebook Logo

14.08.2020

Täna tehti Audru osavallakeskuses teatavaks Audru keskväljaku piirkonna ja selle mõjuala arhitektuurivõistluse tulemused.

Konkursi võitis töö nimega „Köide“, milles soovitatakse rajada Audru osavallakeskusest kuni kultuurikeskuseni 13 meetri laiune lineaarväljak. Esikohale tulnud töö autoriteks on Anne Vingisar, Annika Valkna, Üllar Ambos ja Peep Moorast (osaühingutest Ambient Design ja AV Disain).

Teiseks tuli võistlustöö märgusõnaga „Väli“ (autorid Eve Komp, Eva-Liisa Lepik, Liina-Liis Pihu ja Lidia Zarudnaya osaühingust Punktiir) ning kolmandaks võistlustöö „Aeg ja ruum“ (autorid Häli-Ann Tooms ja Mari-Liis Männik osaühingust Lootusprojekt). Lisaks antakse välja ergutusauhind, mille pälvis võistlustöö „Lõim“ (autorid Kersti Lootus, Mare Kõrgekuhi ja Piret Müüripeal osaühingust Lootusprojekt).

Esikohale tulnud töö autoreid premeerib Pärnu linnavalitsus 7000 euroga, teise koha saanud töö autorid saavad 5000 ja kolmandale kohale tulnud töö esitajad 2000 eurot. Ergutusauhinna preemia suuruseks on 1000 eurot.

Võidutöö „Köide“ seab eesmärgiks luua Audru aleviku südamesse kesktelg, mis ühendaks hooned lineaarse väljaku abil. Esimeses etapis seoks piklik väljak osavallakeskuse, raamatukogu-muuseumi ja kultuurikeskuse, tulevikus oleks võimalik väljakut pikendada mõisa peahoone ja õuemuuseumini. „Väljak võib saada põhjuseks, miks seni kasutuseta hooned taas funktsiooni leiavad,“ kirjutatakse võidutöös.

Töös pakutakse ka välja, et osavallakeskuse juures võiks olla skatepark, lipuväljak koos talvise kuusega ja bussiootepaviljon, silla juures ovaalne, jõeluha kohale tõusev ringpromenaad, raamatukogu-muuseumi juures õuesõppeklass, näituseala ja kõrreliste väliraamatukogu, mõisa kunagise õunaaia asukohal õuna- ja kirsipuude kultuuraed ning kultuurikeskuse juures lastele mõeldud ala, kultuurikeskuse tegevusruumi laiendus ja paviljon. Puhkevõimalusi avardavad puude varjus paiknevad betoonist pingid, mis on osaliselt kaetud termotöödeldud puiduga.

Võitnud ideekavandi autori)te) hinnangul saab lineaarteljel korraldada erinevaid üritusi ja kasutada seda välikohvikute alana. Keskosa ja osavallakeskuse esine võimaldavad suuremaid kogunemisi, raamatukogu ja kultuurikeskuse ümbrus grupikogunemisi. Lipuväljakule saaks talvel kuuse kõrvale rajada uisuväljaku, suvel on populaarsemateks kohtadeks silla lähedal asuv vaateplatvorm ja veesõiduvahendite laenutus.

Konkursile laekunud võistlustöid hindas žürii eesotsas Audru osavallakeskuse juhataja Priit Annusega. Žürii hinnangul ühendab võidutöös välja pakutud lineaarne lahendus Audru avalikke funktsioone kõige paremini. Annuse sõnul oli žürii otsus üksmeelne.

„Väga häid ja leidlikke mõtteid ning lahendusi pakuti välja kõigis töödes, kuid otsustamisel sai kõigi žürii liikmete arvates määravaks võitjaks tulnud töös pakutud tugev idee siduda olemasolevad hooned ühel joonel kulgeva väljakuga. Võidutöö realiseerumisel muutub aleviku süda inimsõbralikuks, luuakse kvaliteetne avalik ruum ja Audrul saab olema uues asukohas kulgev peatänav,“ märkis Annus.

Ideekonkursi võitjaga sõlmitakse teenuste hankeleping, projekt loodetakse valmis saada järgmise aasta esimesel poolel.

Audru keskväljaku piirkonna ja selle mõjuala arhitektuurivõistlust korraldas Pärnu linnavalitsus Eesti Arhitektide Liidu kureeritava arhitektuuriprogrammi „Hea avalik ruum“ raames.

Premeeritud ideekavandid (failid on mahukad, laadimine võib võtta aega)
1. koht – „Köide
2. koht – „Väli“ 
3. koht – "Aeg ja ruum“
Ergutuspreemia – „Lõim

Tööd on septembri lõpuni kõigile vaatamiseks välja pandud ka Audru osavallakeskuse saalis (Pärna allee 7, tööpäevadel E-N 8-17 ja R 8-16)

Vaata lisaks: Audru keskväljaku piirkonna ja selle mõjuala arhitektuurivõistlus

Võidutöö "Köide"
Audru keskv2ljak v6idutoo Koide2 


Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee
Audru osavallakeskus
Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Kodused Hääled veebruar 2024

Veebilehel kasutatakse küpsiseid