Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

23. veebruaril 2018

Väga austatud Eesti Vabariigi President proua Kersti Kaljulaid, Riigikogu esimees hr Eiki Nestor,
lugupeetud riigijuhid, omavalitsusjuhid, linnakodanikud, pärnumaalased!


Tere Tulemast Eesti Vabariigi sünnilinna – Pärnusse!

Käes on ajahetk, mil Eesti Vabariigil täitub esimene sada aastat ning meie riigil, hakkab jooksma teine aastasada. 23. veebruar on päev, lõpmatus ajavoos, mil meie vaprad esi-isad astusid julge sammu ja kuulutasid välja Eesti Vabariigi, siin samas väikeses tsaaririigi provintsilinnas Pärnus.  Tõrvikute valguses ja lippude lehvides, seisid sõdurid ja linnakodanikud, siin samas lähedal asunud Endla teatri ees ning kuulasid tähelepanelikult advokaat Hugo Kuusneri kõlavat häält, mis kandis ette „Manifesti Eestimaa rahvastele“ – demokraatliku iseseisva Eesti Vabariigi sünniakti.

Täna, sada aastat hiljem, seisame Eesti Vabariigi kodanikena – riigijuhtide, kaitseliitlaste, politseinike ja lihtsalt tublide kodanikena - siin, et meenutada ja talletada seda saja aasta tagust hetke. Ajahetke, mis tegi võimalikuks selle, kuhu me tänaseks koos liikudes oleme jõudnud. Sada aastat rännakut tänasesse hetke on olnud keeruline ja vastuoluline. See teekond on olnud iseseisvuse kindlustamise, riigi ülesehitamise ja kaotamise ning taasleidmise tee. See on meie rahva saatus, mille käigus on meid  vormitud selliseks nagu me täna oleme. Oleme oma riigi nägu.

Paslik on siinkohal meenutada Eesti Vabariigi Presidendi Konstantin Pätsi sõnu, mis said välja öeldud Eesti Vabariigi 15. sünniaastal:  Eesti Vabariigi väljakuulutamine sai võimalikuks siis, kui kogu rahvas oma vabaduse eest meeleheitlikult võitlusesse astus. Esimesed rasked riigi asutamisaastad võideti kogu rahva ühisel pingutusel… Omal jõul oleme oma riigi asutanud, omal jõul peame teda rasketest aegadest üle aitama. Meid ei aita keegi, kui meie ise ennast ei aita ja hädaldamisest päästmist ootama jääme.

Hugo Kuusner. Konstantin Päts. Jüri Vilms. Konstantin Konik. Eesti Vabariigi väljakuulutaja ning 19. veebruaril 1918 loodud Eestimaa Päästekomitee liikmed. Mehed, kelle elulood on seotud Pärnuga, selle koolimajaga ja kes oma elud pühendasid iseseisvale Eesti Vabariigile. Kohe avatav mälestusmärk on pühendatud neile meestele. Tuhandete toetajate poolt, autoriteks Mart ja Margus Kadarik.

Tänuliku Eesti rahva poolt täna, 23. veebruaril 2018, täpselt sada aastat pärast Eesti Vabariigi sündi. Palju õnne, rahu ja õitsengut Eestile, õnne meie riigi kodanikele! Elagu iseseisev Eesti Vabariik!
Veebilehel kasutatakse küpsiseid