Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

055.07.2018

Kevadel heideti Pärnu linnavalitsusele ette, et linnavalitsus ei muuda omanike tahte vastaselt katastriüksuste sihtotstarvet ja lepib väiksema maamaksuga. Nüüd on valitsuse määrus, mille kiirustades täitmine kohtulahinguteni võinuks viia, kehtetuks tunnistatud.

Varem võis katastriüksuste liigid ja määramise korra kehtestada valitsus. 2008. aasta 23. oktoobril võttis valitsus vastu määruse, millega kohustati omavalitsusi nelja kuu jooksul uued sihtotstarbed kinnitama. Enne määrust võis osa kinnistust olla üldkasutatav ja osa mõne teise sihtotstarbega, määruse järgi tuli valida: ärimaa või üldmaa, elamumaa või üldmaa.

See sundis omavalitsusi maaomanikega kokkulepet otsima, sest detailplaneeringut ja selles sisalduvaid maa sihtotstarbeid ei tohi omaniku nõusolekuta muuta. Osa maaomanikke oli näiteks ümberkruntimise või detailplaneeringu kehtetuks tunnistamisega nõus, teised mitte. Kuigi kahesajast määrusega vastuolus kinnistust sai aja jooksul veerandsada, heitis Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) Pärnu linnavalitsusele ette venitamist, nähes selle taga korruptsiooni.

EKRE hinnangul venitatakse sihtotstarvete muutmisega seetõttu, et üldmaa eest tuleb tasuda väiksemat maamaksu kui ärimaa eest. Linnavalitsus selgitas, et omaniku tahte vastaselt tehtud otsused viiks ette kaotatud kohtuvaidlusteni ja jätkas maaomanikega kokkulepete otsimist.

Kuna sama probleemiga olid hädas teisedki omavalitsused, muutis riigikogu maakatastriseadust. Muudetud seadus hakkas kehtima 1. juulist ja selle kohaselt on üld- ja ärimaa liitsihtotstarbed on jälle lubatud. Maakatastriseaduse paragrahv 18 ütleb, et katastriüksuse sihtotstarve määratakse maa tegeliku kasutuse, kehtestatud detailplaneeringu, üldplaneeringu, ehitus- või kasutusloa jne alusel. Ühele katastriüksusele võib määrata kuni kolm sihtotstarvet.

„Nüüd on täiesti uus kord. Üldmaal mingeid erisusi pole ja seda võib ärimaaga kokku panna. Paljuräägitud Audru osavalla maade sihtotstarvetega on kõik korras,“ ütles linnavalitsuse planeerimisosakonna juhataja Kaido Koppel.

Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
444 8272, 510 3444
teet.roosaar[at]parnu.ee


Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid