Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

24.08.2018

Uuest aastast kustutatakse rahvastikuregistrist nende pärnakate aadressid, kes pole pärast kolimist enda uuest elukohast teada andnud ja kelle aadress on registrisse kantud omavalitsuse täpsusega.

Omavalitsuse täpsusega registreeriti inimese aadress siis, kui varasema eluruumi omanik soovis üürniku oma majast või korterist välja kirjutada, kuid rahvastikuregistrile polnud teatatud isiku uuest elukohast. Sellised inimesed säilitasid elukohast sõltuvad soodustused, kuigi tegelikult võis nende uus elukoht olla väljaspool Pärnut.

Eelmisel aastal vastu võetud uue rahvastikuregistri seaduse kohaselt kaotavad taolised omavalitsuse täpsusega aadressid kehtivuse. Linna täpsusega aadressidest ei muutu siiski kehtetuks kõik – kui elukoha aadressiks on registreeritud Pärnu linn ilma konkreetse aadressita linnavalitsuse algatusel (näiteks seetõttu, et üürnikul pole omaniku nõusolekut või üürilepingut), jääb omavalitsuse täpsusega sissekirjutus edasi kehtima.

Isikuid, kelle aadress jäi pärast eluruumi omaniku palvet isik välja kirjutada omavalitsuse täpsusega, on laienenud Pärnu linnas 830. Kindlasti ei pruugi neist kõik enam Pärnus elada, kuid need, kes Pärnusse jäid ja uude kohta ei ole sisse kirjutatud, kaotavad 1. jaanuarist elukohast sõltuvad soodustused ja neil tekib raskusi riigi teenuste kasutamisega.

Näiteks on rahvastikuregistri järgi Pärnus registreeritud inimestel võimalik odavamalt parkida ja bussipileteid osta, saada sünni- ja muid toetusi. Last ei pruugita kooli või lasteaeda võtta, kui tema elukohaandmed puuduvad. Sissekirjutuseta inimesed ei saa valida ega näiteks juhiluba pikendada.

Enda rahvastikuregistrijärgset elukohta on võimalik vaadata, sisenedes ID-kaardi, mobiili ID või mõne panga kaudu riigiportaali eesti.ee. Sealt küll ei näe, kas aadress on omavalitsuse täpsusega eelmise eluruumi omaniku soovil või taotlesite te omavalitsuselt ise tänavanimeta registreerimist, ent vähemalt saate aimu, et teid võib ähvardada oht elukohasoodustusteta jääda.

Kuigi siseministeerium saatis täpse elukohata inimestele meeldetuletuse ja linnaametnikud on asunud neid läbi helistama, ei pruugi riigil olla kõigi e-posti aadresse ja telefoninumbreid. Kes teab, et tal on sissekirjutus uuendamata, võib seda teha riigiportaalis eesti.ee või omavalitsusse kohale minnes.

Pärnu linnavalitsuse (Suur-Sepa 16) esimesel korrusel asuvad rahvastikuregistri spetsialistid võtavad inimesi vastu kõikidel tööpäevadel peale neljapäeva kell 9-12 ja 13.30-16. Audru (Pärna allee 7), Paikuse (Pärnade pst 11) ja Tõstamaa (Sadama tee 2) osavallakeskus on avatud esmaspäevast neljapäevani kell 8.00-17.00 ja reedeti kell 8.00-16.00.

Omavalitsuse algatusel inimese elukohaandemete rahvastikuregistrisse kandmist on aidanud korraldada linnavalitsuse sotsiaalosakonna töötaja Raul Kivi. Kivi sõnul kantakse inimese elukohaandmed rahvastikuregistrisse omavalitsuse algatusel siis, kui tuvastatakse, et Pärnu linnas püsivalt viibiva inimese tegeliku elukoha aadressi rahvastikuregistris ei ole.

Inimene saab registrisse kandmise protsessi oluliselt kiirendada, esitades omavalitsusele teate oma tegeliku elukoha kohta. Teatele peaks lisama eluruumi omaniku kinnituse, et inimene tõesti elab Pärnu linnas asuval elamispinnal ja sellel teatel peaks olema ka omanikupoolne nõusolek või keeldumine elukoha registreerimiseks konkreetse aadressiga.

„Omavalitsuse jaoks on oluline see, et eluruumi omanik kinnitab inimese püsivat elamist Pärnus, omaniku jaoks võib olla tähtis, et temale kuuluva elamispinna aadressi ei kajastataks rahvastikuregistris kellegi teise elukohana,“ selgitas Kivi.

Kui soovite üürnikuna oma elukoha Pärnus määratleda, kuid eluruumi omanik pole nõus, et teie aadressiks rahvastikuregistris märgitakse temale kuuluva eluruumi aadress, siis saate avalduste koostamisel nõu küsida Kivilt. Tema vastuvõtuaeg on esmaspäeviti kell 8.30-12 ning neljapäeviti kell 8.30-12 ja 14.00-1700, ühendust saab ka töötelefonil 444 8130 ja e-posti aadressil raul.kivi[at]parnu.ee.

Pärnu linnavalitsus kutsub üles elukohaandmeid aegsasti uuendama. Avastades uuel aastal, et te ei saa osta soodushinnaga bussipiletit või laps ei pääse soovitud kooli, võivad teid rahvastikuregistriteenistusse pöördumisel ees oodata järjekorrad.

Vaata lisaks:
» Kadunud hingi ähvardab kooli- ja lasteaiakohata jäämine (Pärnu Postimees, 17.11.18)
» Elukohaandmed tasub rahvastikuregistris hoida täpsetena (Siseministeerium)
» Siseministeeriumi Facebook
» Elukoha registreerimine, elukohaandmed rahvastikuregistris
» Rahvastikuregistri andmete kontrollimine, parandamine ja väljastamine


Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
444 8272, 510 3444
teet.roosaar[at]parnu.ee

elukohaandmed
Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid