Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

Rail Baltic Estonia OÜ
Pressiteade
07.02.2019

Rail Baltica rajamiseks vajaliku maa omandamise läbirääkimised jõuavad selle aasta esimeses pooles Põhja-Pärnumaale. Teiste Pärnumaa valdade maaostu läbirääkimised algavad plaani kohaselt alles pärast põhiprojekti valmimist 2020. aastal.

Pärnu maakonnas omandatakse 145st eraomandis kinnistust ligi 203 hektarit maad. Valdavalt on plaanis osta väiksemaid äralõikeid, aga kui omanikule jääks alles väike ja iseseisva kasutuseta maatükk, omandatakse ka see osa. Eraomanikele kuuluvatest kinnistutest on 143 maatulundusmaa otstarbega, ühel puhul on tegu tootmismaaga ja ühel puhul üldkasutatava maaga. Eraomandis elamumaad Pärnumaal raudtee tarbeks omandada ei tule, küll on tarvis teha äralõikeid kümnest Häädemeeste vallale kuuluvast elamumaa kinnisasjast.

Maa-ameti maakorralduse osakonna juhataja Merje Krinali sõnul on riik võtnud asjaajamise suuresti enda kanda. “Maaomanik saab teate, et kinnisasja soovitakse avalikes huvides omandada koos pakkumusega ning üldjuhul käib kogu protsess omaniku ja Maa-ameti vahel,” selgitas Merje Krinal. “Amet tegeleb kinnisasja hindamisega, metsa inventeerimisega, teeb maakorraldustoiminguid ning peab vajadusel läbirääkimisi teiste riigiasutustega. Oleme Pärnumaal maaomanikega kohtunud ja eelprojekti tutvustanud, seega ei tohiks tulla ostusoov kellelegi üllatusena,” lisas Merje Krinal.

Maa omandamisel makstakse omanikule kokkuleppe korral motivatsioonitasu, mis on tavaliselt 20 protsenti tasust. Kui äralõike või kinnistu väärtus jääb alla 5130 euro, makstakse tasu alampiiri, mis on 0,8 kordne keskmine brutokuupalk, hetkel 1026 eurot. Kui maaomanik soovib kindlasti hüvitust maana, siis pakutakse ka kinnisasja vahetamist riigile kuuluva kinnisasjaga või maakorraldust ehk piiride muutmist, kuid mõlemal puhul on eelduseks, et riigil on olemas samas piirkonnas võrdväärset maad, mida vahetamiseks või maakorralduseks pakkuda. Kui maaomanik on teinud lageraie, siis maad vahetada ei saa.

Rail Baltica on kiire, turvaline ja keskkonnasõbralik raudtee, mis ühendab Eesti lõunanaabrite ja Kesk-Euroopaga. Rajatav raudtee võimaldab reisijatele liikumiskiiruse kuni 240 km/h (projektkiirus 249km/h) ning kaubarongidele kuni 120 km/h.

Maatoiminguid kirjeldavad videod:
Maa omandamine ja vahetamine
Katastri toimingud ja piiride kindlakstegemine
Maakorraldus. Kinnisasjade osade vahetamine ja piiri muutmine

Priit Pruul
Kommunikatsioonijuht

Rail Baltic Estonia OÜ
Endla 16, Tallinn
5598 6149
priit.pruul[at]rbe.ee
www.rbestonia.ee
 

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid