Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

Head inimesed!

Täna, siin ja praegu tahan teile rääkida kangelastest. Kes nad on, kust nad tulevad ja kuidas neil läheb? Kes on eestlaste rahvuskangelased?

Need ei ole küsimused, millele me oma igapäeva toimetamiste saginas just tihti mõtleme. Muidugi märkame me eneste kõrval neid, kes midagi silmapaistvalt head ja toredat korda saadavad. Samas on meie silm ehk teravamgi märkama kaasteeliste komistamisi ja kukkumisi, vigu ja äpardusi.

Aga kes pälvib kangelase staatuse? On öeldud, et kangelane sünnib, kui kokku saavad erakordne inimene ja erakordne olukord. Vaadeldes tänase päevakangelase, Konstantin Pätsi elukäiku, näeme just niisugust ilmaasjade kokku haakumist, kus ühe inimese erakordne teotahe, energia, julgus ja isamaa-armastus kohtuvad kõigist õmblustest käriseva maailmakorra, sõja ja segadusega. Ausalt öeldes ma imestan, et Eesti filmiloojad pole seni ette võtnud Konstantin Pätsi elust, läbi kogu selle seikluste, ohtude, võitude, kaotuste ja traagika ühe korraliku filmi tegemist.

Kas Päts on Eesti rahvuskangelane? Jah, päris kindlasti. Ühe väikerahva saamine riigirahvaks on siin ilmas nii harukordne asi, et selle teo tegijad ja eestvedajad peavad rahva mällu jääma kangelastena. Mõistagi on Päts traagiline kangelane, kellele sai osaks kogeda nii oma riigi kätte võitlemine, ülesehitamine kui kaotamine ja lõpuks isiklik hääbumine vangipõlves. See on isa saatus, kes on pidanud matma oma lapsi. Kas me peaksime täna kuidagi pisendama Pätsi kui rahvuskangelase oreooli või seda suisa häbenema, sajatades teda reeturiks ja riigi käest andjaks?

Vaatame siin meie teiste rahvuskangelaste poole. Need, kes võitlesid Vabadussõjas, keda hilisem punavõim soovis ajaloost ja rahva mälust kustutada. Nad hävitasid meie kangelaste mälestusmärke ja isegi hauatähiseid. Võõrvõim tahtis meilt võtta mitte ainult meie maa, vaid ka meie vaimu – meie ajaloo ja kangelased. Täna oleme me oma Vabadussõja sangarid taas au sisse tõstnud ja me ei räägi sellest, kas mõni neist ehk tegi elus ka vigu. Kindlasti tegi, selles pole kahtlust, sest nad olid kõik inimesed. Aga see üks tegu – oma elu kaalule seadmine noore riigi vabaduse eest, kaalub ajaloo ees üles kõik muu.

Eesti mehed, kes sõdisid teises ilmasõjas, lootes kahe suure pureleva kiskja käppade vahele tekkivast tühimikust taas päästa Eesti vabadust või kasvõi viivitada punase terrori langemist oma koju jäänud perede kaela - ka nemad on meie kangelased. Selle tunnistamine on mõnedele juba raskem. Vale vorm ja vale riik ja ei tea, mis Vene välisministeerium jälle ütleb – aga siiski, need olid Eesti mehed Eesti kaitsel nii nagu aeg seda lubas.

Me peame häbenemata tunnistama, et meie kangelased olid inimesed, kes käitusid nii nagu nad sellel ajal, mis neile elada antud, Eestile parimaks pidasid. Ja nad ei olnud veatud nagu meie rahvaluuleline esikangelane Kalevipoeg ei olnud viigitud-triigitud-kammitud paipoiss.

Head Eesti inimesed. Võib-olla ongi nii, et lauluisa Kreutzwaldi rahvalugudest kokku luuletatud Kalevipoeg polnud kõrges kindluses elav uhke ja üllas rüütel, vaid põllumees, kellele polnud võõras ükski inimlik nõrkus. Ehk juba tollal tabati ära see mõte – eestlaste kangelane ei ole kõrk ja kõrgel, viks ja veatu, vaid inimene, küll kangem ja teokam kui teised aga siiski üks meie endi seast.

Pidagem siis meie rahvuskangelasi väärikalt au sees, head eestlased, nii nagu me täna mälestame ja austame president Konstantin Pätsi.

Soovin teile head Vabariigi aastapäeva. Elagu Eesti!


Andres Metsoja
Pärnu Linnavolikogu esimees


 

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid