Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

19.09.2019

Pärnu linnavalitsuse finantsjuhtimisteenistuses valminud finantsprognoos näitab, et Läänemere Kunstisadama rajamine läheb plaanitust kallimaks ning kunstisadama ülalpidamiskulud on tugevalt alahinnatud ja tulud ülehinnatud. Kunstisadama väljaehitamine ja ülalpidamine võib võtta linnakassast sadu tuhandeid eurosid rohkem kui algselt kavandatud.

Riigi Tugiteenuste Keskus (RTK) on valmis eraldama sihtasutusele Uue Kunsti Muuseum (UKM) Läänemere Kunstisadama rajamiseks 1 994 007 eurot tingimusel, et kultuuriministeerium ja Pärnu linn kinnitavad kunstisadama finantsanalüüsi ning garanteerivad, et kunstisadam tegutseb pärast valmimist vähemalt viis aastat. Seetõttu palus Uue Kunsti Muuseum linnavalitsusel koostada kunstisadama finantsprognoosi ja selle alusel võtta Pärnu linnale kohustus garanteerida muuseumi toimine viie aasta jooksul pärast kunstisadama valmimist.

Pärnu linn ja kultuuriministeerium on juba mitu aastat tagasi oma eelarvetesse planeerinud kokku võrdselt 600 000 eurot projekti toetamiseks. Pärast UKMi tellitud erinevate eeltööde tegemist on sellest nii linna kui riigi eelarvesse jäänud 235 000 eurot ehk kolmest allikast kokku on sihtasutusel projekti realiseerimiseks jäänud 2 464 007 eurot. Linnavolikogu on otsustanud anda sihtasutusele Pärnu jõe kaldal tasuta maad, kuhu muuseum saaks kunstisadama rajada.

Aprillis kuulutas UKM välja riigihanke, mille võitjalt soovitakse kunstisadama põhiprojekti koostamist ja esimese etapi väljaehitamist. Esimene etapp koosneb ligi 600ruutmeetrisest näituste hallist kaldapealsel, Eesti rahvuspaviljonist ujuvalusel, trassidest ja kaitsereelingust sadamakail. Hanke tulemus on hindamisel, kaotaja esitas 6. septembril vaidlustuse. Esialgse võitja pakkumus on 2 978 887 eurot.

Riigihanke eelarves pole arvestatud ehitusjärelevalve, arhitektide autorihonoraride, projektimeeskonna töötasude ja muuga, mis suurendaksid kulusid veel 115 360 euro võrra. Kokku on kogu ettevõtmine läinud 630 240 eurot kallimaks, millest poolt soovib sihtasutus linnalt ja poolt riigilt.

Pärnu linnavalitsuse finantsjuhtimisteenistus hindas UKMi koostatud arvestusi ja võrdles neid teiste organisatsioonide kuludega. Analüüsist selgus, et investeerimiseks on puudu 3,1 miljonit eurot, sest lisaks esimeses etapis ehitatavatele hoonetele tahab sihtasutus rajada 2,5 miljonit eurot maksva teise etapi. Teiseks on jooksvate kulude iga-aastane puudujääk on vähemalt 350 000, sest külastajate arv on võrreldes teiste kunstimuuseumitega kavandatud vähemalt 2,6 korda suuremaks, tulud on mitmekordselt üle planeeritud, reaalsete tööjõukuludega pole arvestatud jne.

Lõppjäreldusena soovitas finantsjuhtimisteenistus linnavalitusel peatada Läänemere Kunstisadama toetamise, sest riskid on liiga suured: Pärnu linn võtaks endale eraõigusliku sihtasutuse projektis kohustusi, mille mahud on limiteerimata ja võivad tulevikus hakata koormama linnaeelarvet niiviisi, et teiste kultuuriprojektide ja Pärnu kultuurielu toetamine võib sattuda raskustesse. Lisaks on sellise toetuse linna poolt garanteerimine vastuolus kohalike omavalitsuste tegevust reguleerivate õigusaktidega, kuna tegemist on eraalgatusliku ettevõtmisega.

Linnavalitsus võttis ettepaneku arutamiseks. Arutelu lähtub eeldusest, et linnavalitsus peab tagama Pärnu kunstielu toetamise jätkusuutlikkuse ning tasakaalu kõigi kunstiliikide ja projektide suhtes, seda ka tulevikus.


Teet Roosaar
Pärnu linnavalitsuse meedianõunik
444 8272, 510 3444
teet.roosaar[at]parnu.ee


Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid