Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

18.11.2019

Pärnu spordihallis toimub sel nädalavahetusel rahvusvaheline robootikaturniir Vex IQ Challenge, millest võtavad osa Eesti, Soome, Tšehhi, Sloveenia ja Poola robootikahuvilised noored.

Turniiril võetakse mõõtu kahel võistlusel – Vex IQ Estonian National Championship 2019 ja Vex IQ European Invitational 2019, mis mõlemad kuuluvad Vex World võistluste ametlikku sarja. See tähendab, et nende võistluste võitjad saavad õiguse osaleda 2020. mais toimuvatel Vex World võistlustel Ameerika Ühendriikides Louisville’is.

Kummalgi Pärnu spordihallis peetaval robootikavõistlusel tuleb osalejatel läbi teha kolm erinevat jõukatsumist. Tegemist on põneva, kaasahaarava ja vaatemängulise mõõduvõtuga, kuhu jagub alati palju dramaatikat ja võimsaid emotsioone. Võiduni jõudmiseks läheb vaja kõike: nii meeskonnatööd, head tehnilist taipu kui loovust.

Robotite jõukatsumine toimub spetsiaalsel Vex-väljakul, kus toimetavad korraga kaks puldiga juhitavat robotit. Kõik roboti funktsioonid ja liigutused tuleb osalejatel RobotC-keeles ise programmeerida ja ka oma puldi funktsioonid programmeerib iga tiim ise.

Võistlusülesande sisu on alati isesugune. „Meie võistlusel tuleb robotitel saada võimalikult palju palle kuupidesse ja panna siis kuubid õigetesse erinevatel kõrgustel asuvatesse kohtadesse ja seda kõike lühikese ajaga,“ kirjeldab Pärnu Mai kooli IT- ja andmekaitsespetsialist ning turniiri korraldaja Hanno Saks.

Vex-robotite rahvusvahelisteks võistlusteks koostab tavaliselt mänguülesande mõni tuntud tehnoloogiaettevõte või organisatsioon nagu NASA, Google, UPS kullerfirma, Tesla vms. „Suurte Vex-robotite võistluste suursponsor on olnud USA armee,“ räägib Saks. „See asjaolu näitab hästi ära kuivõrd kaaluka ja kõrgetasemelise võistlusega on tegemist ja milliseid strateegilisi oskusi võistlus osalejates arendab. Mai koolile annab Vex-robootika võimaluse kasvatada peale järgmist inseneride põlvkonda. Teeme seda koostöös osaühingu Mativesi inseneride Matthias Eichhorsti ja Karl-Heinz Ergezingeriga.“

Pärnu linnavalitsuse haridusosakonna juhataja Ene Tähe sõnul toob Vex IQ Challenge turniir Pärnu robootikamaailma kaardile ja on lastele põnevaks proovile paneku võimaluseks. „Inglise keeles on termin „steam“, mis tuleneb sõnadest science, technology, engineering, arts ja mathematics ehk teadus, tehnoloogia, inseneeria, kunst ja matemaatika. Selle terminiga tähistatakse valdkonnaülest lähenemisviisi uurimistööle ja innovatsioonile, mida rakendatakse väga edukalt ka Pärnu koolides. Sellega julgustatakse õpilasi lahendama mänguliselt elulisi probleeme, mõtlema välja uusi lahendusi, siduma valdkondi, looma midagi uut ja kogema eduelamust. Nõudlus STEAM oskuste järele kasvab iga päevaga ja arvestades Eesti infotehnoloogiaalast arengut, on oluline pakkuda lastele juba varakult võimalust teha tutvust teaduse, robootika ja elektroonikaga. Mul on väga hea meel, et Vex IQ Challenge turniir annabki meie lastele võimaluse kogeda neid emotsioone ja osaleda kodulinnas rahvusvahelisel robootikavõistlusel,“ märgib Täht.

Robootikaturniiri peakorraldaja on Pärnu Mai kool koostöös Pärnu linnaga, oma õla panevad ettevõtmisele alla ka Soome partnerid - RoboEddu.fi ja Step System OY ning osaühing Mativesi.

Rahvusvaheline robootikaturniir toimub 22.-24. novembrini Pärnu spordihallis. Reedel toimub võistluspäev kell 8-19, laupäeval kell 9-19 ja pühapäeval kell 9-14. Põhilised võistlused peetakse 23. ja 24. novembril, kui võistlustulle astuvad kõik meeskonnad.

Ajakirjanikud ja linnarahvas on oodatud robotite tegutsemist uudistama.


Lisainformatsioon:
Hanno Saks
Robootikaturniiri korraldaja
525 0655
hanno.saks[at]maikool.parnu.ee


Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid