Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

05.12.2019

Täna, 5. detsembri õhtul restoranis Noot toimunud pidulikul tunnustusüritusel tehti teatavaks tänavused Pärnu linna kultuuripreemiate laureaadid - korraldajapreemia pälvis mittetulundusühing Öövalgel ja loomingupreemia näitleja Priit Loog.

Mõlema preemia rahaline väärtus on 2000 eurot. Korraldajapreemiale laekus tänavu kaheksa ja loomingupreemiale kuus avaldust.

„On suur rõõm, et sel aastal oli kultuuripreemia kandidaatide arv märkimisväärne ja konkurss tihe. See näitab, et Pärnus on kultuur väga olulisel kohal. Veel olulisem on see, et märgatakse ja tuuakse välja meeldejäävamaid kultuurisündmuseid ja silmapaistvaid kultuuritegelasi, kes on läinud inimestele hinge,“ märkis Pärnu abilinnapea Varje Tipp. Lisades, et kultuuripreemiate komisjon oli oma otsustes üksmeelne.

MTÜ Öövalgel sai preemia valgusfestivali „ÖÖvalgel“ korraldamise eest. 

Septembri viimasel nädalavahetusel publiku silme ette jõudnud valgusfestival oli uudne ja omanäoline üritus mitte ainult Pärnu kontekstis, vaid ka üle-eestiliselt. „Valgusfestival jättis oma öise rännakuga vanalinnas unustamatu mulje nii pärnakatele kui ka külalistele, kes olid seda vaatama tulnud. See etendus oli väga originaalne ja võimas ning suure meeskonna töö tulemus,“ sõnab Tipp. Kahe päeva jooksul etendati kolmes erinevas mängupaigas neli erinevat valgusetendust, kokku kaheksateistkümnel korral. Lisaks loodi veel erinevatele vaateakendele installatiivne kunstinäitus "Näostnäkku".

Pärnu valgusfestivali võib julgelt lugeda ka kogukonna sündmuseks, selle korraldamine andis pärnakatele hea eesmärgi, mille nimel ühiselt tegutseda.
Festivali eestvedajaid kannustas suuresti ka isiklik entusiasm ja julgus võtta vastu väljakutse luua kodulinna tavapärasest erinev meelelahutussündmus.
Valgusfestivali formaat oli ülesehitatud nii, et see pakuks vaatemängulise elamuse võimalikult laiale auditooriumile, sõltumata pealtvaatajate vanusest ja keeleoskusest. Valgusspektaakli universaalsus meelitas sügisesse suvepealinna palju külalisi. Nõnda edendas valgusfestival jõudsalt ka kohalikku turismielu.

Aasta loomingupreemia laureaadiks on Pärnu Endla teatri näitleja Priit Loog.

Loog tõusis tänavu rambivalgusesse Tanel Toomi suurfilmiga „Tõde ja õigus“, kus Pärnu näitlejal oli täita peaosa, Andres Paasi roll. Filmi produtsent Ivo Felt ja teised filmitegijad iseloomustasid filmiprotsessi ajal Loogi ülivõrdes ning olid väga õnnelikud, et neil õnnestus Eesti näitlejate seast leida inimene, kes on võimeline Andres Paasi isiku nii tõetruult ellu äratama.

Loogist kõneldes meenutab abilinnapea „Tõe ja õiguse“ raamatust pärit tuntud tsitaati „Tee tööd ja näe vaeva, siis tuleb ka armastus“. „Suure rahvaarmastuse ongi tänu oma tööle võitnud tänavune loomingupreemia laureaat, suurepärane näitleja Priit Loog. Aitäh, et mängisite oma rolli lõppeva aasta armastatuimas ja oodatuimas Eesti filmis niivõrd hästi, et taaselustasite jälle Vargamäe,“ ütleb Tipp.

Avanädalavahetusel käis kinodes „Tõde ja õigust“ vaatamas 51 239 inimest, mis on taasiseseisvunud Eesti avanädalavahetuse kinopublikurekord. Juba esimese kuuga kogus film kinodes 205 595 vaatajat, tõustes taasiseseisvunud Eesti kõige vaadatumaks filmiks. Linateos on leidnud sooja vastuvõtu ka välismaal ja filmikriitikute seas. 

Andres Paasina ennast Eesti filmiajalukku jäädvustanud Loogil oli ka muus osas särav loominguline aasta. Endla teatri suvelavastuses „Ihu paradiis“ kehastas ta samuti üht peaosa – Richard Wagnerit. Silmapaistvad olid ka Priit Loogi osatäitmised teistes Endla teatri tänavustes lavastustes nagu „Oliver Twist“ (Härra Bumble, kogukonna käskjalg) ja „Kummitused“ (tisler Engstrand.

Linna kultuuri aastapreemiate eesmärgiks on tunnustada Pärnus tegutsevate või Pärnuga seotud loovisikute ja kultuurikorraldajate tööd, kelle looming ja kõrgetasemeline korraldustegevus on oluliselt rikastanud Pärnu linna ning Eesti riigi kultuurielu.

Kultuuri aastapreemiaid antakse välja 2014. aastast.

Vaata lisaks: Pärnu linna kultuuri aastapreemiad

Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


Veebilehel kasutatakse küpsiseid