Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

19.02.2020


Esmaspäeval, 24. veebruar tähistab Eesti Vabariik oma 102. aastapäeva.

Pärnakatel on kombeks teha vabariigi sünnipäeva tähistamisega algust päev varem, 23. veebruaril. Selleks on omad ajaloolised põhjused. Nimelt loeti Pärnus 23. veebruaril 1918. aastal omaaegse Endla teatri rõdult esmakordselt avalikult ette Eesti iseseisvusmanifest ning kuulutati välja iseseisev Eesti Vabariik. Et seda sündmust vääriliselt meeles pidada ja südames kanda, on pärnakate jaoks 23. veebruar niisama oluline kui riigi ametlik sünnipäev – 24. veebruar.

Reedel, 21. veebruaril
» Kell 10.30 toimub Eesti Vabariigi esimese presidendi Konstantin Pätsi mälestamine tema sünnikohas Tahkurannas asuva Pätsi ausamba juures.
» Kell 11 algab vabariigi aastapäevale pühendatud üritus Audru kalmistul, kus asetatakse Vabadussõja mälestussamba jalamile pärjad.
» Osavallakeskustes toimuvad 21. veebruaril pidulikud kontsert-aktused, kus antakse üle osavaldade vapimärgid.

Pühapäeval, 23. veebruaril
Meenutamaks 102 aasta taguseid sündmuseid Pärnus ja tõsiasja, et esimest korda kuulutati Eesti iseseisvus välja just nimelt siin linnas, kutsuvad Pärnu linnavalitsus ja Kaitseliidu Pärnumaa malev kõiki inimesi pühapäeval, 23. veebruaril heiskama riigilipud ja tulema pidulikule jalutuskäigule.

» Jalutuskäik saab alguse Riia maanteelt Alevi kalmistu eest, kus kell 13 asetatakse pärjad Vabadussõjas langenute ausamba jalamile. Piki Riia maanteed orkestri saatel kulgevale jalutuskäigule on oodatud kõik tulijad. Palume jalutuskäigule tulijail olla Alevi kalmistu ees kohal hiljemalt kell 12.45 ja võtta kaasa sinimustvalged trikoloorid. Seoses jalutuskäiguga on liiklus Riia maanteel alates kella 12.30st kuni 14ni häiritud!

» Orienteeruvalt kell 14 kõlab Iseseisvuse väljakul riigihümn ja Eesti Vabariigi iseseisvuse väljakuulutamise monumendi trepilt loetakse ette iseseisvusmanifest. Osaühingu Frontline sõdurid lasevad ausaluuti ja kõne peab „Kuldsuu“ kõnevõistluse võitja, Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi õpilane Miia Puidet. Kaitseliidu Pärnumaa maleva liikmetele antakse üle tunnustused ja sõjaväelised auastmed.

» Vabaduse pargis asetatakse II maailmasõjas Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest võidelnute mälestusmärgi jalamile pärjad.

» Kell 14.30 on kõik huvilised oodatud Pärnu noorte vabaajakeskusesse vabariigi aastapäevale pühendatud kontserdile, kus astuvad üles Mirjam ja Kätlin Kits ning Tanel Padar. Kontsert on tasuta.

» 23. veebruari õhtul algusega kell 18 toimub Pärnu kontserdimajas Pärnu linnapea Romek Kosenkraniuse ning Pärnu linnavolikogu ja Pärnumaa omavalitsuste liidu üldkogu esimehe Andres Metsoja pidulik vastuvõtt ja aktus. Sündmusel antakse üle Pärnumaa ja Pärnu linna vapimärgid. Üritus on kutsetega.

» Kell 19 avaneb kõigil huvilistel võimalus võtta osa giidituurist „Pärnu, Eesti Vabariigi sünnilinn“. Tuur saab alguse Iseseisvuse väljakult, Eesti Vabariigi iseseisvuse väljakuulutamise mälestusmärgi eest. Giidituur kestab ligikaudu tunni ja on kõigile huvilistele tasuta. Põnevaks muudab tuuri asjaolu, et see toimub laternavalguses. Laternad jagavad soovijatele giidid.

Esmaspäeval, 24. veebruaril
Esmaspäeva hommikul on kõik pärnakad taas oodatud Iseseisvuse väljakulule. 24. veebruari päikesetõusul, kell 7.32 heisatakse Eesti Vabariigi väljakuulutamise monumendi juures pidulikult riigilipud. Rahvast tervitab linnapea Romek Kosenkranius. Esinevad Mihkel Lüdigi meeskoor ja Pärnu kunstide maja poistekoor.

» Kell 9 toimub Paikuse põhikooli esisel lipuväljakul lipuhommik, kus loetakse ette iseseisvusmanifest. Tervitussõnad edastavad Pärnu linnavolikogu esimees Andres Metsoja ja osavalla juhid. Pidupäevalisi kostitatakse kringli ja teega.
» Kell 11 on taas võimalus võtta osa giidituurist „Pärnu, Eesti Vabariigi sünnilinn“. Tuur algab Iseseisvuse väljakult, Eesti Vabariigi iseseisvuse väljakuulutamise mälestusmärgi eest, kestab ligikaudu tund aega ja on kõigile tasuta.
» Kell 12 toimub Eesti sõjameeste mälestuskirikus Tori vabariigi aastapäevale pühendatud jumalateenistus.

24. veebruar on kuulutatud lipupäevaks ning riigi- ja kohaliku omavalitsuse asutustel on kohustus heisata Eesti riigilipp. Iseseisvuspäeval tuleb riigilipp heisata ka kõikidel elu-, äri- ja büroohoonetel.

Linnavalitsus kutsub kõiki pärnakaid üles heiskama riigilipud 23. ja 24. veebruaril.

Ilusat Eesti Vabariigi aastapäeva!


Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid