Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

03.04.2020

Pärnu linn ja maakond ühinesid üleilmse säästvat turismi arendava roheliste sihtkohtade (Green Destinations) pilootprogrammiga. Kaks aastat vältava programmi raames saab Pärnumaa Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse (EAS) turismiarenduskeskuse toel osaleda rohelise sihtkoha kvaliteedimärgise taotlemises.

„Sellise märgi omamine näitab, et sihtkoht on oma elukorralduselt keskkonnaga arvestav,“ selgitab Pärnu linnavalitsuse linnaarengu peaspetsialist Katrin Alliku. „Kui inimene alles valib, kuhu puhkama minna, siis võiks olla märgis üheks tunnuseks või argumendiks, mille järgi saab külastaja kinnitust, et oleme usaldusväärne paik, kus tõesti arvestatakse looduskeskkonna sõbralikkusega.“

Roheliseks sihtkohaks saamise nõuded ei hõlma üksiti turistidele pakutavaid teenuseid, vaid kogu kohapealset eluolu ja linnakorraldust: nagu näiteks seda, kui keskkonnasõbralikult on korraldatud kohalik transport või kuidas toimub majutusasutustes prügi sorteerimine. Pilootprogrammis osalemine ja sihtkoha hindamine tähendab praktikas seda, et esmalt vaatab sihtkoht ise üle, kas Pärnumaa sobib üldse sellist kvaliteedimärgist kandma.

„Teeme põhjaliku ülevaate oma elukorraldusest ja saame teada, kas oleme juba praegu sarnane nende sihtkohtadega, keda nimetatakse roheliseks või on meil sinna pikk tee minna. Saame välisekspertidelt tagasisidet, mida muuta ja parendada. See on võimalus koos väliste abilistega analüüsida ja mõelda, kuidas Pärnu linn saaks ka kaugemas tulevikus oma turismisektoriga hakkama nõnda, et säilib meie väärtuslik loodus, puhas vesi, ajalooline pärand jne,“ räägib Alliku.

Roheliseks sihtkohaks pürgiv sihtkoht peab vastama enam kui sajale kriteeriumile, mis puudutavad loodust (kogu ökosüsteemi), keskkonda (veekäitlus, õhukvaliteet, prügimajandus), kliimat, kultuuri ja traditsioone, elanike sotsiaalset heaolu (sh elanike tervis, tööhõive), ettevõtluskeskkonda ja külalislahkust ning elanike kaasatust ja omavalitsuse juhtimist.

„Meil on Pärnumaal palju ilusat looduslikku keskkonda (sh nt Soomaa rahvuspark ja unikaalne Kihnu saar), Pärnu linn on parkide poolest rikas ning kindlasti on meri meie pärl. Tugevuseks on ka hea transpordikorraldus ja kergliiklusteede rohkus. Meil on keskkonnasäästlikkusega arvestavaid majutus- ja toitlustusasutusi. Võib arvata, et need asjaolud osutuvad rohelise sihtkoha märgise taotlemisel meie trumpideks. Samas on ka põnev saada teada, kuidas meie enda arvatud tugevusi kaugemalt hinnatakse,“ märgib Alliku.

Peale Pärnumaa löövad roheliste sihtkohtade pilootprogrammis kaasa Saaremaa koos Muhuga, Hiiumaa, Tartu, Järvamaa, Lahemaa ja Rakvere.
Pilootprogrammis osalevate sihtkohtade osalemiskulud tasub EAS.
Mujal maailmas on roheliste sihtkohtade programmiga liitunud enam kui 200 sihtkohta.Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


Veebilehel kasutatakse küpsiseid