Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

27.05.2020

Taaskasutusorganisatsioonide pakendikonteinerid täituvad kevadisel ajal väga kiiresti. Paraku satub ainult pakenditele ja pakkematerjalidele mõeldud mahutitesse ka biolagunevaid-, segaolme-, ehitusjäätmeid kui isegi vana elektroonikat, mida pakendikonteineritesse panna ei või.

Pärnu linnavalitsuse keskkonna ja heakorra peaspetsialisti Marve Virunurme sõnul on avalike pakendikonteinerite kasutamisega probleeme aasta läbi, ent eriti teravalt kerkib mure esile just kevadkuudel.

„Inimesed teevad siis kodus remonti, koristavad kuure ja garaaže ning võtavad ette suurpuhastuse. Need on tegevused, mille käigus tekib alati palju prügi. Kahjuks jõuab suur osa sellisest prügist pakendikonteineritesse või veel hullem – ehitus- ja remondijäätmed või muu taoline jäetakse lihtsalt pakendimahutite kõrvale maha,“ räägib Virunurm. 

Nõnda ei ole harvad juhud, kus sihtotstarbeliste materjalide kogumiseks mõeldud mahutite kõrvale on sokutatud päevinäinud mööbliesemeid, tööriistu, roostes vanametalli, tualettpotte, kelke, laste turvatoole, klaasvillajääke kui kõike muudki, mille puhul ei ole kaugeltki tegu pakkematerjaliga. „Kahjuks on sellise käitumisviisi tulemuseks lagastatud ja mõnel juhul isegi lõhutud pakendikonteinerid, mille ümbrusse kokku kuhjatud risu riivab silma. Kodanikud, kes pakendimahutite naabruses elavad peavad pidevalt taluma korratut vaatepilti,“ tõdeb Virunurm.

Teistest pakendipunktidest rohkem väärkasutust esineb Pärnus Uku-Kalevi pst, Merimetsa-Hiie ja Põllu-Kesk nurgal, Raja tänaval ning Kesklinna silla juures asuvate pakendikonteineritega.

Pakendikonteinerite tühjendamise eest vastutab taaskasutusorganisatsioon, kelle nimi ja kontaktandmed on konteinerile kirjutatud, mitte linnavalitsus. Konteinereid tühjendatakse kindla graafiku alusel.
Pakendikonteinerisse tuleb viia puhtad pakendid.

„Hiljuti oli ühe Pärnus asuva pakendikonteineri kõrval maas hulk salateid täis plastikkarpe. Tugevalt määrdunud või suisa toidujääkidega pakendeid pakendikonteinerisse panna ei tohi,“ selgitab Virunurm.

Kuna pakendid, eriti just suured pappkastid, võtavad mahutis palju ruumi, on otstarbekas need enne konteinerisse pistmist kokku murda. Kui konteiner on täis, siis mahuti kõrvale maha oma pakendeid jätta ei tohi. Ilmaolude, lindude ja loomade meelevalda ei tohi pakendeid jätta. Kui konteiner on täis, siis tuleb pakendid koju kaasa võtta ja tulla tagasi siis, kui mahuti on tühjendatud,“ ütleb Virunurm.

Millised pakendid sobivad pakendikonteinerisse?
• Plastpakendid: plastist joogipudeli ja kanistrid, jogurtitopsid ja võikarbid, puhtad õli-, ketšupi- ja majoneesipudelid, kosmeetika- ja hooldustoodete pakendid (nt šampoonipudelid), plastkarbid (nt salatikarbid), kilekotid ning muud plastkotid (nt suured suhkrukotid)
• Klaaspakendid: värvitust ja värvilisest klaasist pudelid ja purgid (sh siirupi- ja õlipudelid) ning muud klaaspakendid. NB! Klaastaaralt tuleb eemaldada metallkorgid ja kraed
• Metallpakendid: alumiiniumist ja muust metallist joogipurgid, toidu- ja joogipakendite metallkaaned ning metallkorgid, puhtad konservkarbid ja muud metallpakendid
• Paber- ja kartongpakendid: pappkastid ja -karbid, jõupaber ja paberkotid, puhtad paberpakendid – nt. hambapastatuube ja kosmeetikatooteid ümbritsevad paberpakendid
• Joogikartong: tühjad ja puhtad tetrapakendid (nt piima-, jogurti- ja mahlapakendid)

Pakendisüsteemi kasutaja meelespea:
• Et pakendeid saaks taaskasutada, sorteeri ja kogu need muudest jäätmetest eraldi.
• Otsi pakenditüübile (segapakend, klaaspakend ja paber/papp) õige konteiner vastava märgistuse järgi.
• Pakendimahutisse viidavad pakendid ei tohi olla määrdunud. Kui pakend on väga määrdunud (näiteks jogurtitops, ketšupipudel), siis loputa seda kergelt veega.
• Pappkastid voldi kokku või rebi tükkideks, et see võtaks konteineris vähem ruumi.
• Kui pakendikonteiner on täis, ära jäta pakendeid mahuti kõrvale maha.
• Pärnu keskuslinna, Paikuse alevi ning Silla ja Papsaare külade eramajade elanikud saavad kasutada kollase pakendikoti teenust. Tegemist on tasuta teenusega, mida saab tellida aktsiaseltsilt Ragn-Sells. Peagi saavad kollase koti teenust kasutada ka Audru inimesed.
• Korterühistud saavad tellida oma elanikele pakendikonteineri, rohkem infot leiab www.tvo.ee ja www.pakendiringlus.ee.

Rohkem infot pakendijäätmete sorteerimise kohta:
www.ragnsells.ee
www.envir.ee
www.sorteeri.ee
www.tvo.ee
pakendiringlus.ee

Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


 

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid