Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

18.06.2020

Läbi jalgpallimängu koolinoortele sotsiaalseid oskusi õpetavas arenguprogrammis SPIN osales lõppenud kooliaastal paarkümmend kuni 12aastast Pärnu last. Mullu septembris alanud ja eile, 17. juunil, Tõrvas peetud miniturniiriga 2019/2020 hooajale joone alla tõmmanud SPIN-programmiga soovib Pärnu linnavalitsus kindlasti edasi minna.

2015. aastal alguse saanud SPIN-programmi eesmärk on ennetada laste ja noorte riskikäitumist ning pakkuda lastele võimalust osaleda tasuta jalgpallitreeningutel, millele lisanduvad spetsiaalselt programmi jaoks koostatud sotsiaalseid ja enesejuhtimise oskusi arendavad töötoad. Lapsi suunatakse ja õpetatakse läbi jalgpallimängu teistega koostööd tegema, arendama enesekontrolli, juhtima oma emotsioone, lahendama konflikte ja seadma omale eesmärke, mille poole pürgida.

Peale koolide ja omavalitsuse, panustavad programmi politsei, noortekeskused, tugi- ja lastekaitsespetsialistid ning SPIN-programmi eestvedajad. Pärnus tegelesid SPIN-programmi lastega terve õppeaasta iganädalaselt Vapruse jalgpallitreener Siim-Sten Palm ning programmi siinne koordinaator ja eluoskuste treener Ingrid Meerbach, kellega ühines aegajalt ka noorsoopolitseinik.

Programmis osalevad noored valiti välja koolide, linnavalitsuse ja SPIN-programmi eestvedajate koostööna. „Pidasime koolide ja lastevanematega kogu õppeaasta vältel tihedat kontakti ja andsime tagasisidet, kuidas lastel läheb ja kas selline programm neile üldse sobib,“ räägib lapsi juhendanud Meerbach.

Sügisel, kui SPIN programmi jalgpallitreeningud algasid, oli osalejaid 30 ringis. Neist jäid pidevalt trennis käima pooled lapsed. „Enamik lahkujatest olid väikeklasside õpilased, kellele programmirühm oma suuruse tõttu sobinud. Kuid see, et pooled lapsed jäid ja jätkasid kuni suveni, on väga tubli tulemus,“ leiab Meerbach.

Töö lastega jätkus ka eriolukorra ajal, ükski laps sellal programmis osalemisest ei loobunud. Kui tavaliselt toimusid kolm korda nädalas Pärnu Tammsaare koolis jalgpallitrennid (soojal ajal õues „puuris“ ja külmal ajal võimlas), siis eriolukorranädalatel kolis tegevus internetti. „Hoidsime oma lastega kogu aeg ühendust. Suhtlesime, tegime videokõnesid nendega, kellele see sobis, andsime erinevaid ülesandeid. Näiteks valmistasid lapsed omale tervisliku hommikusööki või lahendasid ristsõnu,“ kirjeldab Meerbach.

Motiveerimine ja tunnustamine on laste jaoks alati oluline, riskiohus laste jaoks veel eriti, sestap on SPIN-programmi treenerite töö lahutamatuks osaks leida võimalusi laste innustamiseks, julgustamiseks ja enesehinnangu tõstmiseks. Iseäranis just siis, kui trennitahe kipub kaduma. Kui aga laps püüab end parandada või end ületab, ei tohi kiidusõnu kokku hoida. Pealehakkamise soovi suutsid treenerid lastes säilitada eriolukorra ajalgi.

„Kiitsime ja tunnustasime neid, kui nad tegid midagi toredat omal initsiatiivil või tegid midagi enamat, kui me neil teha palusime. Näiteks sõitis mõni laps omaalgatuslikult jalgrattaga 20 kilomeetrit,“ meenutab Meerbach ja lisab, et lapsed on väga tublid, kui nende energia on suunatud õigesse asja.

Pärnu linnavalitsuse üldhariduse peaspetsialisti Virva Laube sõnul soovivad Pärnu koolid väga, et SPIN-programm Pärnus jätkuks. „Programmi sisutegevus ja treenerite toetus on lastele väga positiivselt mõjunud: lapsed on palju enesekindlamad, käituvad paremini, on koostööaltimad ja on leidnud usu endasse,“ ütleb Laube.

Augusti keskpaigas alustatakse SPIN programmi tegevustega uuesti. Septembrist novembrini võetakse gruppi vastu uusi lapsi.

2020. aastal toetab Pärnu linn Pärnu SPIN-programmi 18 500 euroga, kaasrahastajad on Euroopa Sotsiaalfond ja siseministeerium. Programmi elluviimist toetavad ka UEFA Foundation for Children, Briti Nõukogu ja SA Heateo Mõjufond.


Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee

Fotol vasakul Pärnu SPIN-programmi jalgpallitreener Siim-Sten Palm ning programmi siinne koordinaator ja eluoskuste treener Ingrid Meerbach.
Foto autor Krislin Tähtväli

SPIN programmi treenerid


 

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid