Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

06.10.2020

Head õpetajad ja noorsootöötajad, austatud tänavused laureaadid!

Tere tulemast väärikasse volikogu hoonesse tähistama õpetajate päeva ning aasta õpetajate ja noorsootöötajate preemiate üleandmisele. Nagu näha on, tänaseks jälle jõudu kogunud viirus sundinud meid muutma oma plaane ja suurem osa teist saab osa tänasest sündmusest videoülekande vahendusel. Sellegipoolest on rõõm teid tervitada ja soovida südamest õnne tänase tähtsa päeva puhul, armas õpetaja.

Õpetajate päeval, nagu ka 1. septembril, liiguvad paratamatult mõtted tagasi aega kui ise sai koolis käidud. Ei ole mina selles osas erand.

Enamus meist on ju koolis käinud ning aastaid ammutanud teadmisi ja kogunud tarkust oma õpetajatelt. Inimeselt, kes on päevast päeva olnud sulle oma inimene. Oma õpetaja. Tahvli ees või koolipingis seletanud ja selgitanud, miks maailma asjad on nii või miks maailm meie ümber on selline nagu ta on. Ta on teinud seda kannatlikult ja aastaid nii, et usaldad oma õpetajat jäägitult. Ta on juhendanud oma õpilast teaduse imelistele radadele ning utsitanud seda ise uurima ja mõtlema. Vajadusel kahtlema ja leidma kinnitust oma väidetele. Vajadusel lohutama ja kaitsma selle eest, mis teeb haiget.

Aastad tormavad meist mööda, aga helge mälestus oma õpetajatest jääb. ndalgi läheb südames soojaks, kui mõte jookseb oma esimese klassijuhataja manu ja meenub tema rahulik, kuid nõudlik olek, kellele 32 väikest poissi ja tüdrukut alt üles vaatasid. Või kui meenuvad mu aineõpetajad või huviharidust andnud õpetajad, kes minu mälestustes on jäänud alati noorteks, sõbralikeks, vahel ka värvikateks õpetajateks isegi, kui mõni neist on täna juba ammu jõudnud igavikumaale. Olen tänulik, ja ilmselt on inimesed kõikjal maailmas tänulikud oma õpetajatele, kandes mälestust oma südames kuni surmani.

Öeldakse, et õpetajate päeva tähistatakse selleks, et populariseerida pedagoogi ametit ja teiseks - tunnustada õpetajaid. Tõsi ta ju on – maailmas on väga palju tänuväärseid ameteid, milledeta ei saa ükski ühiskond täisväärtuslikult eksisteerida. Üks esimesi on kindlasti õpetaja amet, sest teadmisi edasi andmata ei ole ühelgi ühiskonnal tulevikku.

Õpetajate päeval võetakse tihti jututeemaks, et miks on õpetaja amet ebapopulaarne, miks noored ei taha õpetajaks? See olevat lausa miljoni dollari küsimus! Ma ei ole enam nii kindel, et noored ei taha õpetajaks. Ja et õpetaja amet ei ole prestiižne. Elu ja inimeste suhtumised muutuvad ajas ning väidan, et õpetaja amet on järjest enam austust vääriv amet. Vähemalt enamuse inimeste südames on õpetajal eriline koht just tema minevikus ja olevikus. See ongi peamine!

Wilfred Grenfell on öelnud, et tõeline rõõm ei tule muretusest või rikkusest või inimeste kiitusest, vaid millegi väärtuslikuga tegelemisest. Noori õpetajaametist mööda vaatamises süüdistada on sama, mis igivana väide, et iga järgmise põlvkonna noored on hukas. Vähemalt mina tean oma tutvusringkonnas juba mitut noort ja tublit õpetajat. Ma leian, et õpetaja amet on ühiskonnas väärikas amet ja usun, et väga paljud arvavad nii.

Tänan head õpetajad, et olete olemas. Tänan, et te ei ole hüljanud valitud ametit ja soovite jätkuvalt igal hommikul tulla koolimajja lastele koolitunde andma. Tänan, et te hoiate ja toetate üksteist. Tänan, et te ei kanna oma muresid üle õppetöösse, olgu hinges möllamas kui tahes suur torm. Tänan, et tahate leida uusi lahendusi ja muuta lastele õppimine põnevamaks.

Tänan, et leiate jõudu ja nutikust anda tunde ka siis, kui viirus suleb koolimajad ja internetiühendus pole kodus tundide andmiseks kõige kiirem. Tänan, et annate tunde ka siis, kui ülejäänud kodudesse lukustunud inimestele tundub, et see distantsõppel õppimine pole lihtsalt võimalik. Tänan, et olete meie ja meie laste kangelased, kes igas olukorras oskavad tulla välja võitjana. Olete meie aja kangelased, kes ei anna iialgi alla.

Kallid pedagoogid, õpetajad suure algustähega - head õpetajate päeva!
Olgu teie igas päevas naeratusi ja rõõmu, püsigem terved ja palju õnne meie tänavustele laureaatidele!


Romek Kosenkranius
Pärnu linnapea


Preemiate üleandmist kandis üle Pärnu Postimees. Vaata järele...
Loe ka: Pärnu linn jagab tunnustust haridus- ja noorsootöötajatele


 

Veebilehel kasutatakse küpsiseid