Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Green_Destinations

07.10.2020

Eile avalikustas rahvusvaheline säästvat turismi arendav organisatsioon Green Destinations (rohelised sihtkohad) need paigad üle maailma, mis valiti konkursil kestlike sihtkohtade TOP100 nimekirja. Eestist pääsesid saja roheliste sihtkoha hulka kõik seitse taotluse esitanud sihtkohta, nende seas ka Pärnu.

TOP100 hulka valimiseks pidid sihtkohad esitama konkursile edulood, mis oleksid rahvusvaheliselt eeskujuks ning kirjeldama olukorda 30 erinevas kestlikku arengut puudutavas valdkonnas.

Pärnu esitas konkursile kaitsealuse rannaniidu külastajatele avamise loo, mis rääkis sellest, et liitumine üle-euroopalise kaitsealade võrgustikuga Natura 2000 tõi Pärnu suurima atraktsiooni, ranna-ala laienemise võimalustele ranged piirangud. Piirangud pöörati aga plussiks, sest leiti lahendus, kuidas külastajatele kaitseala omapära ja liigirikkust ohutult tutvustada, panna neid seda unikaalset looduskooslust väärtustama ning pakkuda sisukat vaheldust rannaliival peesitamisele. Tänaseks on Pärnu rannaniidu kaitsealal looduse õpperada ja vaatetornid ning rannaniite hooldavad linnalehmad.

Pärnu linnavalitsuse arenguteenistuse juhataja Anneli Lepa sõnul jagub Pärnul rohelise ja jätkusuutliku turismi sihtkohana, mida hoida ja maailmale näidata. „Meil on kaks suurt rahvusparki, Kihnu saar oma ainulaadse kultuuriruumiga, parkide poolest rikas Pärnu linn, mitmed jõed-järved, meri ja veel palju muud,“ märkis Lepp.

Kui Pärnul õnnestub rohelise sihtkohana konkursil edasi jõuda, toob see sihtkohale rohelise sihtkoha kvaliteedimärgise. Oma väikese panuse puhta ja jätkusuutliku elukeskkonna loomisse ning seeläbi ka rohelise sihtkoha kvaliteedimärgise saamisse saab anda iga Pärnu(maa) inimene.

Roheliseks sihtkohaks pürgiv sihtkoht peab vastama enam kui sajale kriteeriumile, mis puudutavad loodust (kogu ökosüsteemi), keskkonda (veekäitlus, õhukvaliteet, prügimajandus), kliimat, kultuuri ja traditsioone, elanike sotsiaalset heaolu (sh elanike tervis, tööhõive), ettevõtluskeskkonda ja külalislahkust ning elanike kaasatust ja omavalitsuse juhtimist.

„Oleme harjunud mitmesuguseid öko- ja kestliku turismi märgiseid nägema ettevõttepõhisena, kuid Ettevõtluse Arendamise (EAS) turismiarenduskeskus pakub sellest aastast Green Destinationsi rahvusvahelise programmi ametliku partnerina arendus- ja turundusvõimalusi laiemalt – tervetele sihtkohtadele,“ ütles EASi turismiarenduskeskuse direktor Liina Maria Lepik. „Sihtkohapõhine lähenemine võimaldab kestlikku turismi arendada sihtkohas tervikuna ja võtta ette asju, mis ongi võimalikud eelkõige koostöös,“ lisas ta.

Lepiku sõnul on Eestil oluline jõuda maailma turismi kaardile rohelise sihtkohana ja kasutada selleks ära kõiki rahvusvahelisi arendus- ja turundusvõimalusi. „Uuringud näitavad, et massiturism on üha negatiivsema maiguga nii sihtkohtadele kui ka külastajatele: massiturismi mainega ei soovi ükski paik olla ning sinna ei soovita ka reisida – iseäranis pärast kriisi, kus reisimine ja selle mõjud on paljude reisihuviliste väärtushinnangutes ümber mõtestatud,“ selgitas Lepik.

Pääs TOP100 nimekirja on esimene etapp. Kevadeni analüüsivad nimekirja pääsenud sihtkohad ülejäänud 70 kriteeriumit, et pälvida mais 2021 Green Destination Award’i tunnustus. Mais valitakse ka Good Practice Story võitjad.

Eestist löövad Pärnu kõrval roheliste sihtkohtade pilootprogrammis kaasa Saaremaa koos Muhuga, Hiiumaa, Tartu, Järvamaa, Lahemaa ja Rakvere. Pärnu linn osaleb programmis koostöös SA Pärnumaa Arenduskeskusega.

Eesti sihtkohtade osalemist programmis rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond ja programmi veab EAS-i turismiarenduskeskus.

TOP100 nimekiri jätkusuutlikest sihtkohtadestLisainformatsioon:
Anneli Lepp
Pärnu linna arenguteenistuse juhataja
444 8361
anneli.lepp[at]parnu.ee


Veebilehel kasutatakse küpsiseid