Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
19.11.2020

Sel nädalal hakati Pärnu südalinnas, Laia tänava ääres (Lai T4) lammutama tühjana seisvat nõukogudeaegset kivist kuuri. Pärnu Sotsiaalkindlustusameti hoone taha jääv kasutuseta kuur on üks mitmest amortiseerunud ehitisest, mille Pärnu linnavalitsus lähikuudel lammutada laseb.

Lisaks Lai T4 kuurile plaanib linn lammutada Raba 1b elamu, osaliselt Raba 1 asuva tehnikamaja (v.a mõisahoone) ning nende hoonete vahel paikneva kuuri, lisaks veel Lai 26 elamu, Mai 2a kasvuhoone õpperuumide osa ning Suur-Jõekalda 1 asuva maa-aluse raudbetoonist reoveesettemahuti. Kõigi mainitud rajatiste lammutamiseks küsib Pärnu linn toetust KredExilt omavalitsustele mõeldud toetusmeetmest. Positiivsed rahastusotsused on linn tänaseks saanud Lai T4, Raba 1b ja Mai 2a ehitistele.

Lai 26, Raba 1 ja Suur-Jõekalda 1 lammutamiseks saab KredExilt toetust taotleda siis, kui nende lammutusprojektid on valmis ja ehitus-lammutusload väljastatud. Lai T4 lammutushanke võitis osaühing Vändra MP. Tööde tähtaeg on 4. detsember. Kivikuuri lammutamine läheb maksma 3350 eurot, sellest summast 90 protsenti tuleb KredExilt. Ülejäänud objektid võetakse maha uue aasta esimeses pooles.

Raba 1b ja Lai 26 majades elavatele inimestele pakub linn uut elamispinda teistes munitsipaaleluruumides. Novembri lõpuks on need majad tühjad. Tulevasele sillakoridorile ette jääv Lai 26 puithoone ei kao ajaloo prügikasti päris täielikult – päris mitmed detailid hoonest soovib muinsuskaitseamet säilitada.  Muinsuskaitseameti Pärnumaa nõunik Helle-Triin Hansumäe sõnul ehitati Lai 26 kahekordne kallerdatud mansardkorrusega puidust elamu-kontorihoone eeldatavasti vahemikus 1880-1893.

Hoone on Hansumäe ütlust mööda eriti väärtuslik oma keeruka ja ajastutruu fassaadilahenduse poolest. „Ka on Lai 26 elamu fassaadilahendus Pärnus võrdlemisi ainulaadne. Algupäraselt on elamu olnud veelgi uhkem - hoonel on olnud luugid, millest annavad tunnistust luugikinnitusdetailid ja pleekimisjäljed seinal,“ ütleb Hansumäe. Muinsuskaitseameti hinnangul on kõnealusel majal rohkelt väärtuslikke detaile, mis tuleb lammutamise järel taaskasutusse suunata.

Sellised detailid on näiteks: rõhtne profileeritud voodrilaud, räästakarniisid ja nurgapiirded, avatäidete ehisdetailidega kolmnurkfrontoonid, profileeritud piirdeliistud, karniisilauad, esifassaadi idapoolne algne tahveluks koos valgmikuga, algsed I korruse 4-ruuduse ja II korruse 2-ruuduse jaotusega topeltraamidega, tuuleliistude (Pärnule iseloomulikult kanneleeritud ja baasidega) ja nurgikutega aknad, algupärased siseuksed, trepid jne. Kui lammutusjärg jõuab Lai 26 majani, annab Pärnu linn soovitud detailid üle muinsuskaitseametile.Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


Veebilehel kasutatakse küpsiseid