Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
13.01.2021

Pärnumaa turismiettevõtjad on nördinud, et majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kärpis poole võrra turismiettevõtetele mõeldud uue ärimudeli rakendamise toetusmeetme mahtu.

Kui algselt pidi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus väljastama turismisektorile ärimudeli rakendamise toetust 4,1 miljonit eurot, siis paar päeva enne meetmevooru avanemist ilmnes, et ministeerium on toetusraha kahandanud kahele miljonile eurole.

Pärnu linnavalitsuse arenguteenistuse juhataja Anneli Lepa sõnutsi mõjus see otsus turismivallas tegutsejatele külma dušina. „Väga paljud Pärnu linna ja maakonna ettevõtted kavatsesid uue ärimudeli rakendamise meetmest toetust taotleda, et selle abil oma äritegevust ja -teenuseid uuendada,“ ütleb Lepp.

Arenguteenistus küsis turismiasjalistelt, kuidas toetusmahu kahanemine ettevõtjate plaane mõjutab. Tagasisidet andis 27 Pärnumaa ettevõtjat, kelle seast 21 tundis ärimudeli meetme vastu tõsist huvi (ülejäänud vastanuist ei oleks sellele toetusele kvalifitseerunud). 21st toetusest huvitunust kaheksa esitas vooru oma taotluse, kuid mahu kiire täitumise tõttu nende taotlusi ei aktsepteeritud. Tosin ettevõtjat ei jõudnud oma taotlust piisavalt ruttu süsteemi sisestada. Selgituseks olgu öeldud, et 7. jaanuari hommikul kell 9 avatud toetusvoor suleti mahu kiire täitumise tõttu juba kell 9.26.

Ettevõtjaid ei pane nördima mitte ainult toetusraha vähendamine, vaid ka võidujooks taotluse esitamisel. „On jabur nõuda toetuse jagamisel kiiret sisestamist. Kiiruse alusel pingerea moodustamine ja toetuste jagamine ei soosi kuidagi, et rahastuse saaksid parimad projektid. Praeguse lahenduse korral võis ettevõttel olla maailma parim ja projekt, aga ta jääb rahastusest ilma kuna jäi ajalises mõttes ukse taha. Või sai taotleja küll sisse, aga raha lihtsalt lõppeb enne tema projekti menetlemisest otsa,“ märkis üks linnale tagasisidet andnud Pärnu ettevõtja.

Teine ettevõtja tunnistas, et temagi jäi oma taotluse sisestamisega kõigest minut või paar hiljaks ning süsteem ei lasknud taotlust ära esitada, kuna maht oli saanud täis. „Oleme sellise asjaajamise peale väga nördinud: otsustavaks sai mitte projekti sisu, vaid nobedate näppude voor. See polnud ju ärimudeli meetme eesmärk,“ lausus ettevõtja.

Arenguteenistuse juhi ütlust mööda olid ettevõtjad taotlusvooruks põhjalikult valmistunud ja teinud selleks ka kulutusi, näiteks palganud mentori, tellinud ehitus- või remondiprojekti, teenuste analüüsi vms. „Toetuseta jäämise tõttu langevad paljud plaanitud tegevused ära või siis lükkuvad edasi,“ ütleb Lepp. „Näiteks üks Pärnumaa turismiettevõtja kavatses uue ärimudeli rakendamise toetuse abil käivitada Eestile strateegiliselt olulise loodusturismi arenduse, mida ka turistid ja välismaa koostööpartnerid väga ootavad. See arendus aitaks loodusturismi teenuse nii regionaalselt kui üle-eestiliselt uuele tasemele viia. Ma pole kindel, kas ettevõtja seda sammu nüüd üksi suudab teha,“ lausus Lepp.

Eelmise nädala reedel pöördusid Pärnu linn ja Pärnumaa omavalitsuste liit vabariigi valitsuse poole palvega väljastada turismiettevõtetele ärimudeli toetust vähemalt algselt kavandatud mahus ehk 4,1 miljoni eurot.Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid