Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

rukkilillReedel, 23. veebruaril linnavalitsuses ja osavallakeskustes tööaeg 8–12
Head vabariigi aastapäeva!
Vaata ka: aastapäeva tähistamine Pärnus

Pressiteated, uudised

10.03.2021


Pärnu linn alustab kaasava eelarve projektiga, mille raames on võimalik kaasa rääkida linna eelarve jaotamises. Kaasav eelarve on suunatud just kohaliku kogukonna erinevate ideede elluviimiseks kogu Pärnu linnas sealhulgas ka Audru, Tõstamaa ja Paikuse osavaldades.

Ideekorje algab 25. märtsil ideehäkiga ja uusi mõtteid kodukoha arendamiseks oodatakse kuni 25. aprillini.

„Pärnu linna kaasav eelarve on mitmes mõttes väga oluline. Ühtpidi saavad inimesed väga konkreetselt otsustada, millised objektid või uuendused oleksid vajalikud ja konkreetsete ettepanekute abil on neil võimalus panustada kodukoha arengusse. Just kaasatus, ühine tegutsemine ja võimalus ise käed külge panna suurendavad kogukonnatunnet ning sel moel saame kindlad olla, et rahaline panus läheb võimalikult paljudele inimestele olulistesse projektidesse, “ julgustab Pärnu abilinnapea Silver Smeljanski kõiki kodanikke protsessis kaasa lööma.

Linnavalitsuse ettevõtluse spetsialist Toomas Toodu selgitab protsessi: „Esmalt saavad kõik esitada oma kogukonnale vajalikke arendusideid ning hiljem rahvahääletusel selguvad projektid, mis ka reaalselt rahastuse saavad. Sel aastal on eriline see, et korraldame kogu projekti avapauguna ideehäki - mõttetalgud, kus nii ametnikud, valdkonna eksperdid kui ka kõik aktiivsed kodukohast hoolivad elanikud saavad arutleda, milliste ideede läbi saaks luua rohkem igapäevaselt olulist väärtust.“

Ideehäkile, mis toimub 25. märtsil, on oodatud kõik, kes soovivad kaasa rääkida Pärnu arengu teemadel. Sel aastal keskendutakse eelkõige lastele ja noortele, turvalisust ja kogukondlikku elu hoogustavatele, sporti, kultuuri ja vaba aega, haridust ja elukestvat õpet ning loodus- ja linnakeskkonnale enam lisaväärtust loovate ideede genereerimisele. Ideehäkk kuulutab avatuks 25. aprillini kestva ideekorje. Seejärel hindab algseid ideid ekspertkomisjon, mis saadab kõige potentsiaalikamad ideed rahvahääletusele.

Välja käidavate ideede hindamisel on oluline võimalikult suur mõju kohalikule kogukonnale, aga ka rahastatava füüsilise objekti jääv väärtus, juurdepääs kõikidele linnakodanikele ning realiseeritavus arvestades ajalist ja rahalist piirangut. Lõpliku otsuse langetavad kogukonnaliikmed, kes saavad enda meelisprojektile hääle anda keskkonnas VOLIS.

Kaasava eelarve kogumaht on 80 000 eurot ning see summa jaguneb projektide vahel, mille maksumus jääb vahemikku 3 000 kuni 25 000 eurot. Ellu viiakse need enim hääli saanud projektid, mis mahuvad kaasavaks eelarveks eraldatud summa piiridesse.

Eelmistel aastatel on kaasava eelarve abil Pärnus valminud ekstreemspordikeskus Raba5, Pärnu pump track (trikirada) ja Pärnu jõe tervisepark. Korraldusmeeskond kutsub üles kohalikke kogukondi taas kord loovalt mõtlema ja suurelt unistama. Raba5 keskuse juht Rasmus Paimre tõdeb: „Kaasava eelarve abil sai ellu viidud kümme aastat noorte mõtteis olnud unistus - saada Pärnusse oma sise-skatepark. Tänavu tähistasime tegutsemise kolmandat aastapäeva. Keskus on väga hästi käima läinud ja juba on ka laienemisplaanid.”

Vaata lähemalt:
» Pärnu kaasav eelarve 2021
» Pärnu linna Facebook


Lisainfo:
Toomas Toodu
Pärnu linnavalitsuseettevõtluse spetsialist
444 8363, 5332 0824
toomas.toodu[at]parnu.ee

kaasav eelarve2021


Veebilehel kasutatakse küpsiseid