Jäta menüü vahele

PRESSITEATED, UUDISED

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
24.03.2021

Homme mälestatakse Eestis 72 aasta taguse märtsiküüditamise ohvreid. Pärnus mälestatakse märtsiküüditamises kannatanuid Leinapargis, kus Pärnu linnapea Romek Kosenkranius asetab küüditatute mälestuskivi juurde pärja.

Linnapea sõnul teeb Leinapark selleks suveks, juuniküüditamise 80. aastapäevaks, läbi tuntava värskenduskuuri, mille tulemusena saab pargi keskne osa – mälestuskivi lähiümbrus – esinduslikumaks ja kogu ala silmapaistvama lahenduse. Korrastustööde järel saab Papiniidu kunagise raudteejaama lähistele rajatud pargiala ka paremad võimalused mälestusürituste ja –koosolekute läbiviimiseks.

„Praegu puudub mälestuskivi juures kõvakattega tseremoniaalväljak ning pargis pole kohta, kus saaks istet võtta. Pargi muruala on küll hooldatud, kuid mälestuskivi ümbritsevad puud liialt kõrgeks kasvanud, nad varjavad vaadet kivile ja segavad mälestusürituste korraldamist. Aprillis algavate korrastustöödega tahame need puudused likvideerida,“ räägib Pärnu linnaaednik Anu Nurmesalu.

Pargipuudele tehakse hoolduslõikust ja mälestuskivi lähiümbrusse rajatakse uus haljastus – kivi kõrvale istutakse õitsvaid põõsaid ja püsililli, et lisada muidu üsna roheliste puude taustale värvi juurde. Kuna Leinapark asub kunagise raudteepeatuse asukohas ning küüditamisel oli keskne roll nii raudteel kui rongidel, on mõlemat motiivi rõhutatud ka Leinapargi uues kujunduslahenduses.

Mälestuskivi hakkab ümbritsema ca 500 m2 suurune sillutatud väljak ja jalgtee, mille kujundus sümboliseerib raudteejaama, kuhu tullakse kokku ja kust minnakse lahku. Väljaku katendina kasutatakse kahesugust sillutuskivi - betoonplaate ja täringukivi. Pargiala läbiv jalgtee kaetakse betoonkivist katendiga. Teekate kombineeritakse erinevatest kividest, mis markeerivad maapinnal kunagist raudteed.

Leinaparki paigaldatakse istepingid ning mälestusparki tuleb loomavagunit meenutav infostend, kus on kirjas küüditamise ajalugu. Soovi korral saab ratastel vaguniseina kasutada ka ajutiste näituste pinnana.

Leinapargi uuendustööd toimuvad 10. aprillist 10. juunini.

Pargiala ettevalmistus- ja korrastustööd koos projekteerimisega lähevad maksma ümmarguselt 70 000 eurot. Uuendustööde aluseks on osaühingu Hüüp koostatud Leinapargi kujundusprojekt. Projekt näeb ette ka Leinapargi valgustamist ja skulptuuri, need on plaanis paigaldada siia edaspidi.

Kujundusprojekti koostamisel on kasutatud maastikuarhitektuuri eriala üliõpilaste koostatud ideekavandeid. Nimelt toimus 2019. aasta suvel Pärnus Euroopa maastikuarhitektuuri tudengite aastakohtumise raames erialane seminar, kuhu kaasati ka Pärnumaa ülekohtuselt represseeritute ühenduse „Pärnu Memento“ ja Pärnu linnavalitsuse esindajad. Seminari tulemusena valmisid üliõpilastel Leinapargi ümberkujundamiseks ideekavandid.Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


 

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid