Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Päästeamet
Lääne päästekeskus
Pressiteade
23. aprill 2021


Eile hilisõhtul lõppesid Pärnu Pernova Hariduskeskuses päästetööd, millega neutraliseeriti mereakvaariumi kolimise käigus õhku paiskunud mürk, palütoksiin. 9. aprillil õhku paiskunud bioloogilise mürgi tõttu pöördus Pärnu haiglasse kokku 11 haigusnähtudega töötajat. Lääne päästekeskuse juhi Heiki Soodla sõnul on bioloogilise mürgi neutraliseerimistööd Pernova Hariduskeskuses lõpetatud, kuid hoone avamiseks peab loa andma Terviseamet.

Lääne päästekeskuse juhi sõnul oli tegemist keerulise ja ainulaadse juhtumiga Eestis ning kogu maailmas. „Tegu oli harvaesineva, spetsiifilist taktikat ja erivarustust nõudva ning pika kestusega sündmusega,“ ütles Soodla. Lisaks raskendas asjaolusid tõik, et Eestil puudub antud aine diagnoosimise võimekus. „Palütoksiini näol on tegemist toksilisuselt maailmas teisel kohal asetseva looduslikku päritolu mürgiga, mille 1 gramm on võimeline tapma 80 inimest. Seetõttu oli Päästeameti olulisim eesmärk bioloogilise saaste puhastamine kiirelt ja efektiivselt, et pidurada olukorra eskaleerumist,“ ütles Soodla ning lisas, et taoliste mürgistusjuhtumite kordumine Eestis on täiesti võimalik. „Eestis puudub ülevaade mereakvaariumite arvukusest. Teada on, et kolmekümnest korallist kaheksa, võib sisaldada mürgitoksiini sisaldavaid mereloomi ning Eestis ei ole mürgi laboratoorne diagnoosimine võimalik,“ ütles Soodla.

Ligi kaks nädalat väldanud tööde käigus toodi saastunud keskkonnast välja akvaariumis olnud mürktoksiiniga reostunud koralli kivid, mis transporditi Paikre jäätmejaama. Hoonest toodi välja ning puhastati eksponaadid, topised, elektroonika, raamatud ja muud esemed, mis ei talu hoone mürgist puhastamisel kasutatavat ainet. Tööde lõppfaasis teostas hoone puhastamise eraettevõte AirPower OÜ. Pernova Hariduskeskuse mürgistuse lokaliseerimistöödel osales kokku 69 inimest. Keemiasukeldumisel osalesid vahetuste kaupa 37 inimest, kokku ligi 400 tundi. Töid teostasid Päästeameti erikeemiagrupp (CBRN), kolm vabatahtlikku päästekomandot (Halinga, Taali ja Sindi) ning kutselised päästjad Vändra, Pärnu ja Pärnu-Jaagupi komandodest. Lisaks tegelesid esemete välja toomisega ka Pernova oma töötajad ning taustajõuks olid kaasatud erinevad partnerid - Tervex loomakliinik, Tallinna loomaaed, Tal Tech, TÜ Eesti Mereinstituut, Tartu Ülikooli kliinikum, Pärnu Haigla, Terviseamet, Keskkonnaamet, EKAI, Austraalia Poison Hotline, Air Power OÜ, University of Napoli Federirico II, Saksamaa Föderaalne Riskihindmaise Instituut.

Pärnu linnapea Romek Kosenkranius tutvus neljapäeva õhtul tehtud töödega. „Kogu maja on desinfitseeritud ja maja sees olnud esemed puhastatud. Nüüd on vaja majas teha veel suurpuhastus ja oodata Terviseameti luba maja avamiseks. Neljapäeva õhtuse seisuga oli saastunud akvaarium, korallid ja mürkainega otseselt kokku puutunud esemed toimetatud Paikre jäätmejaama, kus need viiakse ohtlike jäätmete utiliseerimisse,“ ütles linnapea Romek Kosenkranius. „Tunnustan Päästeameti ja erinevate osapoolte koostööd selle õnnetusjuhtumi lahendamisel,“ lisas linnapea.

Päästeamet tänab Pernova Hariduskeskuse direktorit Kaire Mertsinit ja töötajaskonda, kelle otsustaval tegutsemisel suudeti suurem kahju ära hoida ning kes toetasid kogu saasteärastusprotsessi.


Maris Moorits
kommunikatsiooniosakond
kommunikatsioonijuht
mob: +372 5304 7223
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

PÄÄSTEAMET
Pikk 20A | 80013 Pärnu
www.rescue.ee
http://www.facebook.com/paasteamet

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Avatud: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200
• linnavalitsus[at]parnu.ee
• Kõik kontaktid

• Nädala eelinfo
• Linnavalitsuse istungid

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus
Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid