Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

rukkilillReedel, 23. veebruaril linnavalitsuses ja osavallakeskustes tööaeg 8–12
Head vabariigi aastapäeva!
Vaata ka: aastapäeva tähistamine Pärnus

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
02.11.2021


Pärnu lasteaed Tralli hooviala on enam kui aasta kestnud renoveerimistööde järel saanud värske ilme ja välitegevusteks väga head nüüdisaegsed tingimused. Uuendatud hooviala avab lasteaed homme, 3. novembril kell 11. See päev on ühtlasi ka Tralli lasteaia sünnipäev.

Lasteaed Tralli direktor Külli Tiismaa ütles, et vajadus remondi järele oli lasteaia õuel juba pikka aega, sest vanad mänguväljakud olid lastele ohtlikuks muutunud, kõnniteed lagunenud ning piirdeaed kohati varisemisohtlik. „Ei olnud mõtet paigaldada uusi atraktsioone, kui maa-alune kommunikatsioon oli amortiseerunud ja igal kevadel-sügisel uputas. Üks isa ütles kord tabavalt, et laps on koju tulles nagu Erna retkelt naasnud. Seetõttu võib ette kujutada meie elevust, kui 2018 alustati hooviala renoveerimisprojekti koostamist,“ rääkis Tiismaa.

Renoveerimisprojekti koostas osaühing Kivisilla ning protsessi kaasati lapsed, õpetajad ja lapsevanemadki.

„Lasteaia legendist tulenevalt oli meie soov teha midagi looduslähedast, sest Sookoll ja Soohaldjas on siinmail väga sagedased tegelased ning lasteaed on liitunud Rohelise Kooli programmiga. Kuna meie hoone on miljööväärtuslik, siis kompleksi terviku säilimise huvides pidi renoveeritav õueala sarnanema esialgsega. Samas pidi kõik vastama tänapäeva nõuetele ja olema lastele igati turvaline. Projekt valmis märtsis 2019 ja pool aastat hiljem tuli info, et õuela renoveerimine läheb lahti,“ meenutas Tiismaa.

Renoveerimistööd võeti ette mitmes etapis. Esmalt paigaldati avarasse aeda täiesti uus välisvalgustus. Uue valgustuse monteeris osaühing Merkvik, tööd lõppesid mullu novembris. Seejärel alustas aktsiaselts Remet lasteaia territooriumi ümbritseva betoonpiirde ja väravate taastamist – need tööd jõudsid lõpule tänavu aprillis.

Samal ajal renoveeriti õuealal sadevee- ja kanalisatsioonitorustikku, lisaks rajati sinna muruplatside kastmiseks vajalik kastmisveetorustik, mis lasteaial varem puudus. Need kommunikatsioonid paigaldas Tralli hoovile osaühing Santeks Masinad. Viimane etapp startis Tralli hoovil tänavu suvel, kui osaühing Lars Laj Eesti võttis ette kõik ülejäänud tööd ning lisaks projektis ettenähtule rajas Pärnu Jalgpalliklubi oktoobris Tralli mudilastele kunstmurukattega jalgpalliväljaku.

Tralli lasteaia õueala renoveerimine läks maksma pea 1,2 miljonit eurot. Kogu raha selleks tuli Pärnu linna eelarvest.

„Suur aitäh Pärnu linnavalitsusele, kes otsustas nii kulukat projekti rahastada, samuti oleme tänulikud ehitajale, kellega meil on olnud suurepärane koostöö ja kellelt saadi mitmeid häid ettepanekuid. Täname ka kõiki oma vanemaidki, kes on nurisemata selle pika ja keerulise aja vastu pidanud. Ja juhina olen väga-väga tänulik oma õpetajatele, kes otsisid-leidsid võimalusi, kuidas lastega kõigele vaatamata iga ilmaga õues käia ja samal ajal tagada laste turvalisus. See ei olnud lihtne. Kõik piirkonna kergteed ja väljakud sai ülesotsitud ja ära kasutatud. Püüame nüüd harjuda meile osaks saanud luksusega ja saame ilma irooniata öelda, et meil on väga eriline lasteaed,“ märkis Tiismaa.

Homme on see päev, kui Tralli lasteaia õu on üle tüki aja taas tervenisti laste päralt.

Vastvalminud hooviala on kaasaegne, värviline ja pakub elevust pikaks ajaks, sest lapsed on rohkem kui kolm kuud pidanud õuealal toimuvat eemalt vaatama. „Meil on mitu kelgumäge, kaks staadionit, korralik välisvalgustus, kunstmuruga jalgpalliplats, katusealused, liiklusrada, kummikattega rattarajad sõimedele ja erinevaid atraktsioone ronimiseks-mängimiseks. Täies ilus näeme hoovi siiski suvel, kui külvatud muru rohetama hakkab ja istutatud hekid lehte lähevad. Loodame lapsevanemate ja kogukonna abile, et meie kallis õueala võimalikult hästi hoitud saaks,“ lausus Tiismaa.

1978. aasta 3. novembril Pärnu Kolhooside Ehituskontori (KEK) Lastepäevakodu Trall nime all avatud lasteasutus on tänini üks Eesti omanäolisema arhitektuuriga lasteaedu. Unikaalse Kuldse Kodu kompleksi juurde kuuluv, modernistliku nõukogude arhitektuuri silmapaistvaks näiteks peetud Tralli lasteaed ehitati individuaalprojekti järgi. Lasteaiahoone arhitekt on Toomas Rein, sisekujundaja Helle Gans ning õueala kujundas Sirje Lapin.


Fotode autor Kristi Pihlak
Tralli lasteiaia renoveeritud õuealaTralli lasteiaia renoveeritud õueala
Tralli lasteiaia renoveeritud õueala

Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


Veebilehel kasutatakse küpsiseid