Jäta menüü vahele
Facebook Logo

• Linnavalitsus, osavallakeskused ja hoolekandekontorid on taas külastusteks avatud
 
Ametiruumidesse kohale tulles peab järgima terviseameti nõudeid ehk kanda tuleb maski. Kui asutusse tulijal ei ole maski kaasas, saab ta selle kohapealt. Loe lähemalt...

COVID-19 piirangud, vaktsineerimine 
 Vaktsineeri end koroona vastu! Vaata vaktsineeri.ee või helista 1247
• COVID piirangud ja nõuded


Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
12.11.2021


Tuleval nädalal saabuvad Pärnu südalinna Keskväljakule ja Iseseisvuse väljakule linna tänavused jõulupuud.

Esimesena jõuab pärale Keskväljaku jõulupuu. 16 meetrit kõrge hõbekuuse kasvukoht on Pärnu naaberomavalitsuses Tori vallas, Tammiste külas Mooniaia teel. Pererahvas, kelle kinnistul kuusepuu asub, loobub kuusekaunitarist praktilisel põhjusel – kuusk on aastatega visanud nii palju pikkust, et selle latv ja ülemised oksad tükivad juba lähedalasuvatesse elektriliinidesse.

Koheva võraga hõbekuuse täpset vanust ei oska kuuse linnale kinkinud pere öelda, sest kui nad kuus aastat tagasi Mooniaia teele kolisid, oli puu seal juba olemas. Pererahval seostub hõbekuusega palju ilusaid isiklikke mälestusi, nende lapsed on selle all palju mänginud, mistõttu on kuuse valimine Pärnu linna jõulupuuks, tähendusrikkale puule igati vääriline lõppvaatus. Kuusk toimetatakse Tammistest Pärnusse teatri ette 17. novembril.

Iseseisvuse väljakule väljavalitud kahar hõbekuusk saab paika 18. novembril. Tema teekond algab Pärnust Rohu tänavalt. Pikkust on sel puul 13 meetri jagu. „Rohu tänava hõbekuusk on meil mitu aastat ootenimekirjas olnud. Ka see puu on oma kasvukoha jaoks liialt suureks sirgunud ning on oodanud oma aega, et saada kodulinna jõulupuuks,“ rääkis Pärnu linnaaednik Anu Nurmesalu.

Mõlemad kuused toob, paigaldab ja utiliseerib osaühing Meiers.

Ehitud kuusepuude kõrval kaunistavad saabuvatel pühadel Pärnu linnaruumi veel teisedki dekoratsioonid. Nende hulgas on lemmikuid varasematest pühadest kui uusi ornamente. Ehtimisele lähevad pargid, suuremad liiklussooned ja enamkäidavamad tänavad, väljakud, mitmed purskkaevud, ringristmike liiklussaared, alleed, olulisemate hoonete (teater, muuseum, raekoda) esised jms.

Kui hõbekuuskedele kinnitatakse samad ehted, mis mullugi - Keskväljakule elektrisinist tooni ja Iseseisvuse väljakule puna-valge-kuldse kombinatsioonis -, siis paljudes teistes kohtades mängib linnaaednik varasema lahenduse ümber. Näiteks Munamäe mänguväljaku postide küljes olnud valguskarud kolivad seekord Mai koerteväljakule, Hirve mänguväljakule ja Paju parki (kui see on tehniliselt võimalik) ning Munamäele tulevad postide otsa hoopiski valgusinglid ja tilkuvad valgustorud.

„Mujalgi saab olemasolevaid kaunistusi kasutades luua eelmistest pühadest erinevaid lahendusi, kui sättida lihtsalt ehted teise asukohta või tekitada neid omavahel miksides uusi installatsioone. Või siis tuua jõuluilu paikadesse, kus seda varem pole üldse olnud,“ avaldas Nurmesalu.

Kelmikaid dekoratsioone ja pilkupüüdvaid valguslahendusi tulebki tänavu üsna mitmesse uude paika. Näiteks on linnaaednikul soov paigaldada Rannaparki elevandipere juurde valgusketid. Parki diagonaalis läbiva kõnnitee kohal meeleolu loovad valgusketid juba ripuvad, ja kui see tehniliselt võimalikuks osutub, tuleb tulesära ka roheliste vantide külge.

Läinud talvel Pika-Vee tänava ristmikul lillepüramiididele ehitatud, ja palju elevust tekitanud päkapikkudele lisanduvad punamütslaste seltskonnad Vaasa parki, Tammsaare-Karja ristmikule ja Keskväljakule. Lastepargi purskkaevul võtavad saabuvatel jõuludelgi koha sisse jääkaruema koos pojaga ja neli valguspüramiidi ning veesilma kohale puu otsa kolib pühadeperioodiks viieliikmeline öökullipere.

Iseseisvuse väljakut hakkavad lisaks tilkuvatele valguspurikatele ja punastele mummudele ilmestama kaks põhjapõtradega saani. Tilkuva-efektiga valgustorusid tuleb nendeks jõuludeks Pärnusse üsna arvukalt juurde. Neid pannakse ka säärastesse kohtadesse, kus varem pole üldse jõuluehteid olnud.

Rüütli tänavale toovad pühadehõngu traditsioonilised kuusevanikud ja postidekoratsioonid ning siin-seal linnaruumis näeb tuttavaid helendavate lumehelbekestega puitkuusekesi. Kuninga kooli esisel püüab taas tähelepanu värviline valguskuusk ning kui maapind tõstuki raskust kannab, saab seal tilkuvad valgustorud külge üks suur tammepuu.

Haljas jõulukuusk tuleb Ülejõe kooli ette ning jõulusära jagub ka Noorte väljakule, Koidula muuseumi aeda, Raekülla – päris igasse Pärnu linnaosasse ja osavalda.

Jõuludekoratsioonide ja -tulede paigaldamine üle terve Pärnu algas juba mõni nädal tagasi ning dekoreerimine jätkub veel nädalaid.

Pärnu keskuslinna jõulupuude transpordile, paigalduse ja utiliseerimisele ning jõulukaunistustele (ühes hoolduse, paigalduse, demonteerimise ja uute ehete soetamisega) kulub tänavu ümmarguselt 40 000 eurot.
Jõulukaunistused paigaldab osaühing Leonhard Weiss.
Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
anu.villmann[at]parnu.ee


Mis on Pärnu aasta tegu 2021? Tee ettepanek!

Koroonaviiruse levikuga seotud teated

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
444 8200
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Nädala eelinfo
Istungite päevakorrad ja ülevaated

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus

Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid