Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
31.12.2021


Eile õhtul selgusid Pärnu linna kultuuripreemiate tänavused laureaadid. Linn andis traditsiooniliselt välja kaks tunnustust: korraldajapreemia, mille pälvis mittetulundusühing Pihlakse Pärnu kirjandusfestivali korraldamise eest, ning loomingupreemia, mille sai Endla teatri näitleja Sten Karpov.

Mõlema preemia rahaline väärtus on 2000 eurot. Loomingupreemiale laekus neli ja korraldajapreemiale 11 avaldust.

Korraldajapreemia pälvinud MTÜ Pihlakse eestvedamisel toimus tänavu suvel Koidula muuseumi aias Pärnu esimene kirjandusfestival. Festival sündis ajendatuna soovist uskuda, et suvepealinnal on potentsiaali ka kirjanduslinnana ja siin on, kellele ja kellega teha päris kirjandusüritust.

Erilise vaimse atmosfääriga kultuurisündmus, kus väärtustati eesti keelt, kirjanikke ja kirjandust ning Pärnut kirjanduslinnana, pakkus Koidula muuseumis ja muuseumi õuealal rikkalikku kava: üles astusid Kristiina Ehin, Ly Seppel, Juhani Püttsepp, Martin Algus, Reeli Reinaus, Elo Viiding, Leelo Tungal, Maarja Kangro ja hulk Pärnu autoreid.

Eesti muusika- ja teatriakadeemia lavakunstikooli tudengid esitasid Ilmar Laabani luule ainelise kava, samuti peeti ära Koidula üleriigilise etluskonkursi finaalvõistlus. Muusikaliselt sisustasid päeva Jaagup Kreem, Tiit Kikas ja Taavi Langi, kes esitasid Juhan Viidingu laule ning Lauri Saatpalu ja Dagö. Vaimsust täis päeva lõpetas Ööülikooli avalik salvestus, kus kõneles Rein Veidemann.

Vaatamata vahetult enne festivali kehtestatud erinõuetele külastas sündmust pea pooltuhat kirjandushuvilist kogu riigist. Kirjandusfestivali korraldustiimi olid kaasatud ka Pärnu Koidula muuseum, Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasium, Pärnu keskraamatukogu ja Pärnu kirjanikud.

Loomingupreemia laureaadi Endla teatri näitleja Sten Karpovi aktiivne ja omanäoline loominguline tegevus on oluliselt rikastanud Eesti kultuurielu.

Aastatel 2007–2014 Pärnu Endla teatri, perioodil 2014–2016 Vanemuise teatri ja aastast 2016 taas Endla ridadesse kuuluv Karpov on tänaseks erinevates Endla lavastustes loonud ligemale 40 rolli. Praegu on tal koduteatri mängukavas osatäitmised viies lavastuses.

Eriti mõjuva ja silmapaistva esituse tegi Karpov sel sügisel Endla 110. sünnipäeval esietendunud lavastuses „Ma teenindasin Inglise kuningat“. Lisaks lavatööle on Sten Karpov osalenud paljudes televisiooni- ja filmiproduktsioonides.
Sten Karpovit on varem tunnustatud Kristallkingakese auhinnaga. Aastal 2012 valiti ta Endla publikulemmikuks, aastal 2015 pälvis Karpov Eesti teatriliidu Ants Lauteri nimelise preemia ja mullu koduteatris kolleegipreemia.Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


 

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Avatud: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200
• linnavalitsus[at]parnu.ee
• Kõik kontaktid

• Nädala eelinfo
• Linnavalitsuse istungid

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus
Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid