Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
03.01.2022


Pärnus katsetatakse nutikaid prügikaste, et näha kuidas sisseehitatud prügipressiga kastid avalikus ruumis toimivad ja kas inimesed oskavad neid kasutada.

WasteMate-nimelised nutikad prügikastid olid esmalt väljas Iseseisvuse väljakul jõulukülas, praegu paiknevad need kahel pool Pärnu Keskust - üks Martensi ja teine kontserdimaja poolse sissekäigu juures.

WasteMate prügikastide tööloogika on lihtne: vandaalikindla metallist korpuse sees on jäätmete kogumiseks kas 120- või 240-liitrine standardne ratastel plastikust prügikast, aga lisaks välisele ja sisemisele kastile on prügikasti monteeritud ka press, mis kasti visatud jäätmed kokku pressib. Tänu sellele mahub kasti 5-8 korda rohkem jäätmeid.

Mahuline kokkuhoid annab mitmes mõttes ökonoomse tulemuse: esiteks vähendab see kasti tühjendamissagedust, teiseks aitab kokku hoida jäätmeveokuludelt ja kolmandaks annab panuse CO2 emissiooni vähendamissegi, sest tühjendussõite tuleb harvem teha.

Kõigele lisaks saab nutikate avalikku ruumi mõeldud prügikastide täituvust jälgida CleanCityManager veebiplatvormi kaudu. Platvorm annab eesti keeles märku, kui kast vajab tühjendamist või kui päikesepaneelidel töötava prügikasti aku hakkab tühjaks saama (ilma päikeseta kestab aku 90 päeva) ja tänab inimest, kui too oma tühja kohvitopsi või krõpsupaki kasti viskab. Veebiplatvorm on abiks ka tühjendusmarsruudi planeerimisel ja tühjendusstatistika põhjal saab prügikastide omanik – näiteks omavalitsus või kaubanduskeskus – kavandada jäätmeveoteenuse pakkuja leidmiseks täpsema eelarvega hanke.

Kuna kastid on kinnised – täiteluuk avaneb jalavajutusega – on jäätmekoguja sisemus lindude-loomade ja ilmastikumõjude eest kindlalt kaitstud.

Keila linn oli esimene Eesti omavalitsus, kes 39 WasteMate prügikasti mullu sügisel oma linnaruumis kasutusele võttis. Nüüdseks on sama tootja nutikad prügikastid käigus ka Ülemuste kaubanduskeskuses. Pärnus on praegu proovimisel kaks WasteMate demokasti, ent huvi katsetada oma linna või valla avalikel aladel tarku prügikaste on ilmutanud teisedki Eesti omavalitsused. Mujal Euroopas on targad prügikastid paljudes linnades kasutusel.

Hindamaks WasteMate konteinerite täitumist ja kodanike käitumist testib Pärnu linn koostöös osaühinguga Kleenoil Eesti nutikaid prügikaste vähemalt jaanuari lõpuni.

Pärnu abilinnapea Irina Talviste sõnutsi on Keila kogemused WasteMate prügikastidega positiivsed ja kui ka pärnakad testperioodil nutikate prügikastidega rahule jäävad, siis ehk õnnestub targad jäätmekogujad tulevikus Pärnussegi soetada.

Esmalt on aga vaja, et linnakodanikud leiaksid nutikad prügikastid Pärnu kesklinnast üles ja neid aktiivselt kasutaksid. Vaid nii saab omavalitsus tagasisidet kastide täituvuse ja kasutatavuse kohta.Foto: Kleenoil Eesti OÜ

WasteMate nutikas prügikast


Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


 

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Avatud: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200
• linnavalitsus[at]parnu.ee
• Kõik kontaktid

• Nädala eelinfo
• Linnavalitsuse istungid

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus
Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid