Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
10.01.2022


Pärnu linnavalitsuse sotsiaalosakond jätkab osalemist projektis ISTE ehk „Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli rakendamine kohalikus omavalitsuses“, millega aidatakse ja toetakse vaimse tervise tõttu juhendamist, nõustamist ja abistamist vajavaid Pärnu inimesi.

Projekti sihtrühmaks on psüühilise erivajadusega inimesed, kes on vanuses 16+ ning kellel ei ole diagnoositud põhidiagnoosina dementsust ega alkoholisõltuvust ning kes vajavad iseseisvaks toimetulekuks ja ühiskonnaelus osalemisest tuge.

2022. aastal on Pärnu ISTE projektis veel vabu teenuskohti. Psüühilise erivajadusega inimesed, kel vanust vähemalt 16 aastat, või siis nende lähedased, võiksid abi saamiseks julgelt ühendust võtta Pärnu linnavalitsuse ISTE projekti juhtumikorraldaja Liisa Saksa või siis oma sotsiaaltöötajaga.

Abi saav inimene peab vastama ühele järgmistest tingimustest:
- ta on erihoolekandeteenusel, kuid tema abivajadus on muutunud (nt vajab vähesema toetusega teenust);
- ta ei kasuta veel erihoolekandeteenuseid, kuid võib olla sotsiaalkindlustusameti (SKA) erihoolekandeteenuse järjekorras;
- ta vajab kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja või SKA juhtumikorraldaja hinnangul toimetulekuks ja ühiskonnas osalemiseks või tööturule sisenemiseks toetavaid ja integreeritud teenuseid.

Koos juhtumikorraldajaga selgitatakse välja konkreetse inimese toetusvajadus:
- teiste inimestega suhtlemisel;
- vaimse tervise hoidmisel;
- füüsilise tervise eest hoolitsemisel;
- liikumisel nii kodus kui väljaspool kodu;
- töö ja õppimisega seotud tegevustes;
- vaba aja sisustamisel igapäevaeluga toimetulekul.

Et teenused oleksid psüühilise erivajadusega inimesele võimalikult hästi kättesaadavad, pakutakse neid inimesele tema kodukohas.

Inimesekeskset, konkreetse inimese vajadustele ja eripärale vastava teenusmudelit, kus abi andmist korraldab kohalik omavalitsus, katsetati Eestis esmakordselt 2017. aastal.

Aasta-aastalt on uut teenusmudelit praktiseerivate omavalitsuste arv kasvanud. Pärnu osaleb ISTE projektis koostöös sotsiaalkindlustusametiga 2020. aastast. „Oleme kahe projektiaasta jooksul aidanud peamiselt tööealisi psüühiliste erivajadustega inimesi, kuid oleme olnud toeks ka paarile 16-aastasele noorele. ISTE projekti spetsialistid pakuvad erivajadustega inimestele tuge väga erinevates igapäevastes tegevustes, millega neil endal võib olla keeruline toime tulla. Olgu selleks näiteks poes käimine, teiste inimestega suhtlemine või hoolitsemine füüsilise tervise eest. Lisaks pakume vajadusel tuge ka erivajadusega inimese lähedastele,“ selgitab Pärnu linnavalitsuse ISTE projekti juhtumikorraldaja Liisa Saks.

Projekti rahastatakse täielikult Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest. 2022. aastal on Pärnus projekti maksumuseks 243 540 eurot.
Lisainformatsioon:
Liisa Saks
Pärnu linnavalitsuse ISTE projekti juhtumikorraldaja
444 8140; 5887 1197
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Veebilehel kasutatakse küpsiseid