Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Jõõpre kooli välijõusaal

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
12.01.2022


Üle-eestilise liikuma kutsuva koolide võrgustikuga ühines läinud õppeaastal viis Pärnu üldhariduskooli: Audru, Jõõpre, Raeküla, Rääma ja Tammsaare kool.

Nagu esimeste liitujate (kuus põhikooliastmega linna üldhariduskooli) puhul, eraldas Pärnu linnavalitsus ka iga uue võrgustikuga ühinenud kooli eelarvesse 10 000 eurot.

Õpilaste-õpetajate aktiivse liikumise soodustamiseks ja võimaluste loomiseks mõeldud toetusraha kasutavad koolid erinevalt – vastavalt oma vajadustele ja soovidele. Nagu liikuma kutsuva kooli võrgustiku reeglid ette näevad, hindavad koolid esmalt oma liikumisvõimaluste hetkeolukorda, määravad arengusuunad ja koostavad tegevuskava.

2021. aasta alul võrgustikuga ühinenud Audru koolis saavad õpilased kasutada väli- ja sisejõusaali, mängida kettagolfi, lauatennist, ronida sisemägirajal ning harjutada osavust ja tasakaalu lühikesel seiklusrajal. Mitmed nendest võimalustest olid enne võrgustikuga liitumist juba olemas, kuid sisemägirada ja lühike madalseiklusrada saadi linna toel.

Kuna liikuma kutsuva kooli programmi oluliseks osaks on ka koolitused, nii õpilastele kui õpetajatele, mille läbinud saavad kaasa teadmised, oskused ja materjalid, mis on abiks mängu- ja tantsuvahetundide sisustamisel, on Audru koolipere koolitustel omandatut igapäevakoolielus rakendanud. Mängujuhtidest õpilased on vahetundides aktiivsed tegutsejad ja näitavad enda õpitud oskusi teistelegi. Osaleda saab ka tantsu vahetundides.

Värskes õhus õppimist ja liikumist on Audru koolis alati palju olnud, nüüd aga muidugi veel rohkem. „Selleks, et teada saada meie tänast seisu, et teaksime kuhu edasi püüelda, on meile abiks Tartu ülikooli liikumislabor. Oleme hindamas õpilaste liikumisaktiivsust, koolihoovi võimalusi ning selle kaardistamist. Valmimas on sisehoovi projekt, et tuua õpilased õue õppima ja vahetundi veetma ning aktiivselt liikuma,“ ütleb Audru kooli direktor Peep Eenraid.

Jõõpre kool soetas linna toetusraha eest välijõusaali ning sise- ja välisronimisseina. Õpilastele mõeldud mängujuhi koolitus on plaanis ette võtta kevadel, kuid egas aktiivsed vahetunnid seepärast pidamata jää – neid veavad praegu tragid õpilasesinduse liikmed.

Kevadel tuleb kooli õuealale pinksilaud ning planeerimisel on liikluslinnak. Et teha tavapärastele suusatundidele lisaks suusapäevi Jõulumäel ja Valgerannas, tellis kool õpilastele juurde uusi suuski. Jõõpre kooli õpilased saavad aasta läbi kasutada spordiväljakuid ja võimlat, palle ja erinevaid sportimisvahendeid. Koolis on suusa- ja uisubaas (30 paari suuski ja 30 paari uiske, uisutada saab kooli tiigil, ka pärast tunde.) Tundmaks pargis olevaid puu- ja põõsaliike, on rajamisel märgistatud õpperada.

Rääma koolis aitavad füüsilist liikumist ja aktiivseid vahetunde edendada ja eest vedada 25 koolitatud mängujuhti. Igas klassis on liikumistähestikud ning kui olukord sunnib koolipere distantsõppele, ei jäeta liikumist unarusse – siis läheb käiku kalendersüsteem, kus iga päev avaneb uus aken, mille all peidus vahva liikumisharjutus. 

Kuna käimasoleval õppeaastal paikneb Rääma kool remondi tõttu üle linna laiali, on ühest kohast teise käimist nii õpetajatel kui õpilastele nagunii rohkem ning samme muudkui koguneb. Linna eraldatud toetusraha plaanib kool kasutada madalseiklusraja jaoks. See tuleb Rääma kooli õuele siis, kui õppehooned saavad remonditud.

Ka Raeküla kooli õpilasi ootab sel kevadel ees mängujuhtide koolitus, kus saab näpunäiteid ja juhiseid mänguvahetundide korraldamiseks ja vaba aja sisustamiseks koolis. Sportlikkus on Raeküla koolis alati au sees olnud: õpilased kasutavad kehalise kasvatuse tundides Reiu-Raeküla spordiradu, kus sügisel-kevadel käiakse jooksmas ja talvel suusatamas.

Soetamisel on erinevad spordi- ja vabaaja veetmise vahendid, mida õpilased saavad vahetundides kasutada. Linnavalitsuse toel ostetud liikumisrajal saavad õpilased värskes õhus lustida nii vahetundides kui pärast kooli.
Lisaks tavapärastele spordiüritustele on plaanis korraldada rohkem aktiivseid vahetunde tantsu-, mängu- ja spordivahetundide näol ning märgata ja tunnustada jalgsi või jalgrattaga kooli tulemist.

Õuesõpe, aktiivsed aine- ja vahetunnid, algklasside hommikused joogaharjutused, suusatunnid, looduses käimised ja erinevad koolispordiüritused on vaid mõned näited Tammsaare kooli liikumisega seotud ettevõtmistest. Koolitatud on 28 mängujuhist õpilast, kes korraldavad koolikaaslastele mängulisi vahetunde. Sisukaks ja mitmekülgseks tegevuseks on kooli territooriumil palju võimalusi: õuealal ootab treenijaid uus kompaktne ja funktsionaalne varbseina, lõuatõmbekangi, rööbaspuude ja kõhulihaste pingiga välijõusaal, mis sobib nii kõige väiksematele kasutajatele kui ka tippsportlastele.

Koolihoovist leiab ka tasakaaluraja ehk slackline’i, majas sees on õhuhoki- ja lauajalgpallilaud, mis on leidnud õpilaste seas väga laialdast kasutamist. On soetatud kettagolfikorvid ja -kettad, õues kasutamiseks mõeldud lauatennise reketid ja pallid. Lisaks on kool muretsenud erinevaid spordivahendeid kehalise kasvatuse tundide veel aktiivsemaks ja huvitavamaks läbiviimiseks, seda nii õues kui sees.

Liikumise populariseerimist silmas pidades on mõeldud ka teistele õppeainetele. Nagu näiteks muusikaõpetus, mille tarbeks osteti uued torukujulised rütmipillid, et õpilases saaksid tunnis liikuda. Oma panuse andis koolipere liikumisharrastuse edendamisse ka kooli hoolekogu, kes soetades Tammsaare koolile 70 paari uiske ja aitas välja ehitada uisuväljaku kastmissüsteemi.

Liikuma kutsuv kool on koosloomel põhinev võrgustik, mille eestvedajaks on Tartu ülikooli (TÜ) spordi- ja füsioteraapia instituudis tegutsev Tartu ülikooli liikumislabor, kus osalevad lisaks TÜ ühiskonnateaduste instituut, hariduseksperdid ja paljud teised partnerid.

Pärnu munitsipaalkoolidest on programmiga ühinenud Rääma, Raeküla, Kuninga, Vanalinna, Ülejõe, Paikuse, Jõõpre, Audru, Mai, Tõstamaa ja Tammsaare kool ning peagi on liitumas ka Lindi lasteaed-algkool.


Raeküla kooli liikumisrada
Raeküla kooli liikumisrada

Tammsaare kooli välijõusaal
Tammsaare kooli välijõusaal


Jõõpre kooli ronimissein
Jõõpre kooli ronimisseinAnu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


 

Pärnu linnavalitsus

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Avatud: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200
• linnavalitsus[at]parnu.ee
• Kõik kontaktid

• Nädala eelinfo
• Linnavalitsuse istungid

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus
Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid