Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

rukkilillReedel, 23. veebruaril linnavalitsuses ja osavallakeskustes tööaeg 8–12
Head vabariigi aastapäeva!
Vaata ka: aastapäeva tähistamine Pärnus

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
20.01.2022


Pärnu linnavalitsus võõrandas avalikul enampakkumisel Rüütli 23 ja 25 hooned. Nendes Mohri majana tuntud hoonetes paiknes pikka aega Pärnu linnavalitsuse haridus- ja kultuuriosakond. Pärast linnavalitsuse kolimist Suur-Sepa tänavale, on linn Rüütli 23 ja 25 pindu välja rentinud.

Koos Rüütli 23 ja Rüütli 25 hoonetega võõrandas linn ka nende taga sisehoovis asuva garaaž-lao aadressiga Rüütli 23/1.  Kompleksi ostis enampakkumisel parima pakkumise (601 800 eurot) teinud Apeki Arenduse OÜ. Uuel omanikul on plaanis ehitised korda teha ja jätkata seal üüritegevusega.

Mohri majal on põnev ajalugu. Rüütli 23 valmis 1681. aastal Pärnu raehärra ja kaupmehe Christoph Heinrich Mohri elamuks. See oli üks esimesi maju Pärnus, mis rajati fassaadiga vastu tänavat ja vastu toonast turuplatsi ehk praegust Lasteparki. Hoone esimesel korrusel olid äriruumid, teisel korrusel eluruumid.

Elu- ja ärihoonega üheaegselt ehitati samale krundile ka ait (täna Rüütli 21 asuv Mohri ait). 1700. aastal olevat Rootsi kuninga Karl XII hobune kaotanud raua, kui kuningas ratsutas läbi Rüütli tänava. Pärast kuninga lahkumist Narva alla Peeter I vastu lahingut andma, kinnitati raud Rüütli 23 räästa alla märgiks, et Karl XII on Pärnut külastanud. Turistidele näidatakse seda rauda praegugi, kuid ei julge kinnitada, et tegemist on tõepoolest autentse Karl XII hobuse kabjarauaga.

19. sajandi esimesel poolel kujundati Rüütli 23 hoone klassitsistlikuks: teise korruse ruudukujulised aknad raiuti suuremaks ülespoole, põhikorruse aknad aga allapoole ristkülikuteks. Lisati ka kolmnurkfrontoon, kuhu paigutati algselt portaalilt kaksikvapp. Fassaad kaunistati Pärnule iseloomulike detailidega.

1887. aastal kolis majja, mis siis kuulus juba Jacob Jacke kaubakontorile, Pärnu postkontor ja telegraafijaam. Telegraafijaama laiendamiseks ehitati majale juurde Nikolai tänava poolne osa, mis praegu kannabki numbrit 25.
1923-1965 paiknes hoonetes telefoni keskjaam. Sealt edasi kuni tänaseni on Rüütli 23 ja 25 olnud peamiselt kasutusel kontoripinnana.

2007. aastal avati Rüütli 23 maja ees Johann Voldemar Jannseni skulptuur.

Mohri kompleksi kuuluva Rüütli 21 ehk ajaloolise aidahoone ühes juurdeehitusega müüs linn 2018. aastal osaühingule Mohri Ait. Vastavalt linnaga sõlmitud lepingule, peab ait olema korrastatud 2023. aastaks.

Pärnu abilinnapea Irina Talviste avaldas lootust, et Rüütli 23 ja 25 omanikuvahetus toob Pärnu vanalinna uut elu ja et sealsed ettevõtjad panustavad ühiselt linna arengusse. „Linnakodanikud on aastaid tundnud muret Rüütli tänava hääbumise pärast. Loodame, et Mohri aida ja äsja müüdud Rüütli 23 ja 25 hoonetega tekib meil uue inspireeriva sünergiaga kesklinna süda, mis toob nii pärnakad kui linna külalised taas enam Pärnu kesklinna ja eriti just Rüütli tänavale,“ märkis Talviste.Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


Veebilehel kasutatakse küpsiseid