Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

rukkilillReedel, 23. veebruaril linnavalitsuses ja osavallakeskustes tööaeg 8–12
Head vabariigi aastapäeva!
Vaata ka: aastapäeva tähistamine Pärnus

Pressiteated, uudised

04.03.2022

Eesti Vabariigi sünnipäeva hommik rabas kogu maailma mureliku teatega: Venemaa president on otsustanud alustanud täiemahulist konventsionaalset sõda iseseisva ja demokraatliku Ukraina riigi vastu. Venemaa diktaator ei varjanud maailmale oma sõjalise agressiooni eesmärki – hävitada üks Euroopa riikidest ja kehtestada Venemaa juhile sobiv režiim.

Au Ukraina rahvale, kes ei ole paindunud agressori ees ja võitleb oma riigi ning kogu Euroopa vabaduse eest! Sõda Ukrainas on toonud kaasa sõjakoledusi, tuhandeid inimohvreid, juba üle miljoni inimese on lahkunud sõja eest oma kodumaalt Euroopasse. Ka Eesti piiri on ületanud nädalaga üle paari tuhande Ukrainast põgenenud inimese, peamised naised ja lapsed. Nende siht on olnud tänaseni jõuda oma sugulaste ja tuttavate juurde Eestis või Põhjamaades.

Arvestades põgenike arvu jätkuvat kasvu, alustas Pärnu linn eelmisest nädalast tegevusi põgenike abistamiseks, sealjuures alustas püsivalt tööd linna kriisijuhtimise staap. Läinud nädala reedel käivitasime koostöös Punase Risti ja vabatahtlikega abi ning annetuste kogumine Ukrainale ja siia saabuvatele põgenikele. Andsime Punase Risti kasutusse ruumid Tallinna mnt 2, kuhu saab tuua asju ja annetusi ning kust need asjad suunatakse abivajajateni.

Eestimaalased on olnud uskumatult helded ja igasugust vajalikku abi on juba saadud eraisikutelt ning ettevõtetelt. Oma abi on pakutud ka majutuse osas, kokkuleppeliselt tegeleb abi vahendamisega Ukraina põgenikele MTÜ Pagulasabi (www.pagulasabi.ee/paku-abi).

Kuna MTÜ on üle koormatud on Pärnu linn avanud oma abiliini +372 444 8188. Samuti on sisse seatud ajutine koordinatsioonikeskus, kuhu Pärnusse jäävad põgenikud saavad pöörduda, helistades eelnevalt eelpool toodud numbrile.

Oleme ümber korraldanud sotsiaalosakonna töö, et olla valmis pakkuma sotsiaalabi Pärnu linna territooriumil viibivatele ukrainlastele, kes elatusvahendite kaotuse või puudumise tõttu on sotsiaalselt abitus olukorras. Linnavalitsusel on hetkel kasutada linnakassa reservfondi vahendid, oma toetust on lubanud eraldada riik ja EL ning vajadusel olen valmis volikogult paluma suurendada reservfondi mahtu.

Hetkel on paljud teemad veel täpsustamisel, kuid koostöös sotsiaalministeeriumiga avatakse Pärnu linnas järgmisel nädalal majutusasutus kus pakutakse peavarju kuni 1 kuu, meditsiinilist ja sotsiaalset abi ning toitlustamist põgenikele. Linnal endal on hetkel 4 partnerit, kus saab lühiajalist peavarju pakkuda kuni 230 inimesele. Kuid sellest võib kriisi süvenedes väheks jääda ja seetõttu planeerib ning valmistab linn ette veel vähemalt kolme suuremat keskust, massilise sisserände korral saaks põgenikke ajutiselt majutada. Hetkel on enamus Pärnusse saabujad leidnud peavarju oma sugulaste või tuttavate juures, hostelites, paljud siin töötavad ukrainlased on toonud oma pered järgi.

Põgenikel Eestis eluga toimetulekuks teeme koostööd Töötukassaga neile töökohtade vahendamiseks, töö leidmiseks ja õppeks. Samuti toetab Töötukassa ettevõtjaid tööjõu leidmisel. Meil on tekkinud hea koostöö kohaliku Ukraina kultuuriseltsiga, sealsed inimesed on valmis aitama tõlkimisega ja kaasmaalaste aitamisel asjaajamise ning sisseelamisega meie ühiskonda.

Põgenikest paljud on lapsed, seetõttu lõime Pärnus esialgu 100 uut koolikohta ja 15 lasteaia kohta. Otsime ukraina keelt oskavaid õpetajaid, et Ukraina lapsed, kelle koolitee sõda katkestas, saaks õppimist siin emakeeles jätkata. Samuti on osad huvikoolid pakkunud abi laste huvitegevuse korraldamiseks.

Tänan südamest kõiki pärnakaid ja ettevõtteid, kes on juba toetanud Ukrainat ja tema kodanikke või plaanivad seda teha. Au Ukrainale!Romek Kosenkranius
Pärnu linnapea

Veebilehel kasutatakse küpsiseid