Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
14.03.2022


Osaühingul Karuskose valmis Pärnu linnavalitsuse tellimusel uuring, mis vaatleb, kuidas Pärnu linna, Pärnumaa, Soomaa ja Matsalu rahvusparkide turismiettevõtjad mõistavad kestliku turismi põhimõtteid ning järgivad neid oma töös ning toodete ja teenuste arendamisel.

Ankeetküsitluses ja intervjuudes osales ühtekokku 105 neis piirkondades tegutsevat majutus-, toitlustus- ja vaba aja ettevõtet.

Turismisektoris mõistetakse kestlikkust külastusest tulenevate positiivsete mõjude suurendamise ja negatiivsete mõjude vähendamisena. See tähendab, et jätkusuutlik ehk säästev või ka kestlik turism pole omaette turismiliik, vaid kõigi turismiliikide, laiemalt kogu turismisektori parendamine vastavalt säästva arengu põhimõtetele.

Valminud uuring annab laiapõhjalise ülevaate, millised jätkusuutliku turismi indikaatorid on Pärnu linnas ja maakonnas ning kahes suures rahvuspargis esiplaanil ning millised vajaksid veel arendamist; mis on siinsed kitsaskohad ja väljakutsed, mis kestlikku turismi pärsivad, ning mis oleksid need võimalused, mis selle arengut soodustaksid.

Näiteks tuli uuringust välja, et Pärnu turismipiirkonnas on kestliku turismi arendamine veel üsna varajases etapis. Uuringus osalenud ettevõtetest suur osa on küll huvitatud kestlikkuse põhimõtete rakendamisest (alates vee ja energia säästmisest ning kohaliku mahetoidu kasutamisest kuni lõpetades keskkonnasõbraliku jäätmekäitlusega), ent praegu on see huvi hindade tõusu ja koroonapandeemia tõttu pärsitud. Samas saab uuringu koostajate sõnul väita, et siinsete majutuse, toitlustuse kui ka vaba aja tegevusi pakkuvate ettevõtete seas on neidki, kes juba rakendavad oma jätkusuutlikkuse põhimõtteid ning kes on ka tõusnud selle valdkonna eestvedajateks.

Ettevõtjate hinnangul peaks tõelise kestlikkuse saavutamiseks terve turismisektor ning ka muude valdkondade toetavad tegevused kandma samu kestlikkuse väärtusi ja põhimõtteid.

Riigilt ootavad ettevõtjad panust seadusandliku ja majandusliku raamistiku loomisel, milles säästva turismi tegevused oleksid mõistlike kuludega lihtsasti teostatavad. Kohalik omavalitsus peaks kandma piirkondliku turismi edendaja rolli ja aitama ettevõtjaid igapäevaselt kestlike lahenduste rakendamisel.

Turismi katusorganisatsioonidelt soovitakse oma liikmete seas kestlike väärtuste juurutamist. Oluliseks peetakse ka, et säästvate lahendustega tegelemine poleks ettevõttele kasulik pelgalt mainekujunduslikult, vaid oleks selle kõrval ka majanduslikult tasuv, ning et kestliku turismi antav tulu ei jaguneks paari ettevõtja vahel, vaid tooks kasu tervele piir- ja kogukonnale.

Uuringu “Pärnu linna, Pärnumaa, Soomaa ja Matsalu rahvusparkide kestliku turismi ülevaade” tellis Pärnu linnavalitsus ning see valmis Aivar Ruukeli (OÜ Karuskose), Marika Kose (PhD, Eesti Maaülikool) ja Tarmo Pilvingu (PhD, Eesti Maaülikool) ühistööna.

Andmeid koguti möödunud aasta novembrist kuni käesoleva aasta veebruarini. Kogutud andmed on heaks alusmaterjaliks regioonis jätkusuutliku turismi edendamisel, vastava arengustrateegia koostamisel ja ettevõtjate koolitamisel.

Uuring viidi läbi Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuse Euroopa Regionaalarengu Fondi vahenditest rahastatud koostööprojekti „Visit Pärnu kui jätkusuutlik, turvaline ja külalislahke sihtkoht“ raames.

Vaata lähemalt: Pärnu linna, Pärnumaa, Soomaa ja Matsalu rahvusparkide kestliku turismi uuring

Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Veebilehel kasutatakse küpsiseid