Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
06.05.2022


Pärnu linnavalitsuse lastekaitseteenistus otsib vanemliku hooleta jäänud lastele hooldusperesid, sealhulgas ka kriisi- ja erihooldusperesid.

Hoolduspere kasvatab oma kodus teistest vanematest sündinud last. Hoolduspere hoolitseb lapse eest kas pikaajaliselt, lapse täiskasvanuks saamiseni, või ajutiselt, kuni lapse sünnipere suudab taas lapse eest hoolt kanda.

Kriisihoolduspere teenuse eesmärk on tagada näiteks perekonnast eraldatud lapsele, kes on sattunud kriisi- või muu ootamatusse olukorda, ajutine perepõhine hooldus ja heaolu, mis on võimalusel kodu lähedal. Seda teenust osutatakse maksimaalselt 90 kalendripäeva.

Erihoolduspere eesmärk on tagada lühi- või pikaajaline perepõhine hooldus lapsele, kes vajab spetsiifilistest vajadustest lähtuvalt suuremat individuaalset hooldust ja kasvatamist.

Pärnu linnavalitsuse lastekaitseteenistuse juhataja Linda Õismani sõnul on Pärnus praegu asutusepõhisel asendushooldusel elamas 18 last. Hooldusperedes kasvab 16 last.
Peresid, kes oleksid valmis hakkama hooldus-, kriisi- või erihoolduspereks, võiks Õismani sõnul olla rohkem.

Hoolduspere vanemaks sobib Õismani sõnul kannatlik, empaatiline ja soe inimene, kellel on tahe, võimalus ja valmisolek avada oma süda ja kodu lapsele, kes seda väga vajab, võtta ta vastu tema isikliku loo ja kogemustega, olla mõistev sõber ja toetaja, pakkuda lapsele kuuluvus- ja turvatunnet.

Varasem laste kasvatamise kogemus tuleb kindlasti kasuks, ometi ei ole selle kogemuse puudumine takistuseks, et olla hea ja armastav hoolduspere.

„Perekond on lapse kindlus,“ rõhutab Õisman. „Kõik lapsed, nii pisikesed kui suured, vajavad kodu ja toetavat perekonda. Paraku ei ole kõigil võimalust üles kasvada oma sünnivanemate juures. Lapse perest eraldamine on viimane abinõu ja äärmiselt kaalutletud otsus. Iga laps, kes sellisesse olukorda satub, vajab võimalikult peresarnast kasvukeskkonda, kus tunneb end turvaliselt ja oodatuna.“

Pered, kes on avanud oma kodu ja südame teisest perest tulnud lastele, on Õismani sõnul tavalised ja samas ka väga erilised pered.
„Hoolduspere vanemate seas on nii nooremaid kui vanemaid inimesi, mehi ja naisi, paare ja üksi elavaid inimesi, kes tegutsevad väga erinevates valdkondades. Siiski on asendushooldust vajavate laste arv kordades suurem, kui meil on täna neile ukse avavaid peresid,“ nendib Õisman.

Täna on Eestis ligi 800 last, kes kasvavad institutsionaalsel asendushooldusel: pere- ja asenduskodudes.
Igal aastal eraldatakse perekonnast ligi 250 last. Osa neist naaseb sünniperesse, ent mõnel lapsel pole see kahjuks võimalik.


Kui soovid saada hoolduspereks:
• Kui hoolduspere teema kohta küsimusi, on kontaktisik Pärnu linnavalitsuse lastekaitseteenistuse lastekaitsespetsialist Eda Rannamägi. Temaga saab ühendust telefonidel 444 8133 või 5336 5574 või siis e-posti aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
• Alati võib küsimustega helistada ka sotsiaalkindlustusameti asendushoolduse infotelefonile 655 1666 või kirjutada aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


Loe ka:
• Infot kriisihoolduspere ja erihoolduspere teenuse kohta leiab sotsiaalkindlustusameti kodulehelt
• Asendushoolduse ja kasuvanemluse teemaliselt veebilehelt Tark Vanem leiab eesti ja vene keeles hooldusperede endi ja valdkonna spetsialistide lood 
Ühe hoolduspere lugu „Nukitsamees“
„Nukitsamees“ vene keeles
• Postimees 01.03.21 - Hooldusvanem: pole ühtegi last, keda aidata ei saaks
Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Veebilehel kasutatakse küpsiseid