Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
16.05.2022Pärnu linnavalitsus otsustas tänasel istungil kuulutada välja Pärnu linna kaasava eelarve. Kaasava eelarve ideede esitamine algab 23. mai hommikul ja kestab kuni 13. juuni südaööni.

Kaasava eelarve eesmärgiks on viia ellu kodanikele huvi pakkuvaid investeeringuid ehk rajada linnaruumi objekte, mis pakuvad avalikku hüve ning mis on kõigile enamuse ajast tasuta kasutatavad. Konkursi tulemusena valminud objektid ei tohiks tuua kaasa ebamõistlikke kulusid linna järgmiste aastate eelarvetele.

Enne kaasavasse eelarvesse idee esitamist tasub esitajal mõelda, kas tema ettepanek vastab linnaarengu eesmärkidele ja aitab lahendada mõnd kohalikku probleemi. Seejuures tasub kindlasti hinnata ideed perspektiivitundega – kui idee peaks võitma ja minema teostamisele, kuidas mõjub see siis nii konkreetsele asukohale kui linnaruumile laiemalt. Analüüsida tasuks sedagi, kui palju potentsiaalseid kasutajaid sel objektil oleks ning mõelda ka idee teostatavusele.

Ettepanekuid saavad kaasavasse eelarvesse teha nii füüsilised kui juriidilised isikud, selleks tuleb minna omavalitsuse infosüsteemi VOLIS.

Nii nagu varem, selguvad ka tänavu Pärnu linna elanike lemmikideed rahvahääletuse tulemusena.

Küll aga on eelmiste aastatega võrreldes tänavu teisiti see, et kaasava eelarve summa – 80 000 eurot – on keskuslinna ja osavaldade vahel juba enne rahvahääletust ära jagatud.
„Kaasav eelarve jaguneb nõnda: Pärnu keskuslinn kuni 50 000 eurot ning Audru, Paikuse ja Tõstamaa osavallad igaüks 10 000 eurot. Selline jaotusviis aitab kaasa sellele, et igast meie osavallast teostatakse kindlasti vähemalt üks kaasava eelarve idee ja seda isegi siis, kui osavalla idee rahvahääletuse tulemusena platseerub üldises pingereas kuhugi tahapoole,“ selgitab Pärnu abilinnapea Irina Talviste.

Kuna esitatavate ideede minimaalne maksumus on 3000 eurot, sõltub teostamisele minevate ideede täpne arv hääletusele jõudnud ettepanekute eeldatavast maksumusest ja hulgast ning inimeste antud häältest.

Kõiki 23. maist kuni 13. juunini linnale esitatud ideid hindab esmalt linnavalitsuse moodustatud 16-liikmeline komisjon, kuhu kuuluvad erinevate valdkondade spetsialistid ja osavallakeskuste juhid, ning seejärel lähevad ideed rahvahääletusele.

Rahvahääletus toimub 17.-30. oktoobrini veebikeskkonnas VOLIS.

Hääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane Pärnu linna (omavalitsus) elanik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel hääletuse väljakuulutamise kuupäeva seisuga Pärnu linn.
Võiduideed tuleb ellu viia 2023. aasta jooksul, seda teeb Pärnu linnavalitsus või siis sõlmitakse idee esitajaga sihtfinantseerimise leping, et ta saaks idee ise realiseerida.

Abilinnapea kutsub kõiki keskuslinna ja osavaldade elanikke aktiivselt ideid esitama ja hiljem ka ideedele hääli andma.
„Kaasava eelarvega pakume linnakodanikele võimalust luua meie kodulinnas midagi, mille järele tuntakse päriselt puudust. Erinevad kogukonnad, kes keskuslinnas ja osavaldades toimetavad, peaks nüüd kindlasti oma mõttetalgutel kogunenud heade, innovaatiliste ja linnaruumi rikastavate ideedega välja tulema. Kaasava eelarve formaat on parim võimalus mõjutada ise otseselt linna arengut,“ märgib Talviste.

Eelmistel aastatel on kaasava eelarve abil Pärnus valminud väga erinevad asjad. Näiteks Raba5 ekstreemspordikeskus (tänase nimega Pernova skatepark), jõeäärne pump track (trikirada), väliujula Räämal, Raeküla spordi- ja mänguväljak, välijõusaal Pärnu keskrannas.
Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.


 

Veebilehel kasutatakse küpsiseid