Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
26.05.2022Paikuse, Tõstamaa ja Audru osavallas toimunud Pärnu linna üldplaneering 2035+ arengupäevadel arutlesid osavaldade elanikud oma kodukandi tänase ja homse ruumi üle.

Tõstamaa rahvamajas peetud arengupäeval olid kohal inimesed Kastna, Tõhela, Männikuste, Seliste, Puti, Manija, Pootsi, Päraküla ja Lao külast ning Tõstamaa alevikust.

Pärnu linnavalitsuse arhitekt-planeerija Alice Närepi sõnutsi võib Tõstamaa osavalla arengupäeva põhjal öelda, et tõstamaalased hindavad piirkonnale omast looduslähedust, ajalooliselt väljakujunenud kultuuriruumi, kogukonnatunnet ja kohalikke kultuurisündmusi. Arengupäevale tulnud tõdesid, et hajusa asustusega Tõstamaa osavald ühes aleviku ja 19 külaga erineb oluliselt tiheasustusega keskuslinn Pärnust ja linna lähiümbrusest. See erinevus võiks osavalla elanike hinnangul jääda alles, sest vaid nii säilivad Tõstamaale omased väärtused.

Koostatava üldplaneeringuga soovivad Tõstamaa piirkonna elanikud luua eeldused parema kergliiklusteede võrgustiku välja arendamiseks, muuta piirkonna rannaalad ja väikesadamad kohalikule ja külalisele hõlpsamini ligipääsetavaks ja atraktiivsemaks ning säilitada vaated hooldatud kultuuriobjektidele ja loodusele. Arengupäeval arutati ka võimalusi reserveerida koostatavas üldplaneeringus rohkem ühiskondlikke maa-alasid, mis võivad tulevikus olla vajalikud avalikus kasutuses ruumide ja hoonete arendamiseks, laiendamiseks ja/või rajamiseks.

Paikuse osavalla arengupäeval oli rohkem osalejaid Seljametsa ja Silla küladest, vähem Paikuse alevist ja Põlendmaa külast.

„Paikuse osavalla inimestele meeldib, et nad elavad suure keskuse lähedal, et vajalikud teenused on hästi kättesaadavad ja et Paikuse kandis on ilus looduskeskkond,“ räägib Närep.

Arengupäevalt jäi kõlama, et kohalikud soovivad paremat juurdepääsu piirkonnas asuvatele veekogudele ning kergliiklusteede võrgustikku, mis ühendaks ja annaks rohkem liikumisvõimalusi Paikuse alevi, Silla ja Seljametsa külade vahel. Samuti soovitakse, et suuremad tööstusettevõtted paikneksid tööstuslinnakutena keskuste äärealadel ning et Paikusel kujuneks ühtsem alevisüda.

Koostava üldplaneeringuga tuleb Paikuse osavalla puhul arvestada kahe suure olulise ühenduse Rail Balticu ja Via Balticaga. Samuti peab uue üldplaneering looma võimaluse reserveerida rohkem ühiskondlikke maa-alasid avalike objektide tarbeks.

Audru osavalla arengupäeval olid esindatud Papsaare, Lindi, Liu, Kihlepa ja Kõima piirkonna inimesed.

„Audru osavalla inimesed väärtustavad oma kodukoha rahulikku, turvalist ja rohelist elukeskkonda. Audru piirkonda peetakse kodu rajamise mõttes väga peresõbralikuks kohaks, millest kõneleb ka see, et siin on palju (uusi) eramurajoone. Kõrgelt hinnatakse ka siinset mitmekesist looduskeskkonda ja kauneid mereäärseid piirkondi ning tugevat kohalikku kogukonda,“ sõnab Närep.

Puudust tuntakse Audru osavallas eelkõige parematest ühendustest (kergliiklusteed, ühistranspordiliiklus); teenuste pakkujatest (küla)pood, iluteenused, spordi-ja kultuuriteenused, samuti soovitakse paremat postiteenuste kättesaadavust. Kohalikud tahaksid ka paremat ligipääsu veekogudele ja supluskohtadele ning rohkem vabaaja veetmise võimalusi, seda ennekõike kutsuva ja atraktiivse väliruumi näol.

„Veel tehti arengupäeval ettepanekuid suunata „ebameeldivat“ ehitust külakeskustest eemale – mitteväärtuslikele aladele. Samuti soovivad kasvava elanikkonnaga Audru osavalla elanikud rohkem lastaiakohti ning rohkem läbimõeldud võimalusi roheenergia arendamiseks,“ sedastab Närep.

Pärnu keskuslinna arengupäev toimub sügisel.
Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
Linnavalitsus ja linnavolikogu

Suur-Sepa 16
80098 Pärnu linn, Pärnu linn
Avatud: E–N 8–17 ; R: 8–16

• 444 8200 (linnavalitsus)
• 444 8103 (volikogu)
• linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid, vastuvõtud
Broneeri aeg
• Anna teada

Nädala eelinfo
Linnavalitsuse istungid
Linnavolikogu istungid
Valimiskomisjon

Audru osavallakeskus

Pärna allee 7
88301 Audru alevik, Pärnu linn
444 8171
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad 
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Paikuse osavallakeskus

Pärnade pst 11
86602 Paikuse alev, Pärnu linn
444 8151
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Tõstamaa osavallakeskus
Sadama tee 2
88101 Tõstamaa alevik, Pärnu linn
444 8161
linnavalitsus[at]parnu.ee

Kontaktid ja vastuvõtuajad
Avatud: E–N 8–17, R 8–16

Veebilehel kasutatakse küpsiseid