Jäta menüü vahele
Pärnu linn. parnu.ee avalehele

Pressiteated, uudised

Pärnu linnavalitsuse pressiteade
02.06.2022Pärnu linnavalitsus soetab Manija saare elanike elektrivarustuse tagamiseks, võimalike hädaolukordadega toimetulekuks ja elutähtsate teenuste tagamiseks elektrigeneraatori ja ka järelkäru selle vedamiseks.

Vahendid hangitakse rahandusministeeriumi rahastatud väikesaarte programmi abil, kust linn saab generaatori ja järelkäru ostuks toetust 7400 eurot ja 77 senti, millele lisandub linna omaosalus 1306 eurot ja kaks senti.

Generaatori mõju 49 elanikuga väikesaare elanikele on raske üle hinnata, kuna alternatiivi elektri tootmiseks kohapeal pole ning hädaolukorras jääks saar ilma ühenduste ja teenusteta.

Tingimused seadmete kasutusse võtuks on saarel olemas. Generaatorit hakatakse hoiustatama Manija sadamakuuris ja selle kasutamist hakkavad korraldama Manija liinipaadi juhid.

Pärnu linnavalitsuse liikme-Tõstamaa osavallakeskuse juhi Toomas Rõhu sõnutsi on igapäevane elektrivarustus Manijal tagatud ja elektrikatkestused saarel pole regulaarsed, ent tormidega neid ikka esineb. Püsiühenduse taastamiseni on vaja hädaabilahendust ja just seda mobiilne generaator pakubki.

„Saarele kingiti pärast 2005. aasta jaanuaritormi elektrigeneraator ning see lahendus õigustas end hästi, kuid too generaator on tänaseseks amortiseerunud ja pole enam töökorras,“ räägib Rõhu.

Uut generaatorit on saareelanikele vaja elektrikatkestuse korral ennekõike saarekeskuse töös hoidmiseks, et seal töötaks kütte- ja veesüsteem, oleks tagatud juurdepääs internetile, saaks laadida mobiiliakusid jne.

Rõhu sõnutsi on teinekord suuremate üleujutuste ajal saareelanike kaevud täitunud mereveega. Hädaolukordadeks mõeldud generaatorit saab sellistel puhkudel kasutada kaevude tühjaks pumpamiseks. Või siis näiteks vee pumpamiseks päästetöödel.

Samuti on generaator vajalik Manija saare sadama käigus hoidmiseks, et elektri puudumisel saaks liigutada sadama aparelli, mida kasutatakse praami sildumisel.

Täiendava võimalusena saab ühest kohast teise liigutatava generaatori abil korraldada üritusi kohtades, kus elektrit pole. Nagu näiteks majaka juures, mere ääres ja jaanituleplatsil. See loob võimaluse edendada kohalikku ettevõtlust ja luua elanikele täiendavaid sissetulekuid.

Elektrigeneraator ja järelkäru ostetakse sel aastal.Anu Villmann
Pärnu linnavalitsuse kommunikatsioonispetsialist
444 8225, 5322 9069
See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Veebilehel kasutatakse küpsiseid